Színház

A Kék Angyal, avagy Egy zsarnok vége

  • - kg -
  • 2014. március 13.

Színház

Korruptság minden hivatalnoki szinten? Nosza, vegyük elő Gogolt! Fasizálódás a kisemberektől felfelé? Játsszunk Ödön von Horváthot! Adaptáljunk Falladát! Olvassunk Canettit! Vagy forduljunk bizalommal Heinrich Mannhoz - a Ronda tanár úrból, noha előbb íródott, mint hogy rögtön betilthatták volna, utólagos hozzátoldásokkal és a híres filmváltozat (A Kék Angyal - Dietrichhel, Janningsszel) felől közelítve könnyen kinyerhető az önfeledten és egyre jobban habzó szájjal fasizálódó társadalom képe.

Aki az elején csak kicsit romlott, a végére nagyon az lesz - ezért a csekélyke tanulságért igazán nem érdemes ilyen hidegben kimozdulni otthonról. Ellenben Gothár Péter Gothár Pétert idéző díszletei miatt érdemes az Örkénybe lerándulni - a rendező saját keze alá dolgozott díszlettervezőként, és a Kék Angyal lokál színpadra nyíló hátsó fertályával filmszerűen nyomasztó, fény-árnyékkal játszó helyszínt teremtett. A katonásan jól szervezett társulati munkáért is érdemes; egy önmagában kissé kopottas darabot az erős csapatmunka emel a középszer fölé. Szokás sorolni, akikre büszkék vagyunk, jöjjenek hát a jól teljesítők: úgy körülbelül mindenki jól nyomja saját kis epizódjában a romlott-romlottabb-legromlottabb fokozást. Főleg Gálffi László gőgös keserűsége és Szandtner Anna szabálytalan lolasága, Znamenák István svájcibicska-szerű sokoldalúsága és Takács Nóra Diána szórakoztatóan harsány brünhildasága teszi elviselhetővé a várakozást a Bécsi erdő következő feldolgozásáig.

Örkény Színház, január 31.

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket.