A harmadik hullám

  • 2013. január 10.

Snoblesse

Diktatúra nincs, de igény az lenne rá. Színdarab egy igaz kísérlet alapján.

– Önöknél van antiszemitizmus?

– Nálunk nincs, de igény az lenne rá.


Valami hasonlót bizonyított az az amerikai iskolai kísérlet is, amelynek Ron Jones történelemtanár vetette alá diákjait, akik nem értették, hogyan állíthatták a második világháborút követően az átlagos németek, hogy nem tudtak a tömegmészárlásokról? A kísérletből aztán megértették. Miután személyiségüket feladva magukon voltak kénytelenek megtapasztalni a vicc igazságát: diktatúra nincs, de igény az lenne rá. A Harmadik Hullám annak a diktatórikus közösségnek a neve, melyet a kíváncsi történelemtanár hozott létre a kísérlet kedvéért, s amely a fensőbbrendűség élményét kínálta a személyiség feladásáért cserébe. Ezúttal a Bárka Színház színpadán zajlik a szomorú kimenetelű kísérlet Tasnádi István író, Vidovszky György rendező és a fiatal színészek jóvoltából.

Figyelmébe ajánljuk

Hajléktalanság – akár két lépésben

Betegség, baleset, alkohol- és drogproblémák, megromlott házasság, bedőlt vállalkozás, uzsorakölcsön, élősködő hozzátartozók – néhány ok, amik könnyen pénztelenséghez vezethetnek, ahonnan pedig sok esetben már csak egy lépés az utcára kerülni. Minderről a Vöröskereszt hajléktalanokat gondozó miskolci intézményének lakói meséltek. 

Nagyon balos polgármestert választhat New York, ez pedig az egész Demokrata Pártot átalakíthatja

Zohran Mamdani magát demokratikus szocialistának vallva verte meg simán a demokrata pártelit által támogatott ellenfelét az előválasztáson. Bár New York egész más, mint az Egyesült Államok többi része, az identitáskeresésben lévő demokratáknak minta is lehet a 33 éves muszlim politikus, akiben Donald Trump már most megtalálta az új főellenségét.

Gombaszezon

François Ozon új filmjében Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t. Kritika.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.