A nyolcvanas évek hazai underground plakátjain a világ szeme

  • L.T.
  • 2020. szeptember 19.

Sorköz

Az egyik legtekintélyesebb képzőművészeti portál méltatja a Pokoli Aranykort.

Nemrég számoltunk be arról, hogy hozzáférhetővé vált a nyolcvanas évek hazai underground zenekarainak plakátjait bemutató Pokoli aranykor című album online változata. A Kieselbach Galéria honlapjára idén nyáron feltöltött anyagban az eredetihez képest pontosítások, kiegészítések vannak, és helyet kapott egy névmutató is.

false

Újabb „fejezet” a könyv történetében, hogy a Pokoli aranykorra a nemzetközi képzőművészeti sajtó is felfigyelt: a napokban az egyik legtekintélyesebb szakmai portál, az ArtDaily.com mutatta be.

A recenzióban ismertetik a könyv megjelenésének előzményeit, megemlékeznek a Bp. Szabó György grafikus-zenész és Szőnyei Tamás kollégánk plakátgyűjteményéből rendezett 2017-es kiállításról, illetve arról, hogy a kiállítással párhuzamosan megjelent könyvet 2018-ban a Szép Magyar Könyv-díjjal és az MTA Opus Mirabile-díjával ismerték el. Szó esik az akkori hazai underground színtér nemzetközi vonatkozásairól is, a szerző a Bizottság holland és francia sikerei, a Kampec Dolores Pere Ubu-vel közös turnéja mellett az Európa Kiadó Glastonbury-i és a Kontroll Csoport New York-i fellépéseit említi, valamint azt, hogy a Vágtázó Halottkémek első lemezét Jello Biafra és a Dead Kennedys kiadója, az Alternative Tentacles adta ki. Megemlítik, hogy Bp. Szabó György, Wahorn András és Kisstamás László plakátjait a New York-i Museum of Modern Arts is bemutatta, illetve hogy a korabeli plakáttervezők között van Sőth Sándor, a Spenót együttes egykori basszusgitárosa (ő játszotta Pierre-t a Megáll az idő című filmben), az 1994-ben Oscar-díjat nyert Schwarzfahrer című német rövidfilm gyártásvezetője, illetve Röhrig Géza, a Saul fia főszereplője, aki valaha a Huckleberry zenekar énekese volt.

Borítókép: Gasner János Sziámi plakátja 1986-ból; a könyv címlapja Soós György ETA-plakátjának felhasználásával készült Vécsy Attila fotója alapján.

Figyelmébe ajánljuk

Szól a jazz

Az ún. közrádió, amelyet egy ideje inkább állami rádiónak esik jól nevezni, új csatornát indított. Óvatos szerszámsuhintgatás ez, egyelőre kísérleti adást sugároznak csupán, és a hamarosan induló „rendes” műsorfolyam is online lesz elérhető, a hagyományos éterbe egyelőre nem küldik a projektet.

Fülsiketítő hallgatás

„Csalódott volt, amikor a parlamentben a képviselők szó nélkül mentek el ön mellett?” – kérdezte az RTL riportere múlt heti interjújában Karsai Dánieltől. A gyógyíthatatlan ALS-betegséggel küzdő alkotmányjogász azokban a napokban tért haza a kórházból, ahová tüdőgyulladással szállították, épp a születésnapján.

A szabadságharc ára

Semmi meglepő nincs abban, hogy az első háromhavi hiánnyal lényegében megvan az egész éves terv – a központi költségvetés éves hiánycéljának 86,6 százaléka, a teljes alrendszer 92,3 százaléka teljesült márciusban.

Puskák és virágok

Egyetlen nap elég volt ahhoz, hogy a fegyveres erők lázadása és a népi elégedetlenség elsöpörje Portugáliában az évtizedek óta fennálló jobboldali diktatúrát. Azért a demokráciába való átmenet sem volt könnyű.

New York árnyai

Közelednek az önkormányzati választások, és ismét egyre többet hallunk nagyszabású városfejlesztési tervekről. Bődületes deficit ide vagy oda, választási kampányban ez a nóta járja. A jelenlegi főpolgármester első számú kihívója már be is jelentette, mi mindent készül építeni nekünk Budapesten, és országszerte is egyre több szemkápráztató javaslat hangzik el.

Egymás között

Ahogyan a Lázár János szívéhez közel álló geszti Tisza-kastély felújításának határideje csúszik, úgy nőnek a költségek. A már 11 milliárd forintos összegnél járó projekt új, meghívásos közbeszerzései kér­dések sorát vetik fel.

Mit csinál a jobb kéz

Több tízmillió forintot utalt át Ambrózfalva önkormányzatától Csanádalbertire a két falu közös pénzügyese, ám az összeg eltűnt. A hiány a két falu mellett másik kettőt is nehéz helyzetbe hoz, mert közös hivatalt tartanak fönn. A bajban megszólalt a helyi lap is.

Árad a Tisza

Két hónapja lépett elő, mára felforgatta a politikai színteret. Bár sokan vádolják azzal, hogy nincs világos programja, több mindenben markánsan mást állít, mint az ellenzék. Ami biztos: Magyar Péter bennszülöttnek számít abban a kommunikációs térben, amelyben Orbán Viktor is csak jövevény.

„Ez az életem”

A kétszeres Oscar-díjas filmest az újabb művei mellett az olyan korábbi sikereiről is kérdeztük, mint a Veszedelmes viszonyok. Hogyan csapott össze Miloš Formannal, s miért nem lett Alan Rickmanből Valmont? Beszélgettünk Florian Zellerről és arról is, hogy melyik magyar regényből írt volna szívesen forgatókönyvet.