rés a présen

„Hamar levett a lábamról” - Balázs János zongoraművész, a Cziffra Fesztivál alapítója

  • rés a présen
  • 2016. január 29.

Snoblesse

Február 25. és 28. között zajlik a Cziffra Fesztivál.

rés a présen: Miért fontos, hogy legyen Cziffra Fesztivál?

Balázs János: Nagy elődeink hagyományai és értékeik széles körben való ismertetése mindig és minden korban fontos. Cziffra György neve sajnos nem mindenki számára cseng hazánkban ismerősnek, míg külföldön, főleg Párizsban és Amerikában, legendaként őrzik emlékét.

rap: Milyen a „személyes” viszonyod Cziffra Görggyel?

BJ: Gyerekkoromban Cziffra György lemezeit hallgatva döntöttem el, hogy klasszikus zenész leszek. Bár személyesen sosem találkoztam vele, mégis úgy érzem, hogy van valamilyen kapcsolat köztünk. Ő egy olyan „hős”, aki etalonként és vezércsillagként ragyog életemben, és sokszor nyújtott segédkezet művészi kérdésekben, valamint emberi példájával. Ezért is nagy öröm, hogy Baden Bei Wienben és Senlisben első díjat nyerhettem a róla elnevezett nemzetközi zongoraversenyen.

rap: Mikor és hol lesz a fesztivál, és melyek a főbb programpontjai?

BJ: Lassan több mint tíz éve, hogy emlékkoncerteket tartok a mesternek. Mindig is éreztem, hogy ennél valami több, nagyobb, grandiózusabb szükségeltetik. Egy nap megszületett az idea, és elterveztem, hogy megalapítom a Cziffra Fesztivált. Elsőként a MOM Kulturális Központot kerestem meg, ahol Hambuch Gerda igazgató az első perctől kezdve nagy szeretettel és elszántsággal kezelte a fesztivál létrejöttét. Lázasan folyt a munka, s hála a Nemzeti Kulturális Alap támogatásának, Magyarország legnagyobb művészeivel együtt tiszteleghetünk a mester emléke előtt. A fesztivál 3 nagy eseményből épül fel. A négynapos koncertsorozat február 25–28. között, a zongora-mesterkurzus február 19-től 21-ig, valamint egy Országos Cziffra György Zongoraverseny 2016 októberében és novemberében. Ezt a modellt maga Cziffra György teremtette meg Franciaországban. A teljesség igénye nélkül a fellépők között tisztelhetjük Vásáry Tamást, Dráfi Kálmánt, Kelemen Barnabást, Szakcsi Lakatos Bélát, Snétberger Ferencet, Lajkó Félixet és Hegedűs D. Gézát.

false

 

Fotó: Kleb Attila

rap: Mely programokban lépsz fel?

BJ: Igyekeztem úgy megszerkeszteni a programot, hogy ha fel is lépek a fesztivál keretében, az sose öncélúan, szóló előadásként történjen, ezért Hegedűs D. Géza felolvasóestjén fogok közreműködni pár Cziffra által kedvelt zongoradarabbal, Záborszky Kálmán vezényletével pedig Csajkovszkij b-moll zongoraversenyét adom elő.

rap: Ettél már Cziffra szeletet? Milyen?

BJ: Az ötlet nem tőlem származik, hanem a feleségem vetette fel: mi lenne, ha a Mozart golyó mintájára létrehoznánk egy Cziffra szeletet? Az ötlet hamar megvalósult, hála Kelényi Gabriellának, a Szamos cukrászda tulajdonosának. Már karácsony előtt a boltokban volt a szelet, és eddig hatalmas siker. Mivel én imádom az édességet, hamar levett a lábamról ez a zongorabillentyű formájú, fekete-fehér csokis, meggyvelős, mazsolás szelet.

rap: Hol találkozhat még veled a közönség az évadban?

BJ: Január 16-án indult a Zongora 1-ben című új sorozatom a Zeneakadémián. Jakobi László hangversenyrendezővel találtuk ki ezt az új egyfelvonásos, tematikus felépítésű, szalonhangulatú estsorozatot, amivel a fiatalabb generációt igyekszünk meghódítani a klasszikus zenének. A sorozat következő koncertje április 4-én lesz a Zeneakadémia Nagytermében, a címe: ZongOpera. Híres operamelódiák zongorán Liszt, Cziffra és a saját átiratomban. Ezelőtt még Németország vár rám, Stuttgartban, Warsteinben, Bietig­heimben és Sonthofenben adok szólóesteket.

rap: Miben látod a mentori munkád eredményét?

BJ: A Snétberger Zenei Tehetségközpont tanáraként eddigi tapasztalatom, hogy szakmai és emberi útmutatás is szükséges a mai gyerekeknek, hiszen sajnos nagyon sok a téves út, a rossz példakép. Rá kell őket vezetni a munka szépségére és a helyes emberi magatartásra. A központ munkájában kezdetek óta részt veszek, eddig öt tanítványom nyert felvételit a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetemre.

rap: Ha a zongora ember lenne, milyen lenne?

BJ: Fekete és fehér is. Hangos és halk is. Volna lelke, és sosem várna hálát. Igazi legjobb barát.

Figyelmébe ajánljuk

Szálldogálni finoman

Úgy hírlik, a magyar könyvpiacon újabban az a mű életképes, amelyik előhúz egy másik nyuszit egy másik kalapból. A szórakoztatás birodalmában trónfosztott lett a könyv, az audiovizuális tartalom átvette a világuralmat. Ma tehát a szerző a márka, műve pedig a reklámajándék: bögre, póló, matrica a kisbuszon. 

Ja, ezt láttam már moziban

Dargay Attila ikonikus alkotója volt a világszínvonalú magyar animációs filmnek. A Vukot az is ismeri, aki nem olvasta Fekete István regényét, de tévésorozatain (Pom Pom meséi, A nagy ho-ho-horgász stb.) generációk nőttek fel, halála után díjat neveztek el róla. Dédelgetett terve volt Vörösmarty klasszikusának megfilmesítése. 

Desperados Waiting for the Train

  • - turcsányi -

Az a film, amelyikben nem szerepel vonat, nos, bakfitty. S még az a film is csak határeset lehet, amelyikben szerepel vonat, de nem rabolják, térítik vagy tüntetik el. Vannak a pótfilmek, amelyekben a vonatot buszra, tengerjáróra, repülőgépre, autóra/motorra, egészen fapados esetben pedig kerékpárra cserélik (mindegyikre tudnánk több példát is hozni). 

Lentiből a világot

Nézőként már hozzászoktunk az előadások előtt kivetített reklámokhoz, így a helyünket keresve nem is biztos, hogy azonnal feltűnik: itt a reklám már maga az előadás. Kicsit ismerős az a magabiztosan mosolygó kiskosztümös nő ott a képen, dr. Benczés Ágnes Judit PhD, MBA, coach, csak olyan művien tökéletesre retusálták, kétszer is meg kell nézni, hogy az ember felismerje benne Ónodi Esztert.

Crescendo úr

A Semiramis-nyitánnyal kezdődött koncert, és a babiloni királynőről szóló opera szimfonikus bombákkal megtűzdelt bevezetője rögtön megalapozta az este hangulatát. Szépen adta egymásnak a dallamokat a klarinét, a fuvola, a pikoló, a jellegzetes kürttéma is könnyed fesztelenségét domborította Rossini zenéjének, akit a maga korában Signore Crescendónak gúnyoltak nagy ívű zenekari hegymászásai okán. A Danubia Zenekarra a zárlatban is ilyen crescendo várt.

A miniszter titkos vágya

Jövőre lesz tíz éve, hogy Lázár János a kormányinfón közölte, megépül a balatoni körvasút abból az 1100 milliárd forintból, amit a kormány vasútfejlesztésekre szán. A projektnek 2023-ban kellett volna befejeződnie, és egy ideig a gyanús jelek mellett is úgy tűnt, hogy minden a tervek szerint alakul: 2021. június 18-án átadták az észak-balatoni vasútvonal Szabadbattyán és Balatonfüred közötti 55 kilométeres, villamosított szakaszát.

Ahol mindenki nyer

Orbán Viktor magyar miniszterelnök hétfőn baráti látogatáson tartózkodott a szomszédos Szlovákiában, ahol tárgyalásokat folytatott Robert Fico miniszterelnökkel és Peter Pellegrini államfővel. Hogy miről tárgyaltak, arról sok okosságot nem lehetett megtudni, az államfő hivatala nem adott ki közleményt, posztoltak egy kényszeredett fotót és lapoztak; a miniszterelnök, Orbán „régi barátja” ennél egy fokkal udvariasabbnak bizonyult, amikor valamiféle memorandumot írt alá vendégével; annak nagyjából annyi volt a veleje, hogy Fico és Orbán matadorok, és reményeik szerint még sokáig azok is maradnak (Robert Fico szíves közlése).

„Inkább magamat választom”

A Budaörsi Latinovits Színház fiatal színésze a versenysport helyett végül a színház mellett döntött, és ebben nagy szerepe volt Takács Vera televíziós szerkesztőnek, rendezőnek is. Bár jelentős színházi és ismert filmes szerepek is kötődnek hozzá, azért felmerülnek számára a színház mellett más opciók is.

Az irgalom atyja

Megosztott egyházat és félig megkezdett reformokat hagyott maga után, de olyan mintát kínált a jövő egyházfőinek, amely nemcsak a katolikusoknak, hanem a világiaknak is rokonszenves lehet. Ügyesebb politikus és élesebb nyelvű gondolkodó volt, mint sejtenénk.