Spanyolország nyerte a labdarúgó Európa-bajnokságot

  • narancs.hu
  • 2024. július 14.

Sport

Döntőbeli ellenfele, Anglia szokás szerint képes volt egyenlíteni, helyenként még szépen is focizni, de ez a torna legjobb csapata ellen kevés volt. 2-1-re nyertek a spanyolok.

Spanyolország lassan induló, de a végére nagyon izgalmassá vált meccsen 2-1-re verte Angliát a foci-Eb döntőjében, ezzel

a futballtörténelem során negyedszer lett a kontinens legjobbja.

Stílusosabban nem is záródhatott volna a 2024-es németország labdarúgói Európa-bajnokság: a vasárnap este Berlinben rendezett döntőben a torna nagy részében (konkrétan egy félidőt leszámítva) nehezen nézhető focit produkáló Anglia játszott az sportesztétikailag legjobb élményt nyújtó Spanyolországgal. Anglia az 1966-os – finoman szólva is vitatott góllal – megnyert világbajnokság óta nem szerzett trófeát, Spanyolországnak pedig azt kellett megmutatnia, sikerül-e túlnőnie a generációk futballélményeit meghatározó tiki-taka korszakon, ami egy világbajnoki és két Európa-bajnoki győzelmet hozott a 2010-es évek fordulója idején az országnak.

 
Cucurella akrobatikus mozdulata
Forrás: UEFA Euro 2024 / Facebook
 

A meccs üdítően kezdődött, hiszen a szokás szerint borzasztó zenéstáncos meccs előtti ceremóniához képest a falon száradó festéket is szórakoztatóbb lett volna nézni, de ezt leszámítva is jól járatták a labdát a kissé passzívan kezdő angolok ellen a piros mezesek. Túl nagy kockázatot egyik válogatott sem vállalt az első 15 percben; addig a spanyoloknak volt két nem túl veszélyes helyzete, aztán Anglia is észrevetette magát Kylie Walker szögletre mentett beadásával. 

Talán ígéretes is lehetett volna tehát a felvezetés, de mint kiderült, a tapogatózás csak valami egész mást vezetett fel: igazi gólveszélyt az első fél óra sem hozott, talán az angol Mainoo juthatott volna nagyon közel a találathoz, ha sikerül átvennie egy labdát a spanyol tizenhatoson belül, de azt végül kirúgta a teljes Eb-mezőny legszebb frizurájával rendelkező Cucurella. További izgalmakat főleg a szabálytalanságok hoztak. Kane és Olmo is kapott egy-egy kevéssé jól sikerült megmozdulásért sárga lapot.

A szünetre nagyjából hivatalossá vált, hogy tipikus döntőmeccsről beszélünk, ahol egyszerűen túl nagy volt a tét annál, hogy 0-0-nál bárki valami nagyon váratlant merjen húzni: a labda szinte csak a spanyoloknál volt, de sokat elmond a játékról, hogy ők is inkább hátra passzoltak olyan helyzetekben, amiket az előző meccseken még simán elvittek a kapuig. Ehhez persze kellett a szokás szerint nagyon pontosan és fegyelmezetten védekező angol csapat is, akik a 46. percben Phil Foden révén lőttek először kapura, Unai Simónnak ekkor sem volt szüksége túl nagy bravúrra.

Egész máshogy kezdődött a második félidő: a 47. percben a torna egyik nagy felfedezettjének mondható Williams a másik nagy felfedezett, a szombat óta már 17 éves Lamine Yamal passzából szerezte a spanyolok vezető gólját. 

Anglia minden kieséses meccsén hátrányba került ezen az Eb-n, de mintha nem szoktak volna hozzá ehhez, hiszen Olmo két perccel később óriási helyzetbe került megintcsak a bal oldalról, és ha pontosabban céloz, akár el is dönthette volna a meccset.

Mivel Anglia vesztésre állt a döntőben, akár arra is számíthatott az egyszeri néző, hogy felpörgetik a meccset, de ezt megakadályozta a maga módján szintén biztonsági fociba menekülő spanyol csapat. Viszont a labdatartásra épülő focijukból így is kihoztak két nagy helyzetet: előbb a szokás szerint nagyszerűen játszó Yamal ugratta ki Moratát, aki már a kapuson is átpörgette a labdát, de mentettek a védők, majd Williams kísérletezett távolról.

Anglia a 60. perc körül talált magára: nemcsak náluk volt a labda, de Jude Bellingham végre igazi helyzetet is fel tudott mutatni, amikor ballal két méterrel lőtt a kapu mellé egy remek csel után. Már-már angol fölény alakult volna ki, amikor egy kontrából Yamal egy cselsorozat után kényszerítette nagy védésre Pickfordot.

Az, hogy a spanyolok minden helyzetüket elszórakozták, a várt eredményt hozta: a csereként mindössze pár perccel korábban beállt Cole Palmer egy középről hátra tett labdából passzolt a bal alsó sarokba a 73. percben. Palmer rövid időn belül másodszorra tett csodát, hiszen a hollandok elleni elődöntőn ő adta – szintén csereként – a győztes gól előtti passzt, illetve Anglia így már a negyedik kieséses meccsén is hátrányból tudott egyenlíteni.

EURO-2024

 
Cole Palmer kilövi a jobb alsót
Fotó: MTI/EPA/Christopher Neundorf
 

A spanyolok a bekapott gól után kicsit összezavarodtak, de a 81. percben már megint a kapu elé nyomták az angolokat. Egy szép  kombináció után Yamal lőhetett ballal, de Pickford bravúrral védett. A rendes játékidő vége előtt tíz perccel igazából csak az egyik csapat akart győzelmet szerezni, ami a 87. percben meg is hozta a boldogságot a spanyoloknak: Cucurella balról élesen adott passzára Oyarzabal érkezett, és teljesen megérdemelten szerezte meg másodszor is a vezetést Spanyolországnak.

Ám Anglia nem adta fel. A 89. percben egy szöglet után háromszor is csak nagyon kicsin múlt az egyenlítés, a helyzetsorozat végén Olmo a gólvonalról mentett fejjel, előtte Unai Simónnak volt szüksége bravúrra. A bíró négy percet hosszabbított, és annak ellenére sem engedte tovább a meccset, hogy a ráadásból legalább egy percet állt a játék.

EURO-2024

 
Fotó: MTI/AP/Andreea Alexandru
 

 

Ennek ellenére panaszra nincs ok, mert összességében Spanyolország teljesen megérdemelten nyerte az Európa-bajnokságot, és a döntőben is jobban játszott.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Szálldogálni finoman

Úgy hírlik, a magyar könyvpiacon újabban az a mű életképes, amelyik előhúz egy másik nyuszit egy másik kalapból. A szórakoztatás birodalmában trónfosztott lett a könyv, az audiovizuális tartalom átvette a világuralmat. Ma tehát a szerző a márka, műve pedig a reklámajándék: bögre, póló, matrica a kisbuszon. 

Ja, ezt láttam már moziban

Dargay Attila ikonikus alkotója volt a világszínvonalú magyar animációs filmnek. A Vukot az is ismeri, aki nem olvasta Fekete István regényét, de tévésorozatain (Pom Pom meséi, A nagy ho-ho-horgász stb.) generációk nőttek fel, halála után díjat neveztek el róla. Dédelgetett terve volt Vörösmarty klasszikusának megfilmesítése. 

Desperados Waiting for the Train

  • - turcsányi -

Az a film, amelyikben nem szerepel vonat, nos, bakfitty. S még az a film is csak határeset lehet, amelyikben szerepel vonat, de nem rabolják, térítik vagy tüntetik el. Vannak a pótfilmek, amelyekben a vonatot buszra, tengerjáróra, repülőgépre, autóra/motorra, egészen fapados esetben pedig kerékpárra cserélik (mindegyikre tudnánk több példát is hozni). 

Lentiből a világot

Nézőként már hozzászoktunk az előadások előtt kivetített reklámokhoz, így a helyünket keresve nem is biztos, hogy azonnal feltűnik: itt a reklám már maga az előadás. Kicsit ismerős az a magabiztosan mosolygó kiskosztümös nő ott a képen, dr. Benczés Ágnes Judit PhD, MBA, coach, csak olyan művien tökéletesre retusálták, kétszer is meg kell nézni, hogy az ember felismerje benne Ónodi Esztert.

Crescendo úr

A Semiramis-nyitánnyal kezdődött koncert, és a babiloni királynőről szóló opera szimfonikus bombákkal megtűzdelt bevezetője rögtön megalapozta az este hangulatát. Szépen adta egymásnak a dallamokat a klarinét, a fuvola, a pikoló, a jellegzetes kürttéma is könnyed fesztelenségét domborította Rossini zenéjének, akit a maga korában Signore Crescendónak gúnyoltak nagy ívű zenekari hegymászásai okán. A Danubia Zenekarra a zárlatban is ilyen crescendo várt.

A miniszter titkos vágya

Jövőre lesz tíz éve, hogy Lázár János a kormányinfón közölte, megépül a balatoni körvasút abból az 1100 milliárd forintból, amit a kormány vasútfejlesztésekre szán. A projektnek 2023-ban kellett volna befejeződnie, és egy ideig a gyanús jelek mellett is úgy tűnt, hogy minden a tervek szerint alakul: 2021. június 18-án átadták az észak-balatoni vasútvonal Szabadbattyán és Balatonfüred közötti 55 kilométeres, villamosított szakaszát.

Ahol mindenki nyer

Orbán Viktor magyar miniszterelnök hétfőn baráti látogatáson tartózkodott a szomszédos Szlovákiában, ahol tárgyalásokat folytatott Robert Fico miniszterelnökkel és Peter Pellegrini államfővel. Hogy miről tárgyaltak, arról sok okosságot nem lehetett megtudni, az államfő hivatala nem adott ki közleményt, posztoltak egy kényszeredett fotót és lapoztak; a miniszterelnök, Orbán „régi barátja” ennél egy fokkal udvariasabbnak bizonyult, amikor valamiféle memorandumot írt alá vendégével; annak nagyjából annyi volt a veleje, hogy Fico és Orbán matadorok, és reményeik szerint még sokáig azok is maradnak (Robert Fico szíves közlése).

„Inkább magamat választom”

A Budaörsi Latinovits Színház fiatal színésze a versenysport helyett végül a színház mellett döntött, és ebben nagy szerepe volt Takács Vera televíziós szerkesztőnek, rendezőnek is. Bár jelentős színházi és ismert filmes szerepek is kötődnek hozzá, azért felmerülnek számára a színház mellett más opciók is.

Az irgalom atyja

Megosztott egyházat és félig megkezdett reformokat hagyott maga után, de olyan mintát kínált a jövő egyházfőinek, amely nemcsak a katolikusoknak, hanem a világiaknak is rokonszenves lehet. Ügyesebb politikus és élesebb nyelvű gondolkodó volt, mint sejtenénk.