Van Gogh Alive

  • 2013. szeptember 26.

Snoblesse

Nem csak Elvis, Van Gogh is él. Ideiglenes lakhelye: Váci u. 1.
false

Ha valakinek kedve támadt, eddig is megtehette, hogy belép kedvenc festményébe; Martin Scorsese például Van Goghként kalandozott a vásznon, nemrégiben pedig Rutger Hauer sétálgatott németalföldi divat szerint Pieter Bruegel híres festményén. Földi halandók számára azonban egyetlen utazási iroda sem kínált ilyen túrát; most sem az irodákba, hanem múzeumba kell annak menni, aki festménytúrára fizetne be – a Váci1 palota falai közt zajló multimédiás Van Gogh-tárlat ugyanis éppen ezt az élményt kínálja. A decemberig nyitva tartó világutazó Van Gogh-show nem valami poros múzeum, hanem egy modern multiprojekciós rendszer, mely óriási méretű, kristálytiszta képeket vetít ki az 1000 nm-es kiállítótérhez igazított, különleges formájú, 6 méteres vásznakra, sőt a padlóra is. A kiállítás a szomorú sorsú mester Provence-ban eltöltött tíz évét, az 1880 és 1890 közötti időszakot idézi fel.

Figyelmébe ajánljuk

Móricka evangéliuma

Semmi nem áll távolabb a keresztény szellemiségtől, mint a magas áhítatossági kvóciensű elmélkedések magáról a Történetről, de talán egyetlen kifejezésforma sem produkált annyi fércművet, mint a film.

Rap-szódia

Misztikus hangulat, a forgószínpadon egy kettéhasított vár, eleve ferde elemekkel, amelyek épp eldőlni készülnek. A látvány (díszlet: Horesnyi Balázs) rögtön megteremti az alapérzetet: minden szétesni látszik Veronában a két család viszálya miatt. Egy cseppnyi költőiség még így is kerül mindennek a tetejébe: égi jelenségként érkezik Júlia ágya, ahol újdonsült férjével, Rómeóval elhálhatják a nászéjszakát.

Szegvár, retúr

Még előző kötetében, a Lányos apában írta Grecsó Krisztián, hogy két évtizede az édes­apjáról szeretne írni. „Gyakoroltam, készültem, megbocsátottam, fejlődtem, aztán felejtettem, kidobtam mindent, gyűlöltem, visszaestem.”