Koncz Zsuzsa a Narancsnak: „Most is aktuális a Majomország”

Sorköz

Az énekesnőt a több mint 40 évig dobozban maradt Weöres Sándor versmegzenésítésről kérdeztük.

Nemrég jelent Koncz Zsuzsa Így volt szép című dupla cd-válogatása 39 jól ismert dallal, az énekesnő több mint ötven éves pályafutását nyomon követve az 1966-os Rohan az időtől a 2016-os Sírva vígad a magyarig.

De a lemezen van még egy dal, egy kiadatlan felvétel a hetvenes évek közepéről: Bródy János Weöres Sándor Majomország című versét zenésítette meg. Koncz Zsuzsával arról beszélgettünk, hogy mi volt az oka, hogy ez a szám több mint negyven évig dobozban maradt.

Magyar Narancs: Mikor készült a feldolgozás?

Koncz Zsuzsa: Ezt pontosan csak a zeneszerző, Bródy János tudná megmondani. Én már arra sem emlékszem, hogy az 1974-es Gyerekjátékok vagy az 1975-ös Kertész leszek című albumra íródott-e eredetileg. A Gyerekjátékokról tudni kell, hogy közvetlenül a Jelbeszéd botrány után készült (az 1973-as lemezt megjelenése után betiltották és rövid időn belül kivonták a forgalomból , és csak 1983-ben jelenhetett meg – L.T.), talán ezzel akarta a lemezgyár a rajongókat kiszolgálni. Egy évvel később a Kertész leszek volt az első verslemezem, úgyhogy arra is készülhetett… Egyébként megkérdeztem Bródyt, és ő sem tudja, hogy melyikről lehet szó.

MN: A vers annak idején Latinovits Zoltán előadásában vált közismertté. Mi volt előbb, a dal vagy a híres szavalat?

KZS: Bródy is Latinovits előadásában ismerte meg a verset, és utána írt hozzá zenét.

MN: Mi volt az oka, hogy nem jelent meg?

KZS: Igaz, hogy akkoriban nagyon figyelték, hogy mit csinálunk, és lehet, hogy nem tetszett az illetékeseknek a Majomország, de nem hinném, hogy direkt kicenzúrázták volna. Volt akkoriban két hasonló, kicsit „ragtime”-os zenei kíséretű dalom, a Nem tudtam azt kérem és a Rég elmúltam 60 éves, de mivel a verset nagyon szerettem, úgy gondoltam, hogy rendben, csináljuk meg így… Végül egyáltalán nem nem bántam, hogy nem jelent meg. De Bródy János olyan ember, aki nem hagy veszni egy hangjegyet sem, a Ráadás című lemezén hallható a Majomország ihlette Birkaország című szám, és ennek ugyanaz a zenéje. Úgyhogy nem veszett el a dal.

Weöres Sándor - Majomország

Uploaded by György Kapuváry on 2013-03-17.

MN: De miért van az Így volt szép című albumon?

KZS: Amikor összeállítottuk a lemezt, előkerült több kiadatlan felvétel. Ezek közül választottam ki a Majomországot, már csak a dolog pikantériája miatt. Annak idején a dalokban bújtatottak voltak az üzenetek és ez nemcsak a Bródy szövegekre volt igaz, Weöres Sándor versére is, hiszen így kezdődik: „Jaj, de messze Majomország…”, pedig egy frászt van messze. A színpadon el szoktam mondani, hogy a jó versnek megvan az a jó tulajdonsága, hogy nem évül el, tehát azért került a versmegzenésítés a lemezre, mert úgy gondolom, hogy az idő múlása nem ártott neki, a Majomország most is aktuális.

(Nyitókép: Módos Gábor felvétele)

Figyelmébe ajánljuk

Különbség

Izrael 1948-as megalakulásakor több mint 700 ezer palesztin hagyta el korábbi lakóhelyét, hazáját – többnyire elüldözték őket az ENSZ jóváhagyása értelmében születő új állam területét csak harcok árán biztosítani képes fegyveres erők. Mindkét oldalon történtek súlyos atrocitások.

Bukott diák

Lehet fanyalogni, sőt, tulajdonképpen ildomos is. Aki nem fanyalog, az talán nem is tartható komoly befogadónak, mintha nem lenne ízlése, s éppen ezért az értékítéletei sem méltók arra, hogy figyelembe vegyük azokat. Mégis, a fanyalgás negatív cselekedetnek számít, s a fanyalgó amolyan ünneprontónak, ízetlenkedőnek, tulajdonképpen egy igazi faszkalapnak.

Kiterítenek úgyis?

Kietlen vidék fogad, vörös szikla és homok mindenfelé, és csak később derül ki, hogy a kezdés előtt a közönséggel kokettáló figura maga az ifjú Galileo Galilei. Innentől minden jelként működik Polgár Csaba rendezésében.

Vár a MÁV

Az anyázás azok közé a kivételesen sértő gesztusok közé tartozik, amely sokak szerint azonnali megtorlást követel. Ám ha abból indulunk ki, hogy hányan anyáznak csak a városi közlekedésben, már nem is akkora sértés ez.

Üvegtigrisek viadala

A Ruszt József alapította zala­egerszegi színház jelenlegi korszakában nem csak földrajzilag esik távol az országos színházi nyilvánosságtól. A megyén kívül ritkán jutnak el vendégjátékokra, és az előadásaik sem vonzzák a városon kívüli nézőket, pedig a 2010 óta tartó, Besenczi Árpád nevével fémjelzett korszakban sem volt ez mindig így.

A legkeményebb

Legkeményebb tele elé néz Ukrajna: az energiahálózat jelentős része sérült vagy működésképtelen, több millióan – ezen belül a frontvonal közelében majdnem egymillióan – szorulnak közvetlen vagy közvetett támogatásra. Az ENSZ által kalkulált szükséges forrásnak kevesebb, mint a fele jött össze szeptember végére.

Állandósult betartás

Az októberi váltás óta sem alpolgármestert, sem bizottságokat nem sikerült választani Orosházán. Nincs megegyezés a szervezeti és működési szabályzat kapcsán sem. Az alaphelyzet máshonnan is ismerős: az ellenzéki polgármester mögött nincs testületi többség.

„Madár se száll az udvarra”

Busz csak ritkán jár a kétszáznegyven lelkes Rakacaszendre, sok ottani iskolás ezért hamar lemorzsolódik. A többség közmunkából él, a jövő kilátástalan a fiatalok számára. Egy felzárkóztatással foglalkozó civil szervezet próbálja kimozdítani a helyieket a reményvesztett hétköznapokból.

Elcsatolt falvak

Az újságból tudták meg hat község lakói és helyi vezetői Csongrád-Csanád megyében, hogy az 1-es választó­kerületből várhatóan átrakják őket a 2-esbe, illetve a 4-esbe. A hat településen a szavazók többsége kormánypárti volt 2022-ben. Eddig ellenzéki többségű választókerületben voltak. És közben megjött a Tisza Párt is.