Egykor a New York Palota harmadik emeletén dolgoztak az Ifjúsági Kiadó szerkesztői, amely 1950. július 21-én alapult. Az ország első gyermekkönyvkiadójaként olyan szellemi és alkotóműhely volt, amelyben a hazai gyermekirodalom legfontosabb alapkövei jöttek létre. Janikovszky Éva, Kormos István, Lázár Ervin, Szabó Magda, illetve Szepes Mária történeteihez a mai gyerekek is tudnak kapcsolódni. Az Ifjúsági Kiadóban kiemelt szempont volt a könyvek esztétikai nevelésben betöltött szerepe is, elismert képzőművészek illusztrációi gazdagítják a klasszikus köteteket. Reich Károly Vackorját vagy F. Győrffy Anna Pöttyös Panniját ma is felismerik az ovisok, de az olvasók könnyen felidézik Hincz Gyula Bóbita-illusztrációit vagy Réber László jellegzetes vonalas rajzait is. 1958-tól ismeretterjesztő könyvek is bekerültek a portfólióba.
A hazai és külföldi alkotók hősei ma is inspirálnak bennünket:
Vuk, Laci piros oroszlánja, Nemecsek Ernő, Kőnig tanár úr, Bornemissza Gergő, a két Lotti, Harisnyás Pippi vagy akár Momo, a kis csavargólány története ma is fontos témákat vet fel.
A Móra nevéhez köthetők olyan korábbi sorozatok, mint a pöttyös és csíkos könyvek vagy a jelenleg is aktív Már tudok olvasni, illetve a Tesz-Vesz város sorozat kötetei és az Asterix-képregények. A kiadó által képviselt klasszikus értékek és a gyermekirodalmat ma is meghatározó alapművek mellett 1960-tól kezdve az újdonságok is egyre nagyobb teret kaptak.
Noha a kiadó a Kádár-rendszerben lehetett a „legforgalmasabb”, 1989 után is aktív maradt. A rendszerváltás után, 1993-ban alakult részvénytársasággá, 2012-ben tulajdonrészt vásárolt a Csimota Kiadóban, a Cerkabellában és a Két Egér Könyvekben, később pedig a Berger Kiadó is csatlakozott a kiadói csoporthoz. A Móra alapító-tulajdonos volt a rangos nemzetközi elismerésekkel rendelkező Móra-BookR Kids digitális kiadóban. Miután a kiadó 2017-ben a Jókai u. 6. szám alatti Corner Six irodaházba költözött, részt vett a Hatszín Teátrum létrehozásában. Ezen a helyszínen mintaboltot is nyitott, Móra Book Point néven. 2018-tól a Dinasztia Tankönyvkiadó megvásárlásával belépett az edukációs termékek piacára. Átvette és tovább gondozza a LÜK játékos termékcsaládot, illetve az országos LÜK tanulmányi versenyt. 2021-ben a kiadói csoport részeként életre hívta a Trend Kiadót, hogy a Móra szerzőinek a felnőttek számára írt művei is az őket megillető helyet kapják a kínálatban. 2023-ban a Naphegy Kiadó átvételével további kortárs kiadványokkal bővült a Móra választéka.
A kiadó széles portfóliójában gyermekek és kamaszok, szülők, illetve pedagógusok számára kínál kiadványokat. A lapozóktól és babakönyvektől kezdve a mese- és versgyűjteményeken, képregényeken és képes regényeken, regényeken keresztül egészen a foglalkoztatókig, az otthoni vagy intézményi gyakorlásban hasznos kiadványokig, illetve a gyermeknevelésben segítséget jelentő kötetekig terjed a kínálata. Újabb sorozatai közé tartoznak a Brúnó-könyvek, a Kerekítő könyvcsalád, a Babageometria, valamint a Kicsi Mimi-sorozat. A kiadó szem előtt tartja a különböző olvasókorosztályok igényeit is. A még lassabban olvasók számára képes regények, a kiskamaszoknak a #BFF sorozat jelenthet izgalmas olvasásélményt. A MóraEdu almárka képviseli az edukációs termékeket, míg a MóraFun a széles körben ismert brandek − Mancs Őrjárat, Bing, Gabi babaháza, Thomas, a gőzmozdony − mesés kiadványait tartalmazza.
Évfordulós programok
A jubileumra egy, a 75 évet felidéző antológia, amelyben a klasszikus művek mellett kortárs, illetve pályakezdő szerzők alkotásai is megjelennek, őszre pedig egy további meglepetéskiadvány várható. Készül egy online gyermekirodalmi naptár is, amely főként a pedagógusoknak és a diákoknak lesz segítségére. Február 22-én fergeteges családi napot tervez a kiadó előadásokkal, játékos és kézműves-foglalkozásokkal, ahol a gyerekek a kedvenc meséik szerzőivel is találkozhatnak majd. Májusban a Csíkszeredai Könyvvásáron ünnepel a Móra Kiadó, októberben pedig a partnerei számára szervez ünnepi gálaestet.
A programokon kívül több születésnapi együttműködést is tervez a kiadó. A budapesti KönyvBár & Restaurant is készül „Móra 75” degusztációs menüvel („Szürke urak” – Michael Ende: Momo; „Szív Királynő” – Lewis Carroll: Alíz Csodaországban; „Nyúlvacsora” – Eric Knight: Lassie hazatér; „Róka” – Antoine de Saint-Exupéry: A kis herceg; „Méz, méz, méz” – A. A. Milne: Micimackó), amely február 22-ig érhető el. A Móra Kiadó együttműködik majd könyvtárakkal, az Azolo (Az olvasás órája) programmal, valamint az UNICEF-fel is. Közös élménynapot szervez továbbá a Magyar Színházzal Harisnyás Pippi 80. és Fekete István 125. születésnapja alkalmából.