Mellékelve a bal sarokba: Bozai Ágota: Mi az ábra?

Szex

Ahogyan azt Puskin megmondta, a politika az irodalomban olyan, mint egy színházteremben leadott pisztolylövés: nem oda való, de mindenki felkapja rá a fejét. Még nagyobbat nézünk, ha egy nő dördíti el azt a fegyvert, hiszen oly´ ritka a női szatirikus. Bozai Ágota szubjektívebb műfajban indította pályáját mielőtt politikai pamflet-írásba kezdett [Perzsa díván(y), 1998].

Ahogyan azt Puskin megmondta, a politika az irodalomban olyan, mint egy színházteremben leadott pisztolylövés: nem oda való, de mindenki felkapja rá a fejét. Még nagyobbat nézünk, ha egy nő dördíti el azt a fegyvert, hiszen oly´ ritka a női szatirikus. Bozai Ágota szubjektívebb műfajban indította pályáját mielőtt politikai pamflet-írásba kezdett [Perzsa díván(y), 1998].

De a legújabb regény, a Mi az ábra? a 1999-es (reprint 2002) Tranzit glória nyomvonalán halad, most glória helyett ördögpofa okozza a bonyodalmakat. Lám, a csodás elem elengedhetetlen a visszásságok kipellengérezéséhez - lásd Mikszáth Új Zrínyiásza. Emitt az eléggé modorosan "Főpotentátnak" nevezett polgármester vesz egy ördögmaszkot szilveszter éjszakáján, ami leválaszthatatlanul az arcára tapad, és magához idomítja viselője küllemét. Ahelyett, hogy pórul járna, a saját javára fordítja a kínos helyzetet, és a kisváros lakói megbűvölt birkákként ülnek fel az aljas manipulációknak.

A cselekmény egyéb, kisebb fordulataiért az ördögtartalmú szólások és közmondások a felelősek. Szinte látja az olvasó, ahogyan a szerző felüti nem O. Nagy Gábor Mi fán terem? című szakmunkáját, hanem valami még elmélyültebb gyűjteményt, és kimásolja, hogy: ne fesd az ördögöt a falra, mert megjelenik; amit az ördög maga véghez nem vihet, vénasszonyra bízza, ki ördögnek szolgál, kín a fizetsége stb.

Egyébként még a sok Bibliából idézgető kisvárosi lakos is gyanút kelt. Kisujjukban a Jelenések könyve, szép dolog manapság, mikor annyi a panasz, hogy nem olvasnak az emberek, a Szentírásra meg kifejezetten köpnek. Ehhez képest úgy hívják őket, hogy "orvos-városatya", "feleség", "ál-főpotentát", "rendőrfőkapitány."

Miről is hull le a lepel? Bozai Ágota a könyv hátlapján kulcsot ad az értelmezéshez, amikor Popper Péter A Sátán a XXI. században című könyve kapcsán adott interjújából idéz hosszasan. Egyénivé váltak a kísértő erők, a nyílt, cinikus gonoszság sara egyenesen az arcunkba freccsen. A regény deklaráltan illusztráció ehhez az aggasztó jelenséghez.

Ráadásul néhány elejtett szóból az is kiderül, hogy a mai Magyarországon a Sátán jobboldali, és milyen egyszerű lenne az életünk, ha ennek csak a fele igaz lenne. Az ember pontosan tudná, kiktől óvakodjon. Mert a Sátán pártállása csak neonácik röplapjain meg a marxista egyetem tankönyveiben lehet világos, egyéb helyeken a didaxisnak mintha kevesebb létjogosultsága lenne.

Nagy kár, hogy pont emiatt a nemes célzatú kígyó a saját farkába harap. Mert Bozai Ágota írt már két olyan könyvet is, ahol hűen az általa választott fikció fajtájához, életszerű dialógusok, közeli részletek, izgalmas cselekmény teszi hitelessé a szöveget. Írt két őszinte művet, és még ha ez a minőség irodalmi körökben nem is számít, az olvasók számára annál inkább. Ezúttal viszont az egész csupán mellékelt ábra a bal sarokban.

Szécsi Noémi

Magyar Könyvklub, 2003, 300 oldal, ármegjelölés nélkül

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?

„Egy normális országban”

Borús, esős időben több száz fő, neonácik és civilek állnak a Somogy megyei Fonó község központjában. Nemzeti és Mi Hazánk-os zászlók lobognak a szélben. Tyirityán Zsolt, a Betyársereg vezetője és Toroczkai László, a szélsőjobboldali párt elnöke is beszédet mond. A résztvevők a lehangoló idő ellenére azért gyűltek össze szombat délután, mert pár hete szörnyű esemény történt a faluban. Március 14-én egy 31 éves ámokfutó fahusánggal rontott rá helyi lakosokra: egy középkorú és egy idős nő belehalt a támadásba, egy idős férfi súlyos sérüléseket szenvedett.