„A világ legjobb dzsesszprogramja” - Hoffmann György kávézótulajdonos

  • rés a présen
  • 2015. augusztus 13.

Snoblesse

Augusztus 17-én jön a japán–izraeli Yabuno-Ettun Project.

rés a présen: Mikor nyitott az iF, és milyen volt az ősidőkben?

Hoffmann György: 2007-ben nyitottunk. Tapasztalatunk nem sok volt, kénytelenségből egy hegymászóboltot alakítottunk át kávézóvá. Az elképzelés az volt, hogy a Kultuccában egy vendéglátóhely magától működni fog, addig ugyanis a Ráday utca volt Pesten a legforgalmasabb vendéglőutca. Abban biztos voltam, hogy egy jó helyre kell zongorista. Gyerekkori barátommal, Darvas Ferivel konzultáltunk, és vettünk egy Forster pianínót, amit a három Darvas: Feri, Bence és Kristóf „avatott”. Az akkor még létező Mol Jazzfesztivállal párhuzamosan koncertsorozatot rendeztünk, Szalai Péter tablás barátom tanácsait követve. A zenei programokkal aztán nem volt megállás, jobbnál jobb zenészek jöttek és játszani akartak, nekem lényegében csak el kellett osztani a dátumokat. Vendéglátóilag az elképzelés az volt, hogy jót kell adni, sőt a legjobbat.

rap: Miért iF a neve?

HGY: Franciás, mediterrános ételkínálatot találtunk ki, quiche-ek, tarte-ok stb. Innen a névválasztás is: If szigete. De a Ráday utca 2007 őszétől kezdte elveszíteni a népszerűségét. Az első hónapokban még jöttek az emberek maguktól, de aztán elmaradoztak. A név kötelez, de átalakul a jelentése, először az If… című 1968-as kultfilm plakátja került fel a falra, hamarosan az If nevű jazz-rock zenekarra is hivatkoztunk. Matematikus elkötelezettségemre utal a szlogen: you will like iF, iff you come in – az iff matematikus szóhasználat, if and only if, vagyis akkor és csakis akkor. Pintér József barátom, akit legtöbben a Magvető kiadó tipográfusaként ismernek, elkészítette az iF logóját, ami annyira szép lett, hogy kötelez a jó minőségre. A nagy igyekezetben kedvemre való hely alakult, ha üzletileg nem is sikeres. Csupa jó emberből áll az iF Kör. Ideértem a több száz zenészt és képzőművészt, akik zenével és kiállításokkal kötődnek az iF-hez, a személyzetet, a három remek szakácsot, a borászokat és a sörfőzőket, akikkel személyes jó viszonyt tartunk, a honlap készítőit, a fotósunkat stb. Egy ilyen szerteágazó tevékenységben van egy csomó esetlegesség is: tehát iF.

false

rap: Mi az irány a zenei ízlésben, és mi a gasztronómia terén?

HGY: A legfontosabb irány zenében és gasztronómiában – kiállításban, kiadványban… – a minőség, és valami, amit talán otthonosságnak mondanék. Egy példa: Balázs Elemér a Detroiti Jazzfesztivál Nagyszínpadán játszott zenekarával. Hazatérve azt mondta, hogy azért az iF-ben érzi igazán jól magát. Akusztikusan, jókedvből, feszültség nélkül lehet zenélni. Gasztronómiában is ez az irány, jót, szépen, de lazán.

rap: Milyen koncerteket ajánlanál augusztusra?

HGY: Mindennap van koncert, s két külföldi fellépőnk is lesz: augusztus 17-én egy New Yorkban élő fiatal japán–izraeli zongora-nagybőgő duó, a Yabuno-Ettun Project. 24-én egy izraeli zongorista-énekesnő lép fel többedszerre: Moran Magal a Fekete testvérekkel, a négy testvérből Jammal és Zoli a zenekar. Kit ajánljak a hazaiak közül? Elek István, Gadó Gábor, Balázs Elemér, Gáspár Károly, Váczi Eszter, Berki Tamás, Vincze Pál, Oláh Kálmán, Bacsó Kristóf, Gyárfás István és a többiek. Csupa nagyszerű zenész. Balázs Elemér születésnapi koncertje 16-án Oláh Szabolccsal, Zana Zoltánnal és Barcza Horváth Józseffel, és a Gyárfás Trió a nagyon ígéretes tinivel, Molnár Enikővel 31-én.

rap: Mik az őszi műsortervek?

HGY: Nyugodtan pályázhatnánk a világ legjobb dzsesszprogramja versenyben. Két külföldit mondok: szeptemberben a Tangó Jazz Quartet, honnan, ha nem Buenos Airesből, és a Profundkontra duó Bécsből, októberben.

Figyelmébe ajánljuk

Hieronymus Bosch világa

  • - turcsányi -

Michael Connelly nem egy író, inkább egy regénygyár, rosszabb esetben áruvédjegy – az efféle státus persze nem oly ritka zsiráf manapság.

„Rodrigo”

A világ legnagyobb és legrangosabb színházi fesztiválja az avignoni. Jelentős társulatok seregszemléje, illetve már maga a fesztiválmeghívás jelentőssé tesz társulatokat. Aki a hivatalos programban van, az számít valakinek.

Félúton

Egykori nagymenő, aki a csúcsról lepottyanva már csak árnyéka önmagának; féktelen csodagyerek, akinek csak kemény munkára és iránymutatásra van szüksége, hogy azzá a sztárrá váljon, akit a végzete elrendelt neki – a sportfilmek talán legnagyobb kliséi ezek, a Stick pedig épp erre a kettőre épül.

Dinók a budoárban

Ötévesen, egy tollseprűtánccal indult Karácsonyi László (1976) művészi karrierje, diplomáját 2003-ban pedig egy lovagi páncélzatban védte meg. (A páncél maga volt a diplomamunkája.)

Léda a Titanicon

  • Molnár T. Eszter

Ki ne szeretné a Balatont? Főleg, ha csak a szépre emlékszik? Arra, hogy a vonat vidáman, sőt pontosan fut be a hűs állomásra, a papucs nem töri a lábat, a naptej megvéd a leégéstől, és van hely az árnyékban a kempingszéknek és a gumimatracnak.

Angyalszárnycsikorgás

Nagy luxus olyan kis kultúrának, mint a magyar, nem megbecsülni a legjobbjait. Márpedig Halasi Zoltán a kortárs magyar költészet szűk élmezőnyébe tartozik, ám a szakma mintha nem tartaná számon érdemeinek megfelelően, a nagyközönség számára pedig minden bizonnyal ismeretlen.

Miért hallgat Erdő Péter?

2025 júliusának egyik forró szerda éjjelén Konrád-Lampedúza Bence betanított kémia­tanár hazafelé ballagott Ráczboldogkőn, a Kistücsök névre hallgató alma materéből. Nem volt ittas egy cseppet sem, de megviselte a nehéz levegő, amikor szembejött vele egy kormányzati óriásplakát.