Megduplázódott a borászatok száma a faluban – Berger Zsolt fesztiválgazda és borász

  • rés a présen
  • 2017. július 3.

Snoblesse

Kifekszel a fűben.

rés a présen: Mire alapult a Bor, mámor, Bénye… nevű fesztivál?
Berger Zsolt: 2009 tavaszán összegyűltünk az Ős Kaján étteremben Ábrahám Enikővel, Csite Norbival, Komonna Attilával és Zöldi-Kovács Árpival, és megbeszéltük, hogy szervezünk egy olyan hangulatú fesztivált, ami ötvözi a Művészetek Völgye kulturális kínálatát egy bor- és gasztronómiai fesztivál hangulatával. Úgy voltunk vele, hogy kevesen ismerik a környéket, a Tokaj-Hegyalját és ezt a gyönyörű falut, Erdőbényét és a borászatokat is. Első alkalommal még nagyon kevés programunk volt, inkább párhuzamos házibulikra hasonlított. Szépen, fokozatosan viszont egy olyan művészeti, zenei és gasztronómiai fesztivállá nőtte ki magát, ahol a bor nagy figyelmet kap, és köré szerveződnek a programok, koncertek, irodalmi beszélgetések és kóstolók. Első évben nagyrészt gasztrobloggerek főztek, de később a fesztivál mérete miatt a legjobb környékbeli éttermeket hívtuk el, így az Anyukám mondta, a Sárga Borház, az Oroszlános étterem és több budapesti, miskolci, debreceni étterem látja el igényes streetfood-bistro ételekkel a fesztiválozókat.

false


rap: Mikor lettél a fesztivál főszervezője?
BZS: Az első Bor, mámor, Bénye fesztivál után 2010-ben alakítottunk egy egyesületet, aminek én vagyok az elnöke. A Karádi-Berger borászat képviseletében vagyok jelen az eseményen. Az egész rendezvényt mi, a borászatok képviselői szervezzük és mára igen olajozottan működik, miközben tényleg egyre nagyobb és színesebb a programkínálat, és a rendszeresen visszatérő vendégek mellett egyre nő az érdeklődők köre. Érdemes megemlíteni, hogy a kezdetekben hat borászat volt a faluban, mára a duplája lett, és több új szálláshely is nyílt. Elmondható tehát, hogy a fesztivál segíti a falu gazdasági, kulturális és turisztikai fejlődését.  
rap: Mitől különleges ez a rendezvény?
BZS: Már önmagában attól, hogy ez a fesztivál szó szerint a borászatok kertjében és nem a főutcán felállított bódék, sátrak és nagyszínpadok mellett zajlik. Mindez meghatározza az alaphangulatot, amely leginkább a családiashoz, illetve a barátihoz közelít. Sokkal közvetlenebb egy borkóstoló vagy egy irodalmi beszélgetés egy kertben, mint az utcán, sörpadokon ülve. Egy pincészet kertjében, pokrócra leheveredve végighallgatni egy koncertet, tényleg elképesztő hangulatú. Ez máshol nem nagyon valósul meg. Kevesen ismerik Magyarországnak ezt a régióját, és a négy nap tökéletes alkalmat nyújt, hogy társasággal vagy a családdal felfedezzék a zempléni tájat a faluival, a Bodroggal és a környék váraival együtt. A fesztivál ideje alatt szervezünk kirándulásokat, evezőtúrát a Bodrogon, de lehetőség nyílik a környékbeli falvakba tett látogatásokra is. Mád, Boldogkőváralja, Regéc és Sárospatak nagyjából egyenlő távolságra van Erdőbényétől.
rap: Mikor lesz az idei fesztivál?
BZS: Idén a megszokottnál kicsit korábban kezdődik: július 6-tól 9-ig tart. A programszervezés február környékén kezdődik és jellemzően olyan ígéretes, kevésbé ismert, a zenei pálya elején lévő, kiváló minőségű zenekarokat szeretünk hívni, akik a dzsesszben, a világzenében, illetve az alternatív műfajokban mozognak. Természetesen lesz néhány ismertebb név is. Nagyon készülünk a nyitórendezvényre, amikor már délután összegyűlnek a Budaházy-Fekete kúria kertjében az erdőbényei borászok egy közös kóstolóra, kerti partira és koncertre. Ezen az estén a Magashegyi Underground lép majd fel. Nevesebb fellépőként említhetjük még Herczku Ágit, Rutkai Borit vagy a Mörk zenekart.  
rap: Vannak szívügyeid?
BZS: Talán a beszélgetéseket, túrákat emelném ki, nagyon szeretjük az „Erdőbénye építész szemmel” előadás-sorozatot, de izgalmasnak ígérkezik Nyáry Krisztián irodalmi estje vagy Ungváry Krisztián történelmi előadása. Lesz a dűlők történetét kóstolóval együtt bemutató előadás is. A sportprogramokon kívül pedig szervezünk még madarásztúrát is. Mivel sok család érkezik a fesztiválra, természetesen több kertben is lesznek gyerekprogramok.
rap: Mi az, amit még nem tudunk a tokaji borról?
BZS: Tokajt még mindig sokan édes boros borvidékként tartják számon, holott az elmúlt 15 évben a száraz borok is egyre nagyobb rangot vívtak ki maguknak nemzetközi szinten is! A fesztivál ideje alatt is túlnyomóan ezeket lehet majd kóstolni, hiszen a szárazabb, frissebb borok jobban is esnek a nyári melegben. Tokajban az őshonos helyi fajtákkal dolgozunk. Meghatározó a furmint és a hárslevelű. Sárga muskotályból készülnek kifejezetten üde, könnyed száraz borok. A Tokaj-Hegyalján több mint 300 egykori vulkánon művelnek szőlőt. Minden dűlő fekvésének és talajának köszönhetően más-más karakterű, és ez nagyon izgalmassá teszi a borvidéket. Pincészeteink és borászataink a következők: Ábrahám Pince, Bardon Borászat, Béres Szőlőbirtok és Pincészet, Budaházy-Fekete Kúria Borászat, Csite Családi Birtok, Illés Pince, Jakab Pince, Karádi-Berger Borászat, Préselő Pincészet, Pro Vinum Pincészet, Sanzon Tokaj, Vayi Borászat.
rap: Neked mit jelent a mámor?
BZS: A mámor természetesen nem részegséget, hanem azt a sajátos és szeretett hangulatot jelenti, amit a zempléni táj, a nyár, a finom borok, a különleges ételek és maga a falu atmoszférája nyújt. Egy mámoros, jó hangulat, kedves emberekkel, ahol megáll az idő és ahol vagy, sodródsz az eseményekkel, vagy csak fekszel a fűben, és élvezed a délutáni napsütést.

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Vezető és Megvezető

Ha valaki megnézi a korabeli filmhíradókat, azt látja, hogy Hitlerért rajongtak a németek. És nem csak a németek. A múlt század harmincas éveinek a gazdasági válságból éppen csak kilábaló Európájában (korántsem csak térségünkben) sokan szerettek volna egy erőt felmutatni képes vezetőt, aki munkát ad, megélhetést, sőt jólétet, nemzeti öntudatot, egységet, nagyságot – és megnevezi azokat, akik miatt mindez hiányzik.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.

Hallják, hogy dübörgünk?

A megfelelően lezárt múlt nem szólhat vissza – ennyit gondolnak történelmünkről azok a politikai aktorok, akik országuk kacskaringós, rejtélyekben gazdag, ám forrásokban annál szegényebb előtörténetét ideológiai támaszként szeretnék használni ahhoz, hogy legitimálják jelenkori uralmi rendszerüket, amely leg­inkább valami korrupt autokrácia.

Próbaidő

Az eredetileg 2010-es kötet az első, amelyet a szerző halála óta kézbe vehettünk, immár egy lezárt, befejezett életmű felől olvasva. A mű megjelenésével a magyar nyelvű regénysorozat csaknem teljessé vált. Címe, története, egész miliője, bár az újrakezdés, újrakapcsolódás kérdéskörét járja körül, mégis mintha csak a szerzőt, vele együtt az életet, a lehetőségeket búcsúztatná.

A puritán

A puritán már kora gyermekkorában nagyon puritán volt. Mondták is a pedagógusok a szülői értekezleten, hogy jó gyerek, csak egy kicsit puritán. Aztán, az értekezlet végén, hogy ne hallja a többi szülő, Aranka néni megsúgta, valójában a puritán a legpuritánabb az osztályban, meglehet, az egész iskolában, jobb lesz, ha odafigyelnek rá.

Költözik a hivatal

Lassan tíz éve jelent meg a Magyar Közlönyben az a kormányhatározat, amely szerint a Nemzetgazdasági Minisztériumnak a Várnegyedbe kell költöznie, a „Budapest I. kerület, Szentháromság tér 6. szám alatti ingatlanba”.

Fájni fog

A tengerentúlon immár hivatalos forrásból is áradnak az oltásszkeptikus sugalmazások, amelyeket egy gyanús vizsgálat hivatott alátámasztani. Az ilyesfajta nemzetközi példák itthon is felerősítik az oltáskerülők hangját.

Tudás és hatalom

Második ciklusának elején Donald Trump nekitámadt a legjelesebb amerikai egyetemeknek is. Elnöki hatalmát – amely ezen a területen erősen kérdéses, a végső szót a bíróságok mondják majd ki – immár arra is használja, hogy fél tucat elit magánegyetemet zsaroljon állami források visszatartásával és adószigorítások kilátásba helyezésével: ha nem regulázzák meg palesztinpárti tanáraikat és diákjaikat, és nem számolják fel esélyegyenlőségi programjaikat, oda a washingtoni pénz.