A határon túli magyarlakta területeken működő futballklubokat 2013 óta támogatja a magyar állam. Először az FK Csíkszereda kért és kapott segítséget a magyar költségvetésből, később más klubok, utánpótlásnevelő akadémiák is, a Bethlen Gábor Alapon keresztül – olvasható a 444 írásában.
Támogatást kap ily módon a Sepsi OSK (Románia), a Csíkszeredai Futball Akadémia (Románia), az FC Kosice (Szlovákia), az FC Komárno (Szlovákia), az NK Osijek (Horvátország), az FC Lendva (Szlovénia), a TSC Labdarúgó Klub (Szerbia), az FC STK 1914 (Szlovákia) és a Várda SE – Munkács Futball Akadémia (Ukrajna).
2016-17-ben ez a támogatás összesen 20 milliárd forint volt. A rendeleti kormányzás bevezetése óta ezeket a tételeket nehezebb észrevenni a nyilvánosan hozzáférhető dokumentumokban, de annyi kiderült, hogy 2023-ban 3,85 milliárd forintot kapott hét klub, a DAC és a Topolya egyaránt 900-900 milliót.
A hírportál most rábukkant a támogatás nem nyilvános formájára is.
A magyar állam és a nemzeti olajtársaság által alapított Mol – Új Európa Alapítvány ma 80 milliárdos vagyonnal rendelkezik, és fő feladata közérdekű célok megvalósítása, a sport, a kultúra, az egészségügy és a környezetvédelem terén. Ez az alapítvány a cikk szerint az utóbbi években szintén milliárdokat osztott szét határon túli futballkluboknak.
A kedvezményezett klubok egy része ismert magyar vállalkozókhoz kötődik, így Mészáros Lőrinchez, Végh Gáborhoz, a vajdasági Zsemberi Jánoshoz, az alapítvány kuratóriumában pedig benne van a két fontos múzeumigazgató, Demeter Szilárd és Schmidt Mária mellett Világi Oszkár felvidéki magyar üzletember, a DAC többségi tulajdonosa – aki nemrég megvette az erdélyi magyar üzletembertől, Lénárd Andrástól a Csíki Sört.