Baróthy angyalai: Roadmovie – Th&L

  • 2012. január 29.

Snoblesse

Thelma és Louise a Sanyi és Arankában. Négykezes két menekülő nőre.


Egymást érik a filmek ihlette színpadi produkciók, Tarantino, Trier, Almodóvar, Kaurismäki neve már nemcsak a mozi-, hanem a színházműsorokban is fellelhető. Így járt Ridley Scott is és a Thelma és Louise – a film, amely Susan Sarandon, Geena Davis és egy Brad Pitt nevű pályakezdő miatt lehet emlékezetes –, Máthé Zsoltot és a kísérleti zenés színházban utazó Baróthy Angyalai nevű társaságot ihlette meg. A gyilkosságba keveredő két barátnő ezúttal a Sanyi és Aranka Színházban menekül az FBI és a férfiak elől – útjuk nagy felismerésekkel és a nyolcvanas évek magyarított slágereivel van kikövezve.

Figyelmébe ajánljuk

Magyar Péter szupersztár

Napok alatt tökéletesen összeállt a Tisza Párt által koordinált zarándokút, Magyar Péter speciális országjárás keretében gyalogol el Budapestről Nagyváradra. De miért nem a sajtószabadsággal foglalkozik? Elmondta.

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.