„A világ legjobb dzsesszprogramja” - Hoffmann György kávézótulajdonos

  • rés a présen
  • 2015. augusztus 13.

Snoblesse

Augusztus 17-én jön a japán–izraeli Yabuno-Ettun Project.

rés a présen: Mikor nyitott az iF, és milyen volt az ősidőkben?

Hoffmann György: 2007-ben nyitottunk. Tapasztalatunk nem sok volt, kénytelenségből egy hegymászóboltot alakítottunk át kávézóvá. Az elképzelés az volt, hogy a Kultuccában egy vendéglátóhely magától működni fog, addig ugyanis a Ráday utca volt Pesten a legforgalmasabb vendéglőutca. Abban biztos voltam, hogy egy jó helyre kell zongorista. Gyerekkori barátommal, Darvas Ferivel konzultáltunk, és vettünk egy Forster pianínót, amit a három Darvas: Feri, Bence és Kristóf „avatott”. Az akkor még létező Mol Jazzfesztivállal párhuzamosan koncertsorozatot rendeztünk, Szalai Péter tablás barátom tanácsait követve. A zenei programokkal aztán nem volt megállás, jobbnál jobb zenészek jöttek és játszani akartak, nekem lényegében csak el kellett osztani a dátumokat. Vendéglátóilag az elképzelés az volt, hogy jót kell adni, sőt a legjobbat.

rap: Miért iF a neve?

HGY: Franciás, mediterrános ételkínálatot találtunk ki, quiche-ek, tarte-ok stb. Innen a névválasztás is: If szigete. De a Ráday utca 2007 őszétől kezdte elveszíteni a népszerűségét. Az első hónapokban még jöttek az emberek maguktól, de aztán elmaradoztak. A név kötelez, de átalakul a jelentése, először az If… című 1968-as kultfilm plakátja került fel a falra, hamarosan az If nevű jazz-rock zenekarra is hivatkoztunk. Matematikus elkötelezettségemre utal a szlogen: you will like iF, iff you come in – az iff matematikus szóhasználat, if and only if, vagyis akkor és csakis akkor. Pintér József barátom, akit legtöbben a Magvető kiadó tipográfusaként ismernek, elkészítette az iF logóját, ami annyira szép lett, hogy kötelez a jó minőségre. A nagy igyekezetben kedvemre való hely alakult, ha üzletileg nem is sikeres. Csupa jó emberből áll az iF Kör. Ideértem a több száz zenészt és képzőművészt, akik zenével és kiállításokkal kötődnek az iF-hez, a személyzetet, a három remek szakácsot, a borászokat és a sörfőzőket, akikkel személyes jó viszonyt tartunk, a honlap készítőit, a fotósunkat stb. Egy ilyen szerteágazó tevékenységben van egy csomó esetlegesség is: tehát iF.

false

rap: Mi az irány a zenei ízlésben, és mi a gasztronómia terén?

HGY: A legfontosabb irány zenében és gasztronómiában – kiállításban, kiadványban… – a minőség, és valami, amit talán otthonosságnak mondanék. Egy példa: Balázs Elemér a Detroiti Jazzfesztivál Nagyszínpadán játszott zenekarával. Hazatérve azt mondta, hogy azért az iF-ben érzi igazán jól magát. Akusztikusan, jókedvből, feszültség nélkül lehet zenélni. Gasztronómiában is ez az irány, jót, szépen, de lazán.

rap: Milyen koncerteket ajánlanál augusztusra?

HGY: Mindennap van koncert, s két külföldi fellépőnk is lesz: augusztus 17-én egy New Yorkban élő fiatal japán–izraeli zongora-nagybőgő duó, a Yabuno-Ettun Project. 24-én egy izraeli zongorista-énekesnő lép fel többedszerre: Moran Magal a Fekete testvérekkel, a négy testvérből Jammal és Zoli a zenekar. Kit ajánljak a hazaiak közül? Elek István, Gadó Gábor, Balázs Elemér, Gáspár Károly, Váczi Eszter, Berki Tamás, Vincze Pál, Oláh Kálmán, Bacsó Kristóf, Gyárfás István és a többiek. Csupa nagyszerű zenész. Balázs Elemér születésnapi koncertje 16-án Oláh Szabolccsal, Zana Zoltánnal és Barcza Horváth Józseffel, és a Gyárfás Trió a nagyon ígéretes tinivel, Molnár Enikővel 31-én.

rap: Mik az őszi műsortervek?

HGY: Nyugodtan pályázhatnánk a világ legjobb dzsesszprogramja versenyben. Két külföldit mondok: szeptemberben a Tangó Jazz Quartet, honnan, ha nem Buenos Airesből, és a Profundkontra duó Bécsből, októberben.

Figyelmébe ajánljuk

„Boldog békeévek”

A több mint kétszáz műtárgyat felvonultató kiállítás fókuszában a szecessziós plakátművészet és reklámgrafika áll, a magyar művészetnek az az aranykora, amikor összhangba került a nyugati művészeti törekvésekkel, radikálisan modernizálva a kiegyezést követő évtizedek (fél)feudalista, konzervatív, a historizmus béklyóiba zárt világát.

Nem tud úgy tenni, mintha…

„Hányan ülnek most a szobáikban egyedül? Miért vannak ott, és mióta? Meddig lehet ezt kibírni?” – olvastuk a Katona József Színház 2022-ben bemutatott (nemrég a műsorról levett) Melancholy Rooms című, Zenés magány nyolc hangra alcímű darabjának színlapján.

Nyolcadik himnusz az elmúlásról

Egy rövid kijelentő mondattal el lehetne intézni: Willie Nelson új albuma csendes, bölcs és szerethető. Akik kedvelik a countryzene állócsillagának könnyen felismerhető hangját, szomorkás dalait, fonott hajával és fejkendőkkel keretezett lázadó imázsát, tudhatják, hogy sokkal többről van szó, mint egyszeri csodáról vagy véletlen szerencséről.

Szobáról szobára

Füstös terembe érkezünk, a DJ (Kókai Tünde) keveri az elektronikus zenét – mintha egy rave buliba csöppennénk. A placc különböző pontjain két-két stúdiós ácsorog, a párok egyikének kezében színes zászló. Hatféle színű karszalagot osztanak el a nézők között. Üt az óra, a lila csapattal elhagyjuk a stúdiót, a szín­skála többi viselője a szélrózsa más-más irányába vándorol.

Séta a Holdon

A miniszterelnök május 9-i tihanyi beszédével akkora lehetőséget kínált fel Magyar Péternek a látványos politikai reagálásra, hogy az még a Holdról is látszott.

Önkénytörvény

Jön a Szuverenitásvédelmi Hivatal, és rábök bárkire vagy bármire, újságra, szervezetre, vállalkozásra, aki vagy ami 1.) „külföldről finanszírozott”, és olyan tevékenységet végez, amely 2. a) alkalmas a „közélet befolyásolására” és 2. b) az alaptörvény öt, a tervezetben megjelölt bekezdésében megfogalmazott értékét „sérti, negatív színben tünteti fel, vagy az azok elleni fellépést támogatja”.

Elengedték őket

Ukrajna belső, háború sújtotta vagy veszélyeztette területeiről rengetegen menekültek Kárpátaljára, főleg a városokba, az ottani magyar közösség emiatt szinte láthatatlanná vált sok helyen. A napi gondok mellett a magyar kormány hülyeségeire senkinek nincs ideje figyelni.

„Erdélyi magyarként ideje elszakadni attól a hagy­mázas úttól, amelyen Magyarország masírozik”

A román elnökválasztás második fordulójában sikerült fordítania a függetlenként indult Nicuşor Dannak az első fordulóban az élen végzett szélsőjobboldali George Simionnal szemben. Az elképesztő fordításról, a kiugró részvételi arányról és Orbán Viktor zavarórepüléséről is beszélgettünk Eckstein-Kovács Péter egykori kisebbségügyi miniszterrel.

Egyszerű világpolgár, hídépítő

  • Mártonffy Marcell

Észak-amerikai pápára senki sem számított. Íratlan szabály volt – állítják bennfentesek –, hogy jezsuita és amerikai szóba sem jöhet. A szilárd alapelv egyik fele 2013-ban, másik fele 2025. május 8-án dőlt meg. A Chicago környékéről származó Robert Francis Prevost bíboros a megbízható szakértők listáján sem szerepelt a legesélyesebbek között. A fehér füst azonban meglepően hamar előgomolygott a Sixtus-kápolna ideiglenes kéményéből.