Olvasni muszáj

Tényleg Izland a világ közepe?

Sorköz

Igaz lenne, hogy az izlandiak fedezték fel Amerikát, és nélkülük nem történik meg a francia forradalom sem? Nem esküdnénk meg rá, pedig ezt állítja Egill Bjarnason könyve.

Kedves Olvasónk!

A Sorköz Olvasni muszáj sorozatában megmutatjuk: a Narancs szerzői nem csak írnak, olvasnak is a maguk örömére. Olvasnak és újraolvasnak régi és újabb klasszikusokat, méltán és méltatlanul elsüllyedt szerzőket, elfelejtett, a polc mögé csúszott könyveket és korábbi korok sztárkönyveit, véletlenszerűen vagy valami különös összejátszás révén elibük sodródott műveket. És élvezik!

Könnyed, talán túlságosan is könnyed olvasmány az Izland történelmét sajátos szemszögből bemutató A megkerülhetetlen Izland. Az ötlet jópofa: mutasd meg úgy egy kis ország történelmét, mintha az lenne a világ közepe. Ezen a síkon mozogva igazán mókás lehetne egy "Megkerülhetetlen Szlovákia" vagy "Bosznia"-tematika is, már csak azért is, hátha a mi nézőpontunk is változik. De ugorjunk vissza északra.

A kötet nyilvánvalóan a külföldieknek, vagyis nem izlandiaknak szól, de hogy azon belül kiknek is, az számomra nem teljesen egyértelmű – persze nyolcmilliárd mínusz 350 ezer ember között biztos akad néhány olvasó. Aki jól ismeri Izlandot, annak valószínűleg túlságosan felszínes a szöveg, afféle bon mot gyűjtemény, aki pedig még sosem járt a szigeten, az meg nehezen talál kapcsolódási pontokat. Így marad a középszer:

aki bejárta már egyszer a kezdő izlandi kirándulás kötelező látnivalóit, annak aranybánya lehet a könyv. Jó indok egy következő utazáshoz.

 
Fotó: A szerző felvétele. 

A könyv valóban Izland történelmét veszi sorba a vikingek megjelenésétől egészen napjainkig. A vikingek és a börtön elől menekülő gyilkosok az első időszakban megalapították a világ első parlamentjét, aztán utazgattak, kereskedtek, majd halomra gyilkolták egymást, helyüket pedig a dán uralom vette át egészen 1944-ig. A lakosság derékhadát főként parasztok, nagyon szegény és tanulatlan emberek adták hosszú évszázadokon át. Közben felfedezték Amerikát, kirobbantották a francia forradalmat (na jó, még a szerző is elismeri, hogy csak majdnem), elősegítették Izrael állam megalakulását és a Holdraszállást. Hogy miként történt mindez, kiderül a könyvből.

A szöveg nagyon szórakoztató stílusú, egyáltalán nem tűnik mesterkéltnek, hogy tudniillik Izland maga tette lehetővé, a világ olyan legyen, amilyen. A szerző, aki civilben újságíró, egyfajta kedvesen ironikus távolságot tart a témától, ezáltal működik az egész koncepció: úgy ad át ismereteket, von le következtetéseket, hogy közben mindent, a saját munkásságát is idézőjelbe teszi.

 
A Hallgrimskirkja Reykjavíkban
Fotó: Unsplash (CC)

Ez a kellemes attitűd csak az utolsó fejezetnél halványul el. A szerző a jelenkor történelmét már nem tudja ugyanolyan távolságból szemlélni, a szöveg alapján kissé elfogult a kormányzat működését illetően. Ez nem visszatetsző, csak kissé elüt az első 240 oldaltól. Persze nyilván egyszerűbb a Grönlandot is felfedező 10. századi viking hajós, Vörös Erik halálos temperamentumáról anekdotázni (a szomszédai nem voltak hosszú életűek), mint a legújabb kori feminizmusról lazán cseverészni. Talán ki lehetett volna hagyni ezt az egész időszakot, hiszen így is ezeréves történelemről van szó, ám akkor kimaradt volna 2008 is, ami Izland számára óriási kataklizma volt. Szóval nincs jó megoldás.

Ki kell emelni a fordítás minőségét: Fejérvári Boldizsár mesteri munkát végzett. Pontosan eltalálta azt a vékony határvonalat, amikor az irónia, a ki- és beszólogatás hozzáad a tartalomhoz, de nem öncélú, nem mesterkélt. Tökéletesen értette és tudta, miről beszél Brajnason, nemcsak a szavak szintjén.

Egill Bjarnason: A megkerülhetetlen Izland. Figura Kiadó, Budapest, 2023, 266 oldal, 5199 Ft

Korábban egy másik, Izlanddal foglalkozó könyvről is írtunk az Olvasni muszáj sorozatban:

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Szálldogálni finoman

Úgy hírlik, a magyar könyvpiacon újabban az a mű életképes, amelyik előhúz egy másik nyuszit egy másik kalapból. A szórakoztatás birodalmában trónfosztott lett a könyv, az audiovizuális tartalom átvette a világuralmat. Ma tehát a szerző a márka, műve pedig a reklámajándék: bögre, póló, matrica a kisbuszon. 

Ja, ezt láttam már moziban

Dargay Attila ikonikus alkotója volt a világszínvonalú magyar animációs filmnek. A Vukot az is ismeri, aki nem olvasta Fekete István regényét, de tévésorozatain (Pom Pom meséi, A nagy ho-ho-horgász stb.) generációk nőttek fel, halála után díjat neveztek el róla. Dédelgetett terve volt Vörösmarty klasszikusának megfilmesítése. 

Desperados Waiting for the Train

  • - turcsányi -

Az a film, amelyikben nem szerepel vonat, nos, bakfitty. S még az a film is csak határeset lehet, amelyikben szerepel vonat, de nem rabolják, térítik vagy tüntetik el. Vannak a pótfilmek, amelyekben a vonatot buszra, tengerjáróra, repülőgépre, autóra/motorra, egészen fapados esetben pedig kerékpárra cserélik (mindegyikre tudnánk több példát is hozni). 

Lentiből a világot

Nézőként már hozzászoktunk az előadások előtt kivetített reklámokhoz, így a helyünket keresve nem is biztos, hogy azonnal feltűnik: itt a reklám már maga az előadás. Kicsit ismerős az a magabiztosan mosolygó kiskosztümös nő ott a képen, dr. Benczés Ágnes Judit PhD, MBA, coach, csak olyan művien tökéletesre retusálták, kétszer is meg kell nézni, hogy az ember felismerje benne Ónodi Esztert.

Crescendo úr

A Semiramis-nyitánnyal kezdődött koncert, és a babiloni királynőről szóló opera szimfonikus bombákkal megtűzdelt bevezetője rögtön megalapozta az este hangulatát. Szépen adta egymásnak a dallamokat a klarinét, a fuvola, a pikoló, a jellegzetes kürttéma is könnyed fesztelenségét domborította Rossini zenéjének, akit a maga korában Signore Crescendónak gúnyoltak nagy ívű zenekari hegymászásai okán. A Danubia Zenekarra a zárlatban is ilyen crescendo várt.

A miniszter titkos vágya

Jövőre lesz tíz éve, hogy Lázár János a kormányinfón közölte, megépül a balatoni körvasút abból az 1100 milliárd forintból, amit a kormány vasútfejlesztésekre szán. A projektnek 2023-ban kellett volna befejeződnie, és egy ideig a gyanús jelek mellett is úgy tűnt, hogy minden a tervek szerint alakul: 2021. június 18-án átadták az észak-balatoni vasútvonal Szabadbattyán és Balatonfüred közötti 55 kilométeres, villamosított szakaszát.

Ahol mindenki nyer

Orbán Viktor magyar miniszterelnök hétfőn baráti látogatáson tartózkodott a szomszédos Szlovákiában, ahol tárgyalásokat folytatott Robert Fico miniszterelnökkel és Peter Pellegrini államfővel. Hogy miről tárgyaltak, arról sok okosságot nem lehetett megtudni, az államfő hivatala nem adott ki közleményt, posztoltak egy kényszeredett fotót és lapoztak; a miniszterelnök, Orbán „régi barátja” ennél egy fokkal udvariasabbnak bizonyult, amikor valamiféle memorandumot írt alá vendégével; annak nagyjából annyi volt a veleje, hogy Fico és Orbán matadorok, és reményeik szerint még sokáig azok is maradnak (Robert Fico szíves közlése).

„Inkább magamat választom”

A Budaörsi Latinovits Színház fiatal színésze a versenysport helyett végül a színház mellett döntött, és ebben nagy szerepe volt Takács Vera televíziós szerkesztőnek, rendezőnek is. Bár jelentős színházi és ismert filmes szerepek is kötődnek hozzá, azért felmerülnek számára a színház mellett más opciók is.

Az irgalom atyja

Megosztott egyházat és félig megkezdett reformokat hagyott maga után, de olyan mintát kínált a jövő egyházfőinek, amely nemcsak a katolikusoknak, hanem a világiaknak is rokonszenves lehet. Ügyesebb politikus és élesebb nyelvű gondolkodó volt, mint sejtenénk.