Időközi Józsefvárosban: a jó, a rossz és a csúf

  • Mikecz Dániel
  • 2017. április 28.

Liberális szemmel – Republikon

A közösségépítés gesztusánál ezúttal vonzóbb volt a támogatási, elosztási adok-kapok realitása.

A vasárnapi időközi önkormányzati választáson Józsefvárosban, a Magdolna negyedben Sántha Péterné fideszes alpolgármester győzött. Több értelmezés szerint az ellenzék elvihette volna az önkormányzati képviselői helyet, ha nem indul külön a két független jelölt, az MSZP által támogatott Pityinger „Dopeman” László és Bolba Márta, aki mellett az Együtt, a Liberálisok, az LMP és a Párbeszéd kampányolt. A józsefvárosi időközi választás is az összefogva-koordinálva-külön 2018-as választási indulási opciók szerint értelmeződik. Ennek az időközi választásnak azonban van ezen túlmutató jelentősége, elsősorban ami a második és harmadik helyen végzett ellenzéki jelöltek és a kormánypárti győztes személyét, az ahhoz köthető politikát, a választói támogatás forrását illeti. Bolba Mártához ugyanis a közösségi részvételen alapuló politika, Sántha Péternéhez az elosztási, támogatási adok-kapok realitása, míg Dopemanhez a választók számára bizonyítottan fontos kulturális képviselet kötődik. Ezeknek az elemeknek az érvényessége nem kapcsolódik Józsefvároshoz, így – ellentétben az eredményekkel – az országos politikára vonatkozóan is levonhatóak következtetések.

false

 

Fotó: Sióréti Gábor

A kortárs politika jócskán eltávolodott attól a – tiszta formájában talán sosem létezett – normatív modelltől, miszerint a politikus tesz valamilyen szakpolitikai ajánlatot programjában, és annak alapján dönt a választó, hogy kire szavazzon. A választói viselkedés azonban ennél jóval összetettebb, a politikai világnézeten túl is különböző tényezők befolyásolják a választók döntését. Bolba Márta olyan programmal és olyan kampánnyal jelentkezett, amelynek középpontjában a helyi politikai, a közéleti cselekvés ösztönzése, a tevékeny, alulról szerveződő helyi társadalom áll. A hangját hallatni és szerveződni képes csoportok ugyanis gátjai lehetnek a hatalmi önkénynek, érvényesíteni tudják érdekeiket. Ez a közösségszervező politika alkalmas lehet arra is, hogy korábban marginalizált csoportok is politikai cselekvők legyenek. A Fidesztől sem idegen a közösségépítés (vö. polgári körök, békemenet), azonban a Bolba-féle koncepcióban nem felülről szervezett, segített mozgósításról van szó.

false

 

Fotó: Sióréti Gábor

Sántha Péterné nem is a „szeretet és az összefogás ereje” miatt lehetett vonzó a Magdolna negyed lakóinak. Ahogyan Böcskei Balázs írja, Kocsis Máté polgármestersége garantálja sokak számára a kollektív társadalmi felemelkedést, hogy a „nyóckerből” „Jozefstadt” legyen. Gyanítható azonban, hogy Sántha Péterné, aki a szociális ügyekért felel, nemcsak a polgárosodni kívánó, hanem a végleges társadalmi lecsúszástól, a jogosultságok elvesztésétől tartó csoportok támogatására is számíthatott. Sántha Péterné esetében tehát a szavazó számára előnyös városfejlesztés, a támogatási politika a motiváló tényező. Értékelhető ez úgy, hogy a regnáló Fidesz „megvette” a szavazatokat, azonban a közeljövőben remélhető előnyökért cserébe politikai támogatást nyújtani racionális, legitim választói viselkedés. Nem mond ellen a demokráciának, ha a választók életkörülményeik javulását várják el a politikától.

false

 

Fotó: Sióréti Gábor

Dopeman a választás előtt Donald Trumppal példálózott, amikor arról beszélt, hogy a politikát véglegesen megváltoztatta az internet, a közösségi média. Trump sikerének valóban fontos tényezője volt, ahogyan a Twittert használta, ami alkalmas arra is, hogy a jelölt bemutassa a szakpolitikán túli világot, az élményközösséget, politikája ízét. Nem véletlen, hogy Trumpnak nem volt részletesen kidolgozott választási programja. A közösségi média vizualitás köré szerveződő, a jelenben történő és a jelenre vonatkozó világában az érzések, kacsintások, összetartozások szerepe felértékelődik. Dopeman tehát azért számíthatott támogatásra a józsefvárosiaktól, mert kimutatta, hogy képes az ő világukat reprezentálni. Ezzel ellentétben – ahogy ő maga fogalmazott – a politikusok „nem emberek közül való emberek”.

false

 

Fotó: Sióréti Gábor

Az időközi választás eredményeit természetesen nemcsak az egyes szerepek érvényessége, hitelessége befolyásolta, hanem a pártszimpátia is. Arra azonban mégis lehet következtetni, hogy Józsefváros Magdolna negyedében a fejlesztési, elosztási kérdéseknek volt mozgósító ereje. Ezek a szerepek természetesen nem vegytiszta formában léteznek még az említett politikusoknál sem, a választási sikerhez ugyanakkor azok valamilyen ötvözetére van szükség. A Dopemanéhoz hasonló kulturális reprezentáció a hitelesség megteremtése, az elosztási politika a választói érdekeltség megteremtése szempontjából lényeges. A Bolba Mártához köthető közösségépítés ugyanakkor a civil energiákat vonhatja be a politikába, a kampányba.

Figyelmébe ajánljuk

Mint a moziban

Fene se gondolta volna néhány hete, hogy az egyik központi kérdésünk idén januárban az lesz, hogy melyik magyar filmet hány százezren látták a mozikban. Dúl a számháború, ki ide, ki oda sorol ilyen-olyan mozgóképeket, de hogy a magyar film nyer-e a végén, az erősen kérdéses továbbra is.

Talaj

Thomas érzékeny kisfiú, nem kamaszodik még, mint az első szőrszálak megjelenésére türelmetlenül várakozó bátyjai. Velük nem akar játszani, inkább az udvaron egy ki tudja, eredetileg milyen célt szolgáló ládában keres menedéket, s annak résein át figyeli a felnőtteket, szülei élénk társasági életét, vagy kedvenc képregényét lapozgatván a szintén még gyerek (bár történetesen lány) főszereplő helyébe képzeli magát, és sötét ügyekben mesterkedő bűnözőkkel küzd meg.

Felszentelt anyagpazarlás

Ha a művészet halhatatlan, halandó-e a művész? Tóth László (fiktív) magyar építész szerint láthatóan nem. Elüldözhetik itthonról a zsidósága miatt, és megmaradt szabadságát is elvehetik az új hazában, elszakíthatják a feleségétől, eltörhetik az orrát, ő akkor sem inog meg. Hiszen tudja, hogyha őt talán igen, az épületeit nincs olyan vihar, mely megtépázhatná.

Törvénytelen gyermekek

Otylia már várandós, amikor vőlegénye az esküvő előtt elhagyja, így lánya, Rozela házasságon kívül születik. Később Rozela is egyedül neveli majd saját gyermekeit. A három nővér, Gerta, Truda és Ilda egy észak-lengyelországi, kasubföldi faluban élnek anyjukkal, az asszony által épített házban.

Átverés, csalás, plágium

Az utazó kiállítást először 2020-ban Brüsszelben, az Európai Történelem Házában rendezték meg; a magyarországi az anyag harmadik, aktualizált állomása. Az eredetileg Fake or Real címen bemutatott kiállítás arra vállalkozik, hogy „féligazságok és puszta kitalációk útvesztőjében” megmutassa, feltárja a tényeket, az igazságot, amihez „követni kell a fonalat a labirintus közepéig”. A kiállítás installálása is követi a labirintuseffektust, de logikusan és érthetően.

Kire ütött ez a gyerek?

Az 1907-ben született dráma eredetiben a The Playboy of the Western World címet viseli. A magyar fordításokhoz több címváltozat is született: Ungvári Tamás A nyugati világ bajnokának, Nádasdy Ádám A Nyugat hősének fordította, a Miskolci Nemzeti Színházban pedig Hamvai Kornél átültetésében A Nyugat császáraként játsszák.

2 forint

„Újabb energiaválság felé robog Európa, ebből kellene Magyarországnak kimaradni, ami nem könnyű, hiszen ami most a magyar benzinkutakon történik, az már felháborító, sőt talán vérlázító is” – e szavakkal indította Orbán Viktor a beígért repülőrajtot indiai kiruccanása után. Hazatérve ugyanis a miniszterelnök szembesült egynémely adatsorral, meg leginkább azzal, hogy, a legendás Danajka néni szavaival élve, „drágulnak az árak”. Az üzemanyagé is.

Kiárusítás

Lassan másfél éve szivárgott ki, hogy az állam egy olyan arab befektetőnek, Mohamed Alabbarnak adná Budapest legértékesebb egybefüggő belterületét, a Rákosrendezőt, aki mindenféle felhőkarcolót képzel oda, egyebek mellett a Hősök tere látképébe belerondítót is.

24 óra

„Megállapodást kellene kötnie. Szerintem tönkreteszi Oroszországot azzal, ha nem köt megállapodást – mondotta Trump elnök a beiktatása utáni órákban Vlagyimir Putyinról, majd hozzátette azt is, hogy „szerintem Oroszország nagy bajba kerül”. Trump azt is elárulta, hogy telefonbeszélgetést tervez az orosz elnökkel, de még nem tudja, mikor. Nemrég azt is megjegyezte, hogy Oroszország egymillió embert veszített az Ukrajna ellen indított háborújában. (Ez a szám az orosz áldozatok felső becslése.)

A Menhir

Bár soha nem jutott a hatalom közelébe, mérgező jelenlétével így is át tudta hangolni a francia közgondolkodást. Több mint fél évszázadig volt elmaradhatatlan szereplője a politikai életnek. Újrafazonírozott pártját lánya, Marine Le Pen, eszmei hagyatékát az alt-right francia letéteményese, Éric Zemmour viszi tovább.

Nehogy elrabolják

Huszonéves nőként lett vizsgáló a magyar rendőrségen, és idővel kivívta férfi kollégái megbecsülését. Már vezetői beosztásban dolgozott, amikor az ORFK-hoz hívták; azt hitte, szakmai teljesítményére figyeltek fel – tévedett. Patócs Ilona A nyomozó című könyve nem regény, hanem egy karrier és egy csalódás dokumentuma.