Lumiére Filmklub: A guardista

  • 2013. január 16.

Snoblesse

„Ír vagyok. A rasszizmus része a kultúrámnak.”


 

Az a vicc megvan, hogy a vidéki ír rendőr találkozik a nagyvárosi amerikai FBI-ügynökkel? Ezt a talán nem is létező viccet dolgozta át egész estés játékfilmmé John Michael McDonagh, akinek fekete humora – miként azt debütáló rendezése is bizonyítja – simán felveszi a versenyt színpadi szerzőként és alkalmi filmrendezőként (lásd Erőszakik) is világhíres öccse, Martin McDonagh kegyetlen humorával. Az idősebb McDonagh a fiatalabb McDonagh kedvenc színészét, az egyszeri és megismételhetetlen Brendan Gleesont kérte fel a reggel, délben és este is rasszista ír zsaru szerepére, így Gleeson szájából hangozhat el a büszke kijelentés: „Ír vagyok. A rasszizmus része a kultúrámnak!”

Figyelmébe ajánljuk

Hajléktalanság – akár két lépésben

Betegség, baleset, alkohol- és drogproblémák, megromlott házasság, bedőlt vállalkozás, uzsorakölcsön, élősködő hozzátartozók – néhány ok, amik könnyen pénztelenséghez vezethetnek, ahonnan pedig sok esetben már csak egy lépés az utcára kerülni. Minderről a Vöröskereszt hajléktalanokat gondozó miskolci intézményének lakói meséltek. 

Nagyon balos polgármestert választhat New York, ez pedig az egész Demokrata Pártot átalakíthatja

Zohran Mamdani magát demokratikus szocialistának vallva verte meg simán a demokrata pártelit által támogatott ellenfelét az előválasztáson. Bár New York egész más, mint az Egyesült Államok többi része, az identitáskeresésben lévő demokratáknak minta is lehet a 33 éves muszlim politikus, akiben Donald Trump már most megtalálta az új főellenségét.

Gombaszezon

François Ozon új filmjében Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t. Kritika.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.