Cassavetes: New York árnyai

  • 2013. január 31.

Snoblesse

Minden idők egyik legjobb filmje a Gondozó kertben.


„Elképesztő élmény volt. Fogalmam sem volt, mit csinálok. Egyikünk sem tudta, mit csinálunk.” Olykor megtörténik a csoda, és miközben senki sem tudja, mit csinál, remekmű születik: John Cassavetesnek összejött a csoda, s bár szavaiból azt vesszük ki, hogy legelső játékfilmje, a New York árnyai az áldott hozzánemértés jegyében született, a végeredmény mindenképpen a művészt igazolja. Cassavetesnek még sokszor összejött a csoda (lásd Férjek, Egy hatás alatt álló nő, Egy kínai bukméker meggyilkolása), ám talán egyik filmje sem szerethető annyira, mint az 1959-ben elkövetett Shadows, amely gyakorlatilag egymaga elindította az amerikai független filmes mozgalmat.

Figyelmébe ajánljuk

Gombaszezon

François Ozon új filmjében Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t. Kritika.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.