White Coffee

  • 2013. augusztus 27.

Snoblesse

Tudod, hogy hívják azt a cigányt, aki repülőgépet vezet? A választ az előítéleteknek görbe tükröt állító előadás tartalmazza.

false

Vétkesek közt cinkos aki néma – állítja a költő, s hajlunk rá, hogy igaza van. Részben ők – a néma többséget alkotók – a főszereplői a White Coffee című produkciónak, de a mai Magyarország más rákfenéi – úgymint a nacionalizmus, a jobboldali szélsőségek, a xenofóbia és a kisebbségekkel szembeni előítéletek – is fontos szerephez jutnak a cseh, szlovák, lengyel és magyar koprodukcióban. A White Coffee-t Prágában főzték ki (hiszen az előadás a cseh fővárosban készült, és itt is volt a premierje), de Zsámbékon szolgálják fel: a Zsámbéki Színházi Bázison négy napon át látható a Lakmusz Csoport színészeinek nemzetközi együttműködéssel létrehozott fekete-fehér komédiája . Előadások: szeptember 5–6–7–8., 19.00 óra.

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.