Elődöntős a férfi kardcsapat

  • Narancs.hu/MTI
  • 2024. július 31.

Sport

Az első mérkőzését magabiztos vívással megnyerte a magyar férfi kardválogatott, ezzel bejutott az elődöntőbe a párizsi olimpián.

Szilágyi Áron, Szatmári András és Gémesi Csanád hármasa 45-38-ra verte a Luigi Samele–Luca Curatoli–Michele Gallo olasz triót a negyeddöntőben. A csapatversenyekben a második napon volt először magyar érdekeltség, mert női párbajtőrben, amelyben kedden léptek pástra az együttesek, nem szerzett kvótát a válogatott.

A férfi kardcsapat tavaly világbajnok lett Milánóban, az olimpiára azonban csere történt, Decsi Tamás helyett Rabb Krisztián került az utazók közé.

Annak a három vívónak kellett kezdenie szerdán kora délután a napot, aki az egyéniben is szerepelt. Sok jó élményük nem volt a magyaroknak múlt szombaton, mert a háromszoros olimpiai bajnok Szilágyi Áron címvédőként a 32 között búcsúzott, akárcsak Szatmári András. Gémesi Csanád ugyan szép győzelemmel kezdett, megverte a vb-címvédő amerikai Eli Dershwitzet, de a következő fordulóban - vitatható tussal - kikapott. Ennélfogva mindhármójuknak volt min javítania a csapatversenyben.

Az olaszokkal kiélezett mérkőzésre lehetett számítani, ez az összecsapás akár éremszerzésről is dönthetett volna. Csakhogy az olaszok a bázeli Európa-bajnokságon nem túl acélos vívással kikaptak a román együttestől a negyeddöntőben, és ez eredményezte azt, hogy az olimpiai negyeddöntőben szembekerült a két, nagy múltú válogatott. Többen azt vélték a történtekbe belelátni, az olaszok el akarták kerülni, hogy a franciákkal kelljen Párizsban kezdeniük.

 
 
Szatmári András (j) és az olasz Luigi Samele a 2024-es párizsi nyári olimpia férfi kard csapatversenyének negyeddöntőjében a Grand Palais kiállítócsarnokban 2024. július 31-én.
Fotó: MTI/Illyés Tibor
 

 

Az előző olimpián az elődöntőben találkozott a két csapat, akkor az olaszok 45-43-ra győztek, a magyarok végül bronz-, az olaszok pedig ezüstérmet nyertek. A 2022-es világbajnokságon viszont 45-42-es magyar siker született a döntőért rendezett mérkőzésen.

A kezdésre megint megtelt a Grand Palais, és mivel az egyik páston a franciák vívtak, nagy hangzavarban zajlottak a mérkőzések, többször jelezték a vívók, hogy nem hallják, amit a mérkőzésvezető mond.

A várakozásnak megfelelően jó darabig nagyon szorosan alakult a mérkőzés, két tusnál nagyobb különbség nem alakult ki a hatodik párig. Komoly problémát jelentett ugyanakkor magyar szempontból, hogy Szilágyi - különösen már a második asszójában - húzta a lábát. Közvetlenül ez után Szatmári 7-3-ra verte Curatolit, majd Gémesi következett Gallóval és két gyors tussal 32-28-ra alakította az állást, végül 5-1-re verte ellenfelét. Szatmári következett Samelével 35-29-nél. Az olasz sorozatban négy tust adott, de aztán a magyar kardozó összeszedte magát, és 5-5-ös döntetlenre visszahozta az asszót. Rabb melegített oldalt, de Szilágyi visszajött, és sántikálva, a támadásait azonban dinamikusan végrehajtva 5-4-re verte Curatolit.

„Kisebb hibákkal, de betartottuk azt, amit az edzőink kértek – mondta Szatmári. –

Jól vívtunk, csapatként működtünk a páston és a pást mellett is. Így megyünk tovább, már nem is foglalkozunk az olaszok elleni meccsel.”

„Irán ellen nyerni fogunk. Ugyanilyen magabiztosan állunk majd fel, megverjük őket és döntőt fogunk vívni este” – ígérte Gémesi. A mérkőzés után azonnal orvosi vizsgálatra vitték a sarkát fájlaló Szilágyit.

A magyarok a fináléért az amerikaiakat 45-44-re legyőző irániakkal mérkőznek majd 15.50-kor. A másik ágon a franciák fordítottak az egyiptomiak ellen, a címvédő dél-koreaiak pedig simán verték a kanadaiakat.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.