Nincsenek tökéletes jelöltek – ne is várjunk rájuk

  • Tóth Csaba
  • 2016. február 25.

Liberális szemmel – Republikon

A magyar ellenzéki oldalon előszeretettel beszélnek arról, hogy milyen tulajdonságokkal kellene rendelkeznie Orbán Viktor kihívójának. Mintha lenne egy adott tulajdonságlista, amelynek megléte alkalmassá, hiánya alkalmatlanná tesz valakit arra, hogy sikeres miniszterelnök-jelöltté váljon. Ez azonban nincs így: a politikai kihívók hús-vér emberek, akik meghatározott előnyökkel és hátrányokkal vágnak neki a kampánynak. A politikai kampány nem egy vélt ideál eléréséről, hanem a nagyon is különböző előnyök kidomborításáról szól – ezt mutatja be az amerikai előválasztás is.

Milyen elnököt szeretnének az amerikai választók? Olyat, aki mindent megtesz az egyre súlyosabb egyenlőtlenség leküzdéséért; aki képes reményt és víziót adni a legfiatalabb korosztályoknak? Vagy valakit, aki saját üzleti sikerei alapján az amerikai „álomra” emlékeztető amerikai sikersztorit kínál? Esetleg egy határozott, de mérsékelt, fiatalos, lendületes konzervatívot? Vagy az első női elnököt? Mind a négy elképzelés mellett lehetne érvelni; az, hogy végül ki válik az Egyesült Államok elnökévé 2016-ban nem azon fog múlni, hogy a szavazók milyen előzetes elvárásokkal rendelkeznek – hiszen ők a fentieket alighanem mind egyszerre szeretnék. Sokkal fontosabb lesz, hogy a különböző előnyöket felmutató jelöltek hogyan teljesítenek a kampányban.

Az amerikai előválasztási küzdelem jelenleg négy legesélyesebbnek tűnő jelöltje egészen más típusú kampányt folytat, és egészen más elemekre helyezi a hangsúlyt. A demokraták esélyesebb jelöltje, Hillary Clinton a pragmatikus változás talaján áll: küzdeni akar a hagyományos demokrata célokért – több segítség a leszakadó csoportoknak, több kontroll a leggazdagabbak felett, kiállás a liberális emberi jogokért – és úgy véli: a valódi változáshoz tapasztalat, kompromisszumok és a politikai realitások felismerésének képessége kell. Ez az üzenet sok fiatal számára kevésbé „szexi”, mint a politikai rendszer teljes felforgatásának ígérete. Clinton e hátrányt komoly szervezőmunkával ellensúlyozza, és igyekszik annak történelmi jelentőségére is építeni, hogy ő lehetne az USA első női elnöke.

A másik demokrata jelölt, Bernie Sanders politikai forradalmat hirdet. Miközben Clinton szerint ki kell egyezni a „realitásokkal”, Sanders inkább azt sugallja: azokat el kell és el is lehet söpörni a választók bevonása révén. Sanders a fiatalok energiájára építi kampányát, és szinte mindent egy üzenetnek, az egyenlőtlenség elleni küzdelemnek rendel alá.

Sanders + Clinton

Sanders + Clinton

 

A republikánus oldalon Donald Trump bombasztikus és szélsőséges kijelentéseiről híresült el: igyekszik megjeleníteni azt a frusztrációt és elitellenességet, amit az amerikai konzervatívabb, alacsonyabb iskolázottságú, jellemzően fehér választók éreznek. Trump emellett saját sikereit is folyamatosan hangsúlyozza: míg Sanders a milliomosok ellen lép fel, Trump maga milliomos, aki mindezt nem hogy nem szégyelli, de érvként hozza arra, hogy miért tudna elnökként is sikereket elérni.

Marco Rubio floridai szenátor a fiatalos lendületet és a pragmatikus konzervativizmust egyesíti. Érvrendszere szerint a jobboldal csak akkor tud választást nyerni, ha képes nyitni a fiatalok és a nem-fehér származású amerikaiak felé, miközben hű marad az amerikai konzervatív hagyományokhoz. Rubio maga igyekszik megtestesíteni a jobboldaliak új generációját.

A négy kampány végső soron egyaránt az amerikai választók többségének támogatását igyekszik megszerezni – ám nagyon különböző módokon igyekszik ezt tenni. Rubio a fiatalosságot a konzervatív értékekkel – míg Sanders annak ellenkezőjével párosítja. Trump és Sanders egyaránt elitellenes – ám az egyik jobboldali, a másik baloldali alapállásból. Clinton fő erénye, hogy eleve a legerősebb jelölt a kisebbségi csoportok körében.

Mind a négy kampány rendelkezik komoly hátrányokkal is, jól mutatva, hogy egy esélyes jelölt sem tud minden területen jól teljesíteni. Trump bombasztikus kijelentései elidegenítenek olyan kisebbségi csoportokat, akikre a republikánusoknak szükségük lehetne novemberben. Clinton képtelen a fiatalok lelkesedését elérni, míg Sanders a demokraták számára fontos fekete választóknál népszerűtlen. Marco Rubio pedig hiába tűnik „papíron” – demográfiailag és üzeneteit tekintve – jó választásnak, még nem tudta mindezt győzelemre váltani.

Amikor Magyarországon az ellenzéki oldalon arról beszélnek, hogy ki lehetne Orbán kihívója, gyakran olyan személy képe rajzolódik ki, aki minden pozitív tulajdonságot egyesít. A jelölt legyen erős Budapesten – de szólítsa meg a vidéket is. Hozzon be fiatalokat a politikába – de feleljen meg a régi eliteknek is. Szóljon azoknak, akik a Kádár-rendszer alatt jobban éltek – ám legyen versenyképes a milleniumi generációk körében is. Legyen határozott, karizmatikus, Orbánnal egy szinten vitázni képes – ám közben kompromisszumkész és mérsékelt.

Az ellenzéki csodavárás egyik oka, hogy sokan olyan emberre várnak, aki egyszerűen nem létezik. Nem lesz olyan politikus, aki a fenti feltételeknek mind megfelel. Ami azonban fontosabb: nem is kell, hogy legyen. Politikai többség a Fidesszel és a Jobbikkal teremthető alapvetően urbánus, modernizációs alapon – de teremthető a leszakadó, elszegényedő Magyarországra építve is. Ám aligha lesz olyan politikus, aki az ellenzék minden vágyát képes lesz teljesíteni: az erre törekvés a gyakorlatban a stratégiai döntések elhalasztására, a „mindenkinek mindent” szemlélet elfogadásához vezet.

A vágyakozás a tökéletes jelöltre olyan elvárásokat támaszt, aminek senki nem tud megfelelni, így az ellenzék előre garantálja, hogy a végül kiválasztott jelölt eleve nem felel meg ezeknek az elvárásoknak. Az amerikai példa segíthet annak elfogadásában, hogy nem egy Orbánnál minden téren jobb miniszterelnök-jelöltet kell találnia az ellenzéknek, hanem egy olyat, aki képes komparatív előnyeit bizonyos területen megépíteni, és alapos stratégiával rendelkezik egy megfelelő méretű választási koalíció összefogására.

Figyelmébe ajánljuk

Hol az ember?

A megfilmesíthetetlen könyvek megfilmesítésének korát éljük – ezek pedig nagyrészt sci-fik. Herbert Ross Dűnéjének sokszor nekifutottak, mire Denis Villeneuve szerzői húrokat pengető két blockbustere végre a tömegek igényeit is képes volt kielégíteni; Isaac Asimov Alapítványából az Apple készített immár második évadát taposó, csillogó űroperát – a Netflix pedig az elmúlt évek egyik legnagyobb sikerű, kultikus hard sci-fijébe, Liu Ce-hszin kínai író Hugo-díjas A háromtest-triló­giá­jába vágott bele.

Nem viccelnek

  • - minek -

Poptörténeti szempontból is kerek jubileumokkal teli lesz ez az év is – novemberben lesz negyven éve, hogy megjelent a The Jesus and Mary Chain első kislemeze, a melódiát irgalmatlan sípolásba és nyavalyatörős ritmusba rejtő Upside Down.

Elszáll a madárnő

„Én nem tudok, és nem is szeretek a képeimről beszélni. Amit el tudok mondani, azt csak színnel tudom elmondani. Képeimbe belefestettem az életem tragédiáit és örömeit. Ez volt az életem” – halljuk a művész vallomását a kiállítás első termében, a falra vetített 1977-es rövidfilm részleteként.

Aktivizmus színészekkel

  • Erdei Krisztina

Csoszó Gabriella aktivista fotós, töretlen kitartással vesz részt az ellenzéki tüntetéseken és osztja meg képeit azokkal, akik szeretnének mást is látni, mint amit a NER kínál.

Házasok hátrányban

  • Kiss Annamária

Középkorú házaspár egy protokollparti után vendégül lát egy fiatal párt egyetemi lakosztályuk teraszán, hajnali kettőkor. Az elején mit sem sejtenek arról, hogy ez lesz valamennyiük életének talán leghosszabb éjszakája.

Koponyalabirintus

Az alighanem legelismertebb, világirodalmi rangú kortárs román író, Mircea Cărtărescu 2015-ös nagyregénye rendkívüli, monstruózus mű. Kiszámíthatatlan, szabálytalan, megterhelő. Pedig látszatra nagyon is egyszerű, már-már banális helyzetből indul.

Messziről jött zeneszerző

A Tigris és sárkány és a Hős filmzeneszerzője hat éve már járt is nálunk, mégis bemutatásra szorul a magyar koncertlátogatók előtt. A hatvanhat éves, kínai származású komponistáról hídemberként szokás beszélgetni, aki a hagyományos kínai klasszikus zenét tömegekhez vitte el a nyugati világban.

Az ajánlat

Napi rendszeres fellépéseinek sorában Magyar Péter a múlt pénteken a Klubrádióban járt, ahol Bolgár György műsorában mindenféle kijelentéseket tett Ukrajnáról, illetve az ukrajnai háborúról.

A hegyi ember

Amikor 2018 februárjában Márki-Zay Péter az addig bevehetetlennek hitt Hódmezővásárhelyen, az akkoriban igen befolyásos Lázár János városában az időközi polgármester-választáson magabiztosan legyőzte fideszes ellenfelét, reálisnak tűnt, hogy mindez megismételhető „nagyban” is a tavaszi országgyűlési választásokon.

„Pályáznék, csak nem tudom, kivel”

Miért meghatározó egy társadalom számára a migrációról szóló vita? Hogyan változott a meg Berlin multikulturális közege? Saját történetei megírásáról és megrendezéseiről beszélgettünk, budapesti, román és berlini színházi előadásokról, de filmtervei is szóba kerültek. Kivel lehet itt azokra pályázni?

Pusztítás földön, vízen, levegőben

A magyarországi üvegházhatású gázkibocsátás csaknem háromszorosa került a levegőbe az ukrajnai háború első másfél évében. Óriási mértékű a vízszennyeződés, állatfajok kerültek a kipusztulás szélére. Oroszország akár fél évszázadra való természeti kárt okozott 2023 közepéig-végéig.

Alkotmányos vágy

A magyar mezőgazdaság tizenkét éve felel meg az Alaptörvénybe foglalt GMO-mentességnek, takarmányozáshoz tavaly is importálni kellett genetikailag módosított szóját. A hagyományos szója vetésterülete húsz éve alig változik itthon, pedig a szakértő szerint lehetne versenyezni az ukrán gazdákkal.