Nicole Krauss a Retikülben

  • 2013. március 8.

Snoblesse

Leo Gursky, a 80 éves holokauszt-túlélő a halálra készül... Takáts Andrea A szerelem történetéből olvas fel zenés kísérettel.


„A költőként debütáló fiatal írónő második regénye ráadásul vérbeli bölcsészcsemege, elméleti vizsgálódásokkal a valóság és a fikció határáról, erkölcsi kérdésekkel, mint például szabad-e lenyúlnunk legjobb barátunk remekművét, ha azt hisszük, már nem él, valamint önreflexív irodalmi utalásokkal. Mindenekelőtt Singer, Borges és a dedikációban említett ifjú férj és pályatárs, Jonathan Safran Foer hatása szembeötlő, vagy ahogy az egyik szereplő fogalmazza: „Jó könyv ez, attól eltekintve, amit itt-ott loptál: nagyon eredeti.” Így méltattuk mi Nicole Krauss 2006-ban megjelent regényét, A szerelem történetét (a teljes recenzió itt), de akár Isaac Babelt, Franz Kafkát és Bruno Schulzot is említhette volna a recenzens, oly sok mindenkit megidéz könyvében a szerző. Ezúttal pedig magát Krausst idézik, Takáts Andrea irodalmi turkálójában, a Retikülben ugyanis A szerelem története kerül terítékre, amely valahogy úgy kezdődik, hogy Leo Gursky, a 80 éves holokauszt-túlélő a halálra készül. Kísér: Kardos Dániel gitáron és Vázsonyi János szaxofonon.

Figyelmébe ajánljuk

Nagyon balos polgármestert választhat New York, ez pedig az egész Demokrata Pártot átalakíthatja

Zohran Mamdani magát demokratikus szocialistának vallva verte meg simán a demokrata pártelit által támogatott ellenfelét az előválasztáson. Bár New York egész más, mint az Egyesült Államok többi része, az identitáskeresésben lévő demokratáknak minta is lehet a 33 éves muszlim politikus, akiben Donald Trump már most megtalálta az új főellenségét.

Gombaszezon

François Ozon új filmjében Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t. Kritika.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.