Hibásan szerepel a Himnusz a hetedikes tankönyvben

  • narancs.hu
  • 2024. május 16.

Sorköz

„Kínzó rabság könnye hull / Árvák hő szeméből”. Szeptemberre kijavítják.

Három hibával szerepel Kölcsey Ferenc Himnusza a hetedik osztályosok irodalomtankönyvében – írja a Telex.

A lap figyelmét egy magyartanár hívta fel arra, hogy míg az Oktatási Hivatal által kiadott tankönyvben az áll, „Bújt az üldözött, s felé / Kard nyúlt barlangjában”, a vers eredeti szövegében ez a két sor így olvasható: „Bújt az üldözött, s felé / Kard nyúl barlangjában”.

„Szerte nézett s nem lelé / Honját e hazában” – ez a tankönyvi változat, míg Kölcseyé: „Szerte nézett s nem lelé / Honját a hazában”.

Az sem úgy van, hogy „Kínzó rabság könnye hull / Árvák hő szeméből”, mert eredetileg így hangzik ez a két sor: „Kínzó rabság könnye hull / Árvánk hő szeméből”.

A lap szerint a neten is számos hibás verzióval lehet találkozni, viszont az eredeti kézirattal is. 

Az Oktatási Hivatal azt írta a Telex kérdéseire, hogy a nyomdahibát a kontrollszerkesztésnek köszönhetően korábban észrevették, idén szeptemberben már a javított tankönyvek kerülnek a diákokhoz. Az online felületeken már most is a helyes szöveg olvasható.

A Himnusszal a Magyarságkutató Intézetnek is meggyűlt a baja korábban:

Ez az elemzés pedig arról szól, a Kölcsey szerepversében megszólaló hódoltság kori prédikátor a magyarságnak nem gazdagságot és nagy hejehujákat kért, hanem szíves és bőséges áldást:

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Egy szatyor fing-e vagy?

Ebben az országban alighanem Sulyok Tamásnak lenne a legtöbb esélye szabad embernek lenni, és visszautasítani azt a dilemmát, amit ez a rendszer a magyar népnek kínál.