Melegben is űzhető téli sportok: Hiába fűt az ördög

  • Szánkó-Kovács János
  • 2007. január 18.

Sport

Ott hagytuk abba a síugrósport élviadaláról szóló lelkendező hangú leiratunkat szinte napra pontosan egy esztendeje (lásd: Sasok az alpok felett, Magyar Narancs, 2006. január 5.), hogy azonnal induljanak Bischofshofenbe (Salzburgtól délre beleszalad a Villach felé vezető sztráda), mert ott esedékes a négysáncverseny utolsó fordulója - de nagyot is fordult azóta a világ...

Ott hagytuk abba a síugrósport élviadaláról szóló lelkendező hangú leiratunkat szinte napra pontosan egy esztendeje (lásd: Sasok az alpok felett, Magyar Narancs, 2006. január 5.), hogy azonnal induljanak Bischofshofenbe (Salzburgtól délre beleszalad a Villach felé vezető sztráda), mert ott esedékes a négysáncverseny utolsó fordulója - de nagyot is fordult azóta a világ...

*

De akkorát, hogy - immár túl az idei, ugyancsak szerfelett izgalmasra kerekedő négysáncon - most a világért sem mondanám, hogy induljanak a következő verseny színhelyére, Zakopanéba - pedig még éppen elérnék a hét végén esedékes futamot (pénteken kvalifikáció, szombaton és vasárnap csata). Nem mondom, pedig nincs kedvesebb helyem annál: a szuvenírboltok polcai tele vannak Adam Malysz (a síugrósport régi helyi bútordarabja, a 2001-es négysáncok győztese, nemrég is még világkupanyertes fenomén, a "Repülő Bajusz") képével díszített, különösen ízléses bögrékkel, porcelán söralátétekkel, a lacikonyhákban mézzel leöntött forró banánt húznak a kiflibe, mint Adam saját hotdog-specialitását - szóval minden adott a vidám időtöltéshez. És persze nem is utolsósorban itt van a világ legszebb síugrósánca. Szép síugrósánc? Nem nagy dolog, aki járt már alpesi országutakon, messziről is megcsodálhatta a hegytetők kimagasló műtárgycsodáit, Skandináviában a messze földön híres lokális dizájn büszkeségeit, a japáni tranzisztoros ugróhelyeket... De hogy is jönnének ezek a zakopanéihez? Az ugyanis úgynevezett "földsánc"! Nettó a hegyoldalon csúszhatnak le rajta a páciensek, s röpülnek onnan az égig - nincs az az épített műremek, ami felvenné vele a szépségversenyt. De

ne menjenek Zakopanéba

akkor se! Nyakam rá, hogy nem lesz ott verseny, vagy ha mégis, sok köszönet nem lesz benne. A bögrékből sem ihatnak a helyi - méltán ismeretlen - forralt borból, ki az a bolond, aki rövid gatyában ilyet iszik? Vagy ki az a bolond, aki bögréből issza a hűtött limonádét? Ez van, kérem tisztelettel: meleg. Anélkül, hogy különösebb vitát provokálnék közlönyünk tudományos munkatársával (hirtelen haragú férfi az), le kell szögezzem: a téli versenysport épp e napokban vívja élet-halál harcát az általános felmelegedéssel (enyhe télnek ugyanis feltétlenül túlzás lenne nevezni, ami itt folyik). Sorra maradnak el a versenyek, sorra sikerednek csonkára. Maradva a síugrásnál (most már, asszem, a lap aljáig), egyik ilyen alkalom például - amikor csak az első futamot tudták nagy kínnal-keservvel lebonyolítani (a normálverseny két ugrásból áll) - döntően befolyásolta a négysáncverseny végső eredményét, az addig imponáló magabiztossággal vezető favorit hátszelet kapott, s már nem nyílt módja javítani, így elúszott neki az összetett is (hovatovább a körülmények abba az irányba mutatnak, hogy lassanként az egész szezon is - erről lentebb).

Az idő oly bolond, hogy az égtájak is jelentésüket vesztik. A mögöttünk álló hét végén Skandináviában sikerült befuccsolni. A norvégiai Vikersundban is csak a szombati etapot tudták megtartani, azt is alig (naná, egy köpésre a sarkkörtől). És így megy ez minden helyszínen, és értelemszerűen a többi téli versenysport spiccén is. Nézi az ember a felvételeket, s azt látja, hogy ahol éppen az események zajlanak, van egy kis hó, a közönség meg ingben-gatyában dajdajozik. Ezek a sportok gyakorlatilag úgy működnek, mint a Forma-1, minden héten máshova megy a cirkusz. A közönség érdeklődése (a japáni síugró- és a szlovákiai biatlonfordulót leszámítva) óriási, így a szakági szövetségek szinte mindegyike úgyszólván dúsgazdag, bőségesen futja tehát helikopterekről hóval borítani egyes lesiklópályákat, egy-egy alkalomra felkészíteni a sáncot. Ám mindezzel csak egy kicsit vagyunk beljebb, hiszen az enyhe telek legbiztosabb velejárói, az eső meg a szél nyilván csak röhögnek a helikoptereken... Semmi perc alatt képesek elintézni, amit az összehordott (hetet? havat?). Mindennek dacára, ha nem irtóznánk annyira a nagy szavaktól, odáig ragadtatnánk magunkat, hogy a sport olyan valami, amit a természet sem képes legyőzni.

A gladiátorok állva maradnak

az esőben, szélben is. A síugrósportban momentán olyan csodának lehetünk tanúi, mint az elmúlt havas esztendőkben sem. Az orrunk előtt, percről percre zajlik a generációváltás. Mi ebben olyan nagy vasziszdasz? A percről percre. A versenysportban megismert általános módi ugyanis az, hogy minden évben föl-föltünedeznek ifjú titánok, egyre figyelemreméltóbb eredményeket érnek el, mire a nézők megszokják őket, csapatuk biztos pontjaivá válnak, egy-két szezon és a legnagyobb esélyesek között számolunk velük, míg aztán valóban a csúcsra jutnak. Idén azonban megjelent a sáncokon egy csomó ismeretlen arc (van köztük olyan is, akinek pár éve még az apját ünnepeltük), és kettő közülük tönkreverte az egész mezőnyt az öszszes nagy sztárral. A folyamat visszafordíthatatlan, kizárt dolog, hogy egy tavalyi fenomén hozzá tudjon érdemben szólni a február hetedikén tizenhét (17!) esztendős osztrák Gregor Schlierenzauer és a huszonegy éves norvég Anders Jacobsen különmeccséhez a világelsőségért. A négysáncot az előbbi vesztette el és az utóbbi nyerte. Mint arról a honi tabloid média (amúgy azt marhára érdekli a síugrás) is híven beszámolt, Anders Jacobsen a nyáron még korrekt vízvezeték-szerelő volt 20 eurós órabérért, most meg vitte a nagy lét a négysáncról... Mit mondhatnánk? Ha fűtésszerelő lenne, éhen halna Norvégiában?

Amikor ők elugranak a sáncról, hajlamos a néző megfeledkezni arról, hogy milyen mostohák a körülmények: az az elemi erő, tehetség és szakértelem, ami ezekből a fiúkból árad, simán átjön még a televízió képernyőjén is. Nézzék Anders Jacobsent és Gregor Schlierenzauert, és egy percig sem félnek aztán a globális felmelegedéstől! Még az ördögtől sem!

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Vezető és Megvezető

Ha valaki megnézi a korabeli filmhíradókat, azt látja, hogy Hitlerért rajongtak a németek. És nem csak a németek. A múlt század harmincas éveinek a gazdasági válságból éppen csak kilábaló Európájában (korántsem csak térségünkben) sokan szerettek volna egy erőt felmutatni képes vezetőt, aki munkát ad, megélhetést, sőt jólétet, nemzeti öntudatot, egységet, nagyságot – és megnevezi azokat, akik miatt mindez hiányzik.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.

Hallják, hogy dübörgünk?

A megfelelően lezárt múlt nem szólhat vissza – ennyit gondolnak történelmünkről azok a politikai aktorok, akik országuk kacskaringós, rejtélyekben gazdag, ám forrásokban annál szegényebb előtörténetét ideológiai támaszként szeretnék használni ahhoz, hogy legitimálják jelenkori uralmi rendszerüket, amely leg­inkább valami korrupt autokrácia.

Próbaidő

Az eredetileg 2010-es kötet az első, amelyet a szerző halála óta kézbe vehettünk, immár egy lezárt, befejezett életmű felől olvasva. A mű megjelenésével a magyar nyelvű regénysorozat csaknem teljessé vált. Címe, története, egész miliője, bár az újrakezdés, újrakapcsolódás kérdéskörét járja körül, mégis mintha csak a szerzőt, vele együtt az életet, a lehetőségeket búcsúztatná.

A puritán

A puritán már kora gyermekkorában nagyon puritán volt. Mondták is a pedagógusok a szülői értekezleten, hogy jó gyerek, csak egy kicsit puritán. Aztán, az értekezlet végén, hogy ne hallja a többi szülő, Aranka néni megsúgta, valójában a puritán a legpuritánabb az osztályban, meglehet, az egész iskolában, jobb lesz, ha odafigyelnek rá.

Költözik a hivatal

Lassan tíz éve jelent meg a Magyar Közlönyben az a kormányhatározat, amely szerint a Nemzetgazdasági Minisztériumnak a Várnegyedbe kell költöznie, a „Budapest I. kerület, Szentháromság tér 6. szám alatti ingatlanba”.

Fájni fog

A tengerentúlon immár hivatalos forrásból is áradnak az oltásszkeptikus sugalmazások, amelyeket egy gyanús vizsgálat hivatott alátámasztani. Az ilyesfajta nemzetközi példák itthon is felerősítik az oltáskerülők hangját.

Tudás és hatalom

Második ciklusának elején Donald Trump nekitámadt a legjelesebb amerikai egyetemeknek is. Elnöki hatalmát – amely ezen a területen erősen kérdéses, a végső szót a bíróságok mondják majd ki – immár arra is használja, hogy fél tucat elit magánegyetemet zsaroljon állami források visszatartásával és adószigorítások kilátásba helyezésével: ha nem regulázzák meg palesztinpárti tanáraikat és diákjaikat, és nem számolják fel esélyegyenlőségi programjaikat, oda a washingtoni pénz.