Képregény-kiállítás: Casanova Budapesten

  • 2012. szeptember 24.

Snoblesse

Casanova képregényformában – a holland Hanco Kolk képein – érkezik meg Budapestre.


Ha a franciák és a belgák az európai képregénykultúra nagyhatalmainak számítanak, akkor Hollandiát bátran sorolhatjuk az erős középhatalmak közé. Alighanem Hanco Kolk képregényművész is sokat tett a középhatalmi pozíciók megszilárdításáért; életrajzát felütve hosszan olvashatjuk, mi mindent tett le az asztalra több évtizedes pályafutása során. Úgy tűnik, a hollandoknál nemcsak a képregényrajzolók, de a fizetőképes közönség részéről is van igény a helyi művekre, sőt televíziós távoktatásra is, melyet Hanco Kolk ugyancsak művel, miközben naponta jelenik meg a szingli nőkről szóló sorozatának egy-egy újabb epizódja. A művész a szinglik iránt is fogékony Casanováról szóló sorozatával érkezik hozzánk, rajzai az íróként, kémként, kereskedőként és nőcsábászként is jeleskedő Casanova életének jeleneteit ábrázolják. Az október 15-ig látható képek közül egy Casanova budapesti tévelygéseit ábrázolja.

Figyelmébe ajánljuk

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”