Alföldi: „Aki benyal, azt támogatják, aki pedig nem, az pusztuljon”

  • narancs.hu
  • 2019. december 9.

Színház

A rendező szerint alig van olyan terület, ahol megmaradt a szakmaiság.

„Fel akarnak állítani egy olyat rendszert, hogy aki rendes állampolgár, és aki őket támogatja, aki benyal a rendszernek, azt támogatják, aki pedig nem, az pusztuljon” – mondta Alföldi Róbert egy beszélgetésen, amit a Jurányi házban rendeztek.

Az Index beszámolója szerint a színész-rendező úgy véli, nem nagyon marad olyan terület, ahol a szakmaiság megmaradt, továbbá a magyar kormánynak nincs víziója a kultúráról. „Mivel nincs rendszer mögötte, nehéz fellépni ellene” – mondta.

ćAzt gondolom, hogy színházba járni, színházat nézni, ma nagyon sok embernek a hozzá tartozik az életéhez... Azt gondolom, hogyha nem lesz hova menniük, és mi nézniük, akkor az előbb-utóbb fel fog nekik tűnni. Nagyon nehéz arról beszélni arról, hogy mit lehet csinálni, hiszen iszonyúan nem tudunk összefogni. A nézőkben lehet nézni, illetve a Martinák generációjában” – tette hozzá Alföldi.

Az új kulturális törvény ellen hétfőn tüntetést szerveznek, illetve egy petíciót is indítottak, amit vasárnap estig több mint 30 ezren írtak alá. Neves színészek is tiltakozásukat fejezték ki.

Schilling Árpád: „Remélem nem bújsz vissza, miközben a többieket rúgják, mint a rühes kutyát"

Véleménycikket írt, amit a „kissebbségnek" címzett. „A többség úgy érzi, továbbra is jól mennek a dolgok, sőt, most mennek csak igazán jól, hogy láthatják szenvedéseidet. Megszámlálhatatlan sértett és bosszúvágyó ember dörzsöli elégedetten a tenyerét, amikor arról hall, hogy majd elveszik a támogatásodat, feloszlatják a társulatodat és kirúgnak Téged.

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Gyurcsány a tettes

A DK-s politikus visszavonulásának mindenki örül. Örül a Fidesz, örülnek azok is, akik őszintén a pokolra kívánják Orbánt és a rendszerét. Hiszen Gyurcsány távozása felér egy beismeréssel: tényleg mindenért ő a hibás.