Halál Hotel

  • 2015. július 24.

Snoblesse

Kútvölgyi Erzsébet Egressy Zoltán darabjában.

A Halál Hotel szerzője a termékeny színműíró, Egressy Zoltán, akivel nemrégiben beszélgettünk.

Magyar Narancs: Pár darabját folyamatosan játsszák, másokat kevésbé. Mi lehet ennek az oka?

Egressy Zoltán: Nem tudom, nem is dolgom ezzel foglalkozni. Nincs fiókban maradt darabom, de kétségtelen, hogy nem mindegyik kerül be a színházi köztudatba. Nincs ezzel baj. A Portugált és a Sóska, sültkrumplit játsszák a leggyakrabban, a nekem fontosabbakat kevésbé. Persze lehet, hogy másokat azért gondolok fontosabbnak, mert kevesebbet kerülnek színpadra. Sőt valószínű.

false

MN: Az nem nyomasztotta, hogy az első bemutatója épp a Katonában volt, és a Portugál ott akkora siker lett, hogy bő tíz év után se lehet levenni?

EZ: Akkor ezt nemigen tudtam feldolgozni. A világ egyik legjobb színházáról beszélünk, ahol korábban tátott szájjal néztem az előadásokat, ennél jobb helyre nem kerülhettem volna. Ráadásul az életemben voltak akkor további nagy boldogságok – a két kisgyerekem –, úgyhogy viszonylag egészséges lélekkel léteztem, fel sem merült, hogy rágörcsöljek dolgokra.

A teljes interjú itt olvasható, Egressy Halál Hotel című darabja pedig az Óbudai Társaskörben látható. Rendező: Őze Áron.

Figyelmébe ajánljuk

Szálldogálni finoman

Úgy hírlik, a magyar könyvpiacon újabban az a mű életképes, amelyik előhúz egy másik nyuszit egy másik kalapból. A szórakoztatás birodalmában trónfosztott lett a könyv, az audiovizuális tartalom átvette a világuralmat. Ma tehát a szerző a márka, műve pedig a reklámajándék: bögre, póló, matrica a kisbuszon. 

Ja, ezt láttam már moziban

Dargay Attila ikonikus alkotója volt a világszínvonalú magyar animációs filmnek. A Vukot az is ismeri, aki nem olvasta Fekete István regényét, de tévésorozatain (Pom Pom meséi, A nagy ho-ho-horgász stb.) generációk nőttek fel, halála után díjat neveztek el róla. Dédelgetett terve volt Vörösmarty klasszikusának megfilmesítése. 

Desperados Waiting for the Train

  • - turcsányi -

Az a film, amelyikben nem szerepel vonat, nos, bakfitty. S még az a film is csak határeset lehet, amelyikben szerepel vonat, de nem rabolják, térítik vagy tüntetik el. Vannak a pótfilmek, amelyekben a vonatot buszra, tengerjáróra, repülőgépre, autóra/motorra, egészen fapados esetben pedig kerékpárra cserélik (mindegyikre tudnánk több példát is hozni). 

Lentiből a világot

Nézőként már hozzászoktunk az előadások előtt kivetített reklámokhoz, így a helyünket keresve nem is biztos, hogy azonnal feltűnik: itt a reklám már maga az előadás. Kicsit ismerős az a magabiztosan mosolygó kiskosztümös nő ott a képen, dr. Benczés Ágnes Judit PhD, MBA, coach, csak olyan művien tökéletesre retusálták, kétszer is meg kell nézni, hogy az ember felismerje benne Ónodi Esztert.

Crescendo úr

A Semiramis-nyitánnyal kezdődött koncert, és a babiloni királynőről szóló opera szimfonikus bombákkal megtűzdelt bevezetője rögtön megalapozta az este hangulatát. Szépen adta egymásnak a dallamokat a klarinét, a fuvola, a pikoló, a jellegzetes kürttéma is könnyed fesztelenségét domborította Rossini zenéjének, akit a maga korában Signore Crescendónak gúnyoltak nagy ívű zenekari hegymászásai okán. A Danubia Zenekarra a zárlatban is ilyen crescendo várt.