Kis híján összművészeti

A Four Bones és az Impressziók

  • 2012. január 23.

Snoblesse

4 harsonás, 2 VJ, 1 énekesnő, 1 színésznő, 1 költőnő – egy újabb „kis híján összművészeti est” a Bem moziban.


Széles műfaji skálán és változatos koncerthelyek közt mozognak: a négy harsonás alkotta Four Bones Quartet ezúttal a Bem moziban, a vetítőtérben hamar létjogosultságot nyert Kis híján összművészeti estek keretében lép fel harsonakvartettől szokatlan, de a Four Bonestól nagyon is elvárható módon – egy audiovizuális performance főszereplőjeként. A Nagy János által kizárólag a Four Bonesnak és a Four Bonesra írt Impressziók a négy – műfajok közt kalandozó – harsonáson túl erősen épít Gereben Zita énekhangjára, illetve Merényi Dávid és Nagy Gergely fotóművészek zenére komponált, vászonra vetített képeire. A fotókból összeálló történet főszereplője Péterfy Bori, a dalszövegek Karafiáth Orsolya művei.

Az előadás regisztrációhoz kötött, melyet az alábbi címen lehet megtenni: kishijan [at] gmail [dot] com

Figyelmébe ajánljuk

Magyar Péter szupersztár

Napok alatt tökéletesen összeállt a Tisza Párt által koordinált zarándokút, Magyar Péter speciális országjárás keretében gyalogol el Budapestről Nagyváradra. De miért nem a sajtószabadsággal foglalkozik? Elmondta.

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.