Megnyitották szombaton Sukorón a Kovács Katalin Nemzeti Kajak-Kenu Akadémiát.
Az átadáson Orbán Viktor miniszterelnök az MTI tudósítása szerint arról beszélt, hogy a magyarokat különleges viszony fűzi a vizes sportokhoz, hiszen bár vannak gyönyörű folyóink és csodaszép tavaink, de Magyarország mégiscsak a szárazföld közepén helyezkedik el. Ezzel együtt a vízilabda, az úszás és a kajak-kenu mindig is a magyar élsport zászlóshajójának számított, sőt újabban a nyílt vízen is „vitézkedünk”, vitorlásaink nagy tengeri népek csapatait utasítják maguk mögé.
A legutóbbi olimpia a kormányfő szerint azt mutatta meg, milyen könnyű lemaradni a dobogó legfelső fokáról, ezért kell tartani a lépést a világ élvonalával a felkészülésben és a sportlétesítmények minőségében is.
Kitért arra, hogy Kovács Katalin, az akadémia vezetője tudja, mi a hosszú távú munka, hiszen 31 világbajnoki cím birtokában a világ legeredményesebb női kajakozója, és 29 Európa-bajnoki címet, három olimpiai aranyérmet is szerzett. Kovács példája azt mutatja a kormányfő szerint, hogy a közösség és a személyes ambícióként felfogott elégedetlenség a siker két fő mozgatórugója, de közösség nélkül nemcsak vízi sportok nincsenek, de nemzet sincs. A közös erőfeszítésnek, a fizikai erőnek és az ügyességnek meg kell jelennie a gyerekek életében, erre a sport a legalkalmasabb.
A beszéd arról is szólt, hogy a nemzet sikerének előfeltétele az ambíció, hogy ne elégedjünk meg az éppen jóval, és ez olyan képesség, amelyre Magyarországnak nagy szüksége lesz, mert az elmúlt 35 évben a világ békés korszakát élte. Ezután viszont egyszerű életstratégiákkal, a közepesnél kicsit jobb teljesítménnyel nem lehet sikereket elérni. Magyarországnak tehát olyan emberekre lesz szüksége, akik mindig magasabbra teszik a lécet, ezért fektet a kormány a sportba és hoz létre sportakadémiákat.
„A jövőben nem lesz olyan cseh vitéz, aki meglepne minket a saját számainkban” – utalt Arany János Toldijára a kormányfő. Szerinte a következő években nagy dolgok várnak a magyarokra, és „a kajak-kenu sportban is vissza kell kapaszkodni a világ tetejére”.