Lehúzták az égbolt rolóját

Népesedési intézet nyílt a legendás gellérthegyi csillagvizsgáló helyén

Riport

A gellérthegyi TIT Uránia Csillagvizsgáló több generáció kíváncsiságát kielégítő, muzeális értékű távcsövét titokban bedobozolták, a Sánc utcai villaépület üres kupolája alatt azóta az új orbáni népesedéspolitika lehetőségeit kutatják. A csillagászok fogják a fejüket, de a fenntartó szerint minden a terv szerint halad.

Januárban vehette észre a csillagászatbarát járókelő, hogy a Gellérthegy I. kerületi részén, a Filozófusok Kertje és a Mambo sztriptízbár szomszédságában fekvő TIT Uránia Csillagvizsgálót az ünnepek után elfelejtették kinyitni. A Facebookra kikerült egy baljós üzenet, ugyanaz, ami az intézmény honlapján ma is olvasható: „A csillagvizsgáló programjai átmenetileg szünetelnek.” A páratlan fekvésű, lélegzetelállító panorámára néző ingatlan kapujáról rövidesen lecsavarozták az Uránia emblémáját, és fölerősítettek egy másikat: az Emmi alá tartozó Kopp Mária Intézet a Népesedésért és a Családokért (KINCS) megnyitását márciusban jelentette be a kormány. Az Urániát fenntartó Tudományos Ismeretterjesztő Társulat (TIT) vezetője és a KINCS megerősítette: a csillagvizsgáló megszűnik, a távcső már a TIT raktárában pihen.

Fényév távolság

Több olyan csillagásszal beszéltem, akik közelről követték az elmúlt évtizedekben az Uránia sorsát. Állításuk szerint a szakma azon része, akikhez már eljutott a hír, értetlenül áll a döntés előtt. Amióta a kormány tavaly novemberben rábólintott a szintén a TIT-hez tartozó, népligeti Planetárium felújításának finanszírozására, a nagyközönség által látogatható asztronómiai előadások hiánycikké váltak Budapesten, így a főváros szívében működő, a belvárostól pár perc alatt elérhető Uránia távcsöves szolgáltatásai iránt az érdeklődés valószínűleg nőtt volna – már csak egy közösségi csillagvizsgáló működik Budapesten, a Magyar Csillagászati Egyesületé Óbudán. Megdöbbenést keltett az is, hogy a távcső leszerelését, az intézmény bezárását a TIT jóformán titokban, a nyilvánosság tájékoztatása nélkül hajtotta végre, ráadásul az Urániát a mai napig saját intézményeként sorolja fel a TIT honlapja: egy ilyen emblematikus intézmény megérdemelt volna legalább egy hárommondatos közleményt.

Emberünk az égre tekint

Emberünk az égre tekint

Fotó: Sióréti Gábor

A kezdetben az országban egyedülálló obszervatórium hét évtizedes történetében voltak fényesen tündöklő időszakok. Az Urániát a magyar amatőr csillagászat atyja, Kulin György alapította 1947-ben. Ő választotta ki a Sánc utcai telket is, erről ő maga így írt: „Még romokban hevert a város, amikor már jártam a Gellérthegy környékét, hogy alkalmas helyet találjak a megálmodott Bemutató Csillagvizsgáló számára. Így jutottam el a Sánc utcába, ahol megtaláltam a romos 3/B sz. házat. Gazdátlan volt, mert tulajdonosa bombatámadás áldozata lett. A házat az Egyetem örökölte, és jogilag a [Kultusz-] Minisztériumhoz tartozott, s ekkor Ortutay Gyula, régi jó barátom volt a miniszter. Kérésemre átadta a házat az épülő Uránia számára, elvégezték a szükséges javításokat, és a felső szinten kiépítették a teraszt.” De Kulin hozatta oda a legendás, még 1908-ban Konkoly-Thege Miklós által egy drezdai távcsőkészítő mestertől megrendelt 20 centiméter átmérőjű objektívet, becenevén „a Heydét”, amely a hatvanas években kapott saját kupolát. A különleges, gravitációs óragéppel meghajtott Kepler-típusú csillagászati távcsövet, amelynek egyetlen párja van a világon Rio de Janeiróban, 1997-ben újították fel.

Válasszunk magunknak csillagot!

Az Uránia fénykora egybeesett azzal, hogy Kulin fáradhatatlan munkájának köszönhetően ki­épült az országban a közösségi csillagászat és a tudományos asztronómia szakszerű népszerűsítésének intézmény- és keretrendszere a hatvanas-hetvenes években. Az Uránia sokáig meghatározó szerepet töltött be a főváros tudományos-kulturális éle­tében, az országos ismeretterjesztést tanfolyamok, találkozók szervezésével, a műszerellátottságot távcsőkészítő műhelyével, szakembergárdájával segítette. Hasonló népszerűsítő intézmények alakultak az országban az Uránia példáját szem előtt tartva. Jelentősége a 90-es évekre csökkent, de Kulin tanítványainak a nemzetközi kapcsolathálót, az intézet körüli pezsgő szellemi életet sikerült megtartania, rengeteg előadást, minden évben nyári tábort szerveztek. Az ezredforduló környékétől veszített fényéből az intézmény, a fenntartó TIT megszüntette az önálló szakmai vezetést, az Urániát egyre inkább együtt kezelte a Planetáriummal. A 2010-es évekre már „csak” heti 2–3 távcsöves csillagászati előadást, bolygóészlelést tartottak pár száz forintért az érdeklődőknek, főleg iskolásoknak, de azért voltak 3D-s vetítések, és működött egy szakkönyvtár. Ugyan az Uránia honlapján már csak az említett üzenet virít az ideiglenes szünetelésről, az oldal még 2017 májusában is telt házas távcsöves előadásokról, év elején a Nemzeti Kulturális Alap által támogatott csillagászati szabadegyetemről tudósított.

false

A Heydével a beszámolók szerint a Hold krátereit, a Szaturnusz gyűrűit, a Jupiter sávjait tiszta időben könnyedén meg lehetett csodálni, Föld-közelség idején a Mars felszíne is látszott, de az Orion-ködöt vagy a Lyra-gyűrűsködöt is el lehetett kapni a műszerrel, amelynek egy visszatérő látogató megfogalmazásában „már lelke van”.

A tudományos ismeretterjesztésre alakult egyesületeket tömörítő közhasznú szövetség, a többek között nyelvvizsgaközpontokat üzemeltető, folyóiratokat kiadó, Bródy Sándor utcai székhelyű TIT – elnök: Hámori József MTA-tag, Professzorok Batthyány Köre-alapító, Orbán első kormányának minisztere; alelnök: Sótonyi Péter (a honlapon másik alelnökként szerepel még a januárban elhunyt Tőkéczki László is); tiszteletbeli elnök: Vizi E. Szilveszter – igazgatóját is megkérdeztük arról, miért zárták be a csillagvizsgálót, és az épület tulajdonosaként miért pont a KINCS-nek adták bérbe. Piróth Eszter igazgató utóbbi kérdést azzal hárította el, hogy erről nem köteles semmilyen információt közölni. Szerinte a leszerelt „muzeális távcső” elavult, és a városi fényszennyezés miatt a Gellérthegyen már nem használható. Piróth azt is mondta, hogy az Uránia nem szűnt meg, a Planetárium felújítása után – erről még körülbelüli időpontokat sem közölt, de a kormányhatározatban az áll, az első terveket augusztus 31-ig kell leadni – a távcsövet a Népligetben állíthatják fel. Ehhez persze az kellene, hogy a lerohadt Planetárium-épületet ne csak felújítsák, ahogyan az a kormányhatározatban szerepel, hanem bővítsék is: egy új kupolával, tehetjük hozzá. Csillagász beszélgetőpartnereim szkeptikusak, a fényszennyezésről szóló érven pedig jót mosolyogtak: egyrészt az a Népligetnél valószínűleg nagyobb, mint a hegyen, másrészt növekvő fényszennyezés mellett is nyugodtan lehetne vizsgálni a látványosabb égitesteket. A hasonló nagyságú, bécsi kupolás csillagvizsgáló is a belváros szívében van, a Duna-parton, erősen fényszennyezett területen, a csillagászati ismeretterjesztést ez mégsem zavarja.

A gellérthegyi csillagvizsgáló történetének ezen a ponton mindenesetre vége, az egykori pezsgő tudományos-kulturális életről csak a kibelezett kupola árulkodik. Megkérdeztük: az üres kupola kihasználását a KINCS nem tervezi, „a csillagászattal kapcsolatos családi programok szervezésére már nem adottak a feltételek”.

Figyelmébe ajánljuk

Gombaszezon

Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Huszein imám mártíromsága

Az Izrael és Irán között lezajlott tizenkét napos háború újra rádöbbentette a régió népeit: új közel-keleti hatalmi rend van kialakulóban. Az egyre élesebben körvonalazódó kép azonban egyre többeket tölt el félelemmel.

„A lehetőségek léteznek”

Úgy tűnik, hogy az emberi történelem és politika soha nem fog megváltozni. Kőbalta, máglyán égő „eretnekek”, százéves háborúk, gulágok… Vagy­is mi sohasem fogunk megváltozni. Reménytelen.

Taxival Auschwitzba

Idén áprilistól a francia közszolgálati televízió közel kilenc­órányi dokumentumfilm-folyamban mutatta be azt a három történelmi pert, amelyek során 1987 és 1998 között a náci kollaboráns Vichy-rezsim egykori kiszolgálóinak kellett számot adniuk bűneikről. A három film mindegyike más-más oldalról mutatja be a megszállás időszakát. A YouTube-on is hozzáférhető harmadiknak van talán a leginkább megszívlelendő tanulsága.

Lábujjhegyen

A hízelgéseknek, a geopolitikai realitásoknak és a szerencsének köszönhetően jól zárult a hágai NATO-csúcs. Azonban az, hogy a tagállamok vezetői jól tudják kezelni az Egyesült Államok elnökének egóját, nem a transzatlanti kapcsolatok legszilárdabb alapja.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.

Pillanatnyi nehézségek

Gyors viták, vetélkedő erős emberek, ügynöközés és fele-fele arányban megosztott tagság: megpróbáltuk összerakni a szép reményekkel indult, de a 2026-os választáson a távolmaradás mellett döntő liberális párt történetét.