Budapest egyelőre megúszta, nem inkasszálta az államkincstár a számláit

Belpol

FRISSÍTÉS: Cikkünk megjelenése után nem sokkal kiderült, hogy a Magyar Államkincstár mégis inkasszálta a szóban forgó 10,2 milliárd forintot.

A tét már rövid távon is Budapest működésének fenntartása. Bár az állam és a főváros voltaképp 120 milliárd forint elvonásán vitázik, ebből már 10,2 milliárd forint mínusz is kritikus lenne. És hol van még az év vége és a 2026-os költségvetés.

Nem inkasszálta a Magyar Államkincstár (MÁK) szerdán a főváros számláit. Mint arról Karácsony Gergely főpolgármester hétfőn beszámolt, Budapest azonnali jogvédelmet kért a bíróságtól azért, hogy működőképes maradjon a város. Az államkincstár ugyanis a kormány által a fővárostól követelt szolidaritási adó időszakos részét inkasszálhatná, ez 10,2 milliárd forint. A levonásra szerdán már lett volna lehetőség, de egyelőre nem élt vele a MÁK. A bíróságnak most 15 napja van dönteni arról, megadja-e a Fővárosi Önkormányzatnak a jogsegélyt, ezt azért ildomos volna megvárni.

A jelen

A jogsegélykérelem arra vonatkozik, hogy szeptemberig, az iparűzési adó befizetésének határidejéig ne lehessen az önkormányzat számlájáról pénzt leemelni. Eddig rendre megkapta a jogsegélyt a főváros, így némiképp joggal bízik abban Karácsony, hogy ez most is így lesz. Az ütemezés azért kritikus, mert a fővárosnak lényegében egy évben kétszer keletkezik bevétele, márciusban és szeptemberben, amikor az iparűzési adó előlegeit befizetik a vállalkozások. Ehhez képest a kiadások folyamatosak, vagyis a likviditási rés óriási. Ezt a roppant ingatag egyensúlyt egy 10,2 milliárd forint összegű mínusz teljesen bedöntené.

A 10,2 milliárd forint kiesése akkora lyukat ütne a város költségvetésébe, ami érintené az alapvető közszolgáltatásokat, így a BKV működését is. Mivel a közösségi közlekedés működtetése a legnagyobb tétel – 35 milliárd forint –, ezért nyilván itt lehetne a legnagyobb visszavágást is végrehajtani, ha ez mégis elengedhetetlen lenne. A város készül vészforgatókönyvvel arra az esetre, ha mégis ugrik a jogsegély. A szakszervezetek bevonásával arról is készülnek tervek, hogy adott esetben milyen járatokat lehet ritkítani, miként lehet a menetrendet átalakítani – amúgy pont akkor, amikor a metró menetrendje kitolódna egy órát.

A múlt

A vita a főváros és a MÁK között nem új. A főváros 2023 óta perben áll az államkincstárral, mert Budapest szerint az jogtalanul inkasszálta a szolidaritási adó megállapított összegét. Ezt a pert az önkormányzat az idén januári ítélet szerint megnyerte, vagyis az államkincstárnak elvben vissza kellett volna utalnia 28,3 milliárd forintot és annak kamatait, vagyis plusz 6 milliárdot. Ez nem történt meg, ezért az önkormányzat kártérítési pert indított a MÁK ellen. Hasonló per van még folyamatban a 2024-es szolidaritási adót illetően is, ebből az évből 40 milliárd forintot vár vissza Budapest.

Mivel nem igazán lehet azzal számolni, hogy az államkincstár eleget tesz a bírósági ítéletben foglaltaknak, az idei költségvetést már eleve úgy fogadta el a Fővárosi Közgyűlés, hogy abban nem a szolidaritási adóról szóló szabályozás szerint kiszámított tétel szerepel a költség soron – azzal, hogy a jogtalan elvonást perrel kérné vissza a város –, hanem eleve a Budapest által meghatározott, még elfogadható adó összege. A városházi döntés szerint ezt befizetik, a többletet nem.

A főváros érvelése szerint a központi elvonás nem lehet több, mint az az összeg, amit a város az államtól a kötelező feladatok ellátására kap, hiszen akkor Budapest nettó befizető lenne, a város finanszírozná az államot, ami nonszensz. Ezért a kormány által meghatározott 89 helyett 39 milliárd forint szolidaritási adó megfizetésével tervezték a büdzsét – ezt a Fideszen kívül a városházi frakciók elfogadták –, a visszatartott 50 milliárdot pedig beépítik a költségvetés más kiadási soraiba.

Az államkincstár azonban a szerinte jogtalanul be nem fizetett adó behajtására indíthat inkasszót több lépésben, ahogyan ezt korábban is tette. Ezt próbálja megakadályozni most a főváros. Ez az összeg, 50 milliárd forint a teljes fővárosi költségvetésnek nagyjából a tíz százaléka. Ha hozzávesszük azt, amit az államkincstárnak vissza kellene fizetnie, már 120 milliárd forint körüli összegről beszélünk – voltaképp ez a vita valódi tárgya, a 10,2 ennek csak egy része.

A jövő

A Fidesz sajátos érvelést adott Szentkirályi Alexandra fővárosi Fidesz-frakcióvezető szájába a hétfői bejelentéssel kapcsolatban. A politikus azt mondta, azért nem tudja a főváros kifizetni a szolidaritási adót, mert Rákosrendezőre költötte az 51 milliárd forintot. Ez az 51 és az az 50 természetesen nincs összefüggésben – már azért sem, mert Rákosrendező vételárát több év alatt kell megfizetni, a többiről nem beszélve. Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter pedig annyit fűzött hozzá, hogy a Karácsony–Tisza-koalíció egy év alatt csődbe vitte az ország leggazdagabb városát.

Ez egyelőre nem történt meg, a város és benne 1,7 millió lakos megmenekült attól, hogy félórás követéssel kelljen közlekedtetni a körúti villamost, kérdés azonban, meddig bírja még ezt az ellenszelet. Az idei év menedzselése sem lesz egyszerű – miközben a Tisza Párt leginkább a 2026-os választásra készül, a Fidesz Karácsony és a Tisza megbuktatására, Vitézy Dávid és a Podmaniczky Mozgalom pedig csak Karácsony pozíciójának gyengítésére –, de különösen kemény lesz ilyen körülmények között a 2026-os költségvetés tervezése és átverése a közgyűlésen.

Ezt még mindenképp a parlamenti választások előtt kell tető alá hozni, az pedig, hogy működőképes marad-e a főváros vagy nem, voltaképp a jövő tavaszi választási eredmény függvénye lesz. Addig azonban ki kell bírni, és ez biztosan nem lesz fáklyás menet.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”

Kamukéró

A lakástámogatási program a Fidesz-kormányok nagy találmánya. Ha az embereknek nincs pénzük lakást venni, akkor adjunk nekik támogatott hitelt – nagyjából ez a minta huszonöt éve.

„Így változik meg a világrend”

Miért tört előre a populista jobboldal a nyugati világban, és hogyan alakította át Kelet-Európát? Milyen társadalmi változások, milyen félelmek adták a hajtóerejét, és milyen tartalékai vannak? És a liberális demokráciának? A tájhaza egyik legeredetibb politikai gondolkodóját kérdeztük.

Nemtelen helyzetben

Egy hónapja éhségsztrájkol a vizsgálati fogságban Budapesten a német szélsőbaloldali aktivista, Maja T. A német média kifogásolja az ellene folyó eljárás és fogva tartásának körülményeit.