„A világ legjobb dzsesszprogramja” - Hoffmann György kávézótulajdonos

  • rés a présen
  • 2015. augusztus 13.

Snoblesse

Augusztus 17-én jön a japán–izraeli Yabuno-Ettun Project.

rés a présen: Mikor nyitott az iF, és milyen volt az ősidőkben?

Hoffmann György: 2007-ben nyitottunk. Tapasztalatunk nem sok volt, kénytelenségből egy hegymászóboltot alakítottunk át kávézóvá. Az elképzelés az volt, hogy a Kultuccában egy vendéglátóhely magától működni fog, addig ugyanis a Ráday utca volt Pesten a legforgalmasabb vendéglőutca. Abban biztos voltam, hogy egy jó helyre kell zongorista. Gyerekkori barátommal, Darvas Ferivel konzultáltunk, és vettünk egy Forster pianínót, amit a három Darvas: Feri, Bence és Kristóf „avatott”. Az akkor még létező Mol Jazzfesztivállal párhuzamosan koncertsorozatot rendeztünk, Szalai Péter tablás barátom tanácsait követve. A zenei programokkal aztán nem volt megállás, jobbnál jobb zenészek jöttek és játszani akartak, nekem lényegében csak el kellett osztani a dátumokat. Vendéglátóilag az elképzelés az volt, hogy jót kell adni, sőt a legjobbat.

rap: Miért iF a neve?

HGY: Franciás, mediterrános ételkínálatot találtunk ki, quiche-ek, tarte-ok stb. Innen a névválasztás is: If szigete. De a Ráday utca 2007 őszétől kezdte elveszíteni a népszerűségét. Az első hónapokban még jöttek az emberek maguktól, de aztán elmaradoztak. A név kötelez, de átalakul a jelentése, először az If… című 1968-as kultfilm plakátja került fel a falra, hamarosan az If nevű jazz-rock zenekarra is hivatkoztunk. Matematikus elkötelezettségemre utal a szlogen: you will like iF, iff you come in – az iff matematikus szóhasználat, if and only if, vagyis akkor és csakis akkor. Pintér József barátom, akit legtöbben a Magvető kiadó tipográfusaként ismernek, elkészítette az iF logóját, ami annyira szép lett, hogy kötelez a jó minőségre. A nagy igyekezetben kedvemre való hely alakult, ha üzletileg nem is sikeres. Csupa jó emberből áll az iF Kör. Ideértem a több száz zenészt és képzőművészt, akik zenével és kiállításokkal kötődnek az iF-hez, a személyzetet, a három remek szakácsot, a borászokat és a sörfőzőket, akikkel személyes jó viszonyt tartunk, a honlap készítőit, a fotósunkat stb. Egy ilyen szerteágazó tevékenységben van egy csomó esetlegesség is: tehát iF.

false

rap: Mi az irány a zenei ízlésben, és mi a gasztronómia terén?

HGY: A legfontosabb irány zenében és gasztronómiában – kiállításban, kiadványban… – a minőség, és valami, amit talán otthonosságnak mondanék. Egy példa: Balázs Elemér a Detroiti Jazzfesztivál Nagyszínpadán játszott zenekarával. Hazatérve azt mondta, hogy azért az iF-ben érzi igazán jól magát. Akusztikusan, jókedvből, feszültség nélkül lehet zenélni. Gasztronómiában is ez az irány, jót, szépen, de lazán.

rap: Milyen koncerteket ajánlanál augusztusra?

HGY: Mindennap van koncert, s két külföldi fellépőnk is lesz: augusztus 17-én egy New Yorkban élő fiatal japán–izraeli zongora-nagybőgő duó, a Yabuno-Ettun Project. 24-én egy izraeli zongorista-énekesnő lép fel többedszerre: Moran Magal a Fekete testvérekkel, a négy testvérből Jammal és Zoli a zenekar. Kit ajánljak a hazaiak közül? Elek István, Gadó Gábor, Balázs Elemér, Gáspár Károly, Váczi Eszter, Berki Tamás, Vincze Pál, Oláh Kálmán, Bacsó Kristóf, Gyárfás István és a többiek. Csupa nagyszerű zenész. Balázs Elemér születésnapi koncertje 16-án Oláh Szabolccsal, Zana Zoltánnal és Barcza Horváth Józseffel, és a Gyárfás Trió a nagyon ígéretes tinivel, Molnár Enikővel 31-én.

rap: Mik az őszi műsortervek?

HGY: Nyugodtan pályázhatnánk a világ legjobb dzsesszprogramja versenyben. Két külföldit mondok: szeptemberben a Tangó Jazz Quartet, honnan, ha nem Buenos Airesből, és a Profundkontra duó Bécsből, októberben.

Figyelmébe ajánljuk

A kutya mellett

A filmművészetben a Baran című, egyszerre realista és költői remekmű (Madzsid Madzsidi) jóvoltából csodálkozhatott rá a világ először az iráni afgán menekültek sorsára.

Iszony

Kegyetlen, utálatos film Veronika Franz és Severin Fiala legújabb munkája (ők a felelősek a 2014-es, hasonlóan bársonyos Jó éjt, anyu! című horrorért).

Elvis gyémánt félkrajcárja

  • - turcsányi -

Van a Hülye Járások Minisztériumának egy vígjátéki alosztálya, ott írták elő, hogy ha valaki el akarja kerülni a helyzetkomikumok – művészileg nyilván szerfelett alantas – eszköztárának használatát, hősét úgy kell járatnia (lehetőleg a medence partján), hogy a mozgása végig magán hordozza a szerepét.

Saját magány

A Comédie-Française évszázadok óta egyre bővülő, immár többezresre duzzadt repertoárjából most a klasszicista szerző modern köntösbe bújt, Guy Cassiers rendezésében újragondolt változatát hozták el Budapestre – pár hónappal a premier után.

Az én bilincsei

A Losoncról származó Koós Gábor (1986) a Képzőművészeti Egyetem grafikaszakán végzett, és még tanulmányai idején monumentális, több mint két méter magas munkáival lett ismert.

Kihaltunk volna

Ez az átfogó nőtörténeti mű nem Hatsepszut, az egyiptomi fáraónő, vagy Endehuanna, a sumér költőnő, és még csak nem is a vadászó férfi, gyűjtögető nő meséjével kezdődik, hanem egy mára kihalt, hüvelykujjnyi, rovarevő, tojásrakó, pocokszerű lénytől indulunk el, amely még a dinoszauruszok lába mellett osonva vadászott.