Karl Ove Knausgård regényfolyama megírása után új kihíváshoz csatlakozott. A norvég író lett a hatodik közreműködője a Jövő Könyvtárának, mely kortárs szerzők műveit gyűjti oly módon, hogy azok 2114-ig olvasatlanok maradnak – írja a The Guardian.
A Jövő Könyvtárát élő, organikus műalkotásnak tekintik, mely 100 év alatt bontakozik majd ki – nyilatkozta az életre hívó skót művész, Katie Paterson. A könyvtár-projekt jelenleg 1000 fenyőből áll, melyeket 2014-ben Oslo északi erdejében ültettek el. Egy évszázad elteltével fogják majd ezeket a fákat kivágni, papírt készítenek belőlük, és a könyvtár számára mondjuk úgy, letétbe helyezett művek kéziratait fogják kinyomtatni rájuk. A projektben részt vesz például Margaret Atwood, David Mitchell vagy Elif Shafak is Karl Ove Knausgård mellett.
Knausgård az első norvég író, aki csatlakozott a projekthez, akit Katie Paterson a 21. század egyik legkülönlegesebb írójának nevezett.
Knausgård a Jövő Könyvtárát dicsérve elmondta: ez egy ragyogó ötlet. "Nagyon tetszik az a gondolat, hogy lesznek olyan olvasóim, akik még meg sem születtek. Tetszik az ötlet, hogy ez a képzeletbeli könyvtár közel 100 év múlva nyílik majd meg. Ez egy csodálatos zöld mű."
Knausgård elmondása szerint már el is kezdte a szóban forgó kézirat írását. De nem fed fel róla részleteket. Mint mondja, ezzel a művével kapcsolatban is ugyanazt az erkölcsi és etikai felelősséget tulajdonítja magáénak. "Egyébként nem engedhetem meg magamnak, hogy az olvasókra gondoljak. Szabadnak kell lennem."