Világvége a Titanicon

  • 2014. március 27.

Snoblesse

Jegesmedvék és egzisztenciális kérdések a Kiruccanás a világ végére című dán produkcióban.
false

Bár tudjuk jól, hogy a filmfesztivál nevét nem az elsüllyedt óceánjáróról, hanem Tarr Béla Kárhozatának Titanic bárjáról kapta, azért a világvége-hangulatok (mind a fesztiválfilmeket, mind a fesztivál finanszírozását tekintve) sosem voltak idegenek a rendezvénytől. Haladó hagyományt (és haladó világvégéket) folytat tehát a Kiruccanás a világ végére című dán–svéd produkció, melynek hősei – egy művészekből és tudósokból álló csoport – egy háromárbocos vitorlás fedélzetén szeretnék elérni Északkelet-Grönland gyorsan olvadó jégtömbjeit. És mint az a jeges világvégetúrákon lenni szokott, az utazást nemcsak a jegesmedvék, de az élet egzisztenciális kérdései is megnehezítik.

Figyelmébe ajánljuk

Gombaszezon

François Ozon új filmjében Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t. Kritika.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.