Falfestményekkel emlékezik Szombathely Joyce-ra

  • narancs.hu
  • 2024. október 12.

Sorköz

Közép-Európa legnagyobb kültéri kiállításának szánják.

James Joyce Ulysses című regényéhez kötődő művészeti projekt zajlik Szombathelyen. A városban nyolc falfestmény készül el, minden évben kettő. Ez Közép-Európa legnagyobb kültéri kiállítása lesz. Szórólap is készült róla fotókkal, térképpel és leírásokkal, ehhez péntek óta minden turista és városlakó hozzájuthat a szombathelyi Tourinform-irodában – írja a Nyugat.hu.

 A projektről pénteken tartottak tájékoztatót Szombathelyen.

Arról is szó esett, hogy James Joyce feltette a várost a világirodalmi térképre, de Szombathely is feltette James Joyce-t a saját térképére. A városban rendszeresen megünneplik a Bloomsdayt, június 16-át, amely a regénybeli Leopold Bloom életének egy fontos napja, Szombathely pedig úgy kötődik a könyvhöz, hogy ez Bloom apjának, Virág Rudolfnak a szülővárosa. 2005-ben itt szobrot állítottak Joyce-nak.

 

A szórólap bemutatóján részt vett és beszédet mondott Ragnar Almqvist, Írország magyarországi nagykövete is, aki az utóbbi egy évben ötödször jár Szombathelyen. Ezúttal elhozta Nemény András polgármesternek a dublini polgármester meghívóját. 

Az ír küldöttséggel együtt érkezett Declan Kinerd ír író és Joyce-kutató, aki a szombathelyi egyetemen tartott előadásában többek között arról beszélt, hogy Joyce nagyra tartotta azokat a városokat, ahol az emberek tudnak sétálni, és mivel Szombathely a gyalogosövezetei révén szemlátomást ilyen hely, szerinte Joyce jól érezné magát itt.  

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.