Baleset történt hétfőn délelőtt Gyulán, az Erkel Ferenc Művelődési Ház parkolójában. A történtekről lapunknak beszámoló helyi forrásaink elmondása szerint 9 óra körül jókora kiabálásra, majd arra lettek figyelmesek, hogy a helyszínre mentő érkezik, és lezárják a város főutcájáról nyíló parkolót, hogy ott a rohamkocsi személyzete ellássa és szállítható állapotba hozza a sérültet. A parkolóban több, Nemzeti Színház feliratú gépjármű, nagyobb és kisebb teherautó, valamint mikrobusz állt. Nemrég érkeztek a fővárosból, ugyanis kedden este a Gyulai Várszínház nyári programsorozata keretében éppen itt, az Erkel Ferenc Művelődési Házban mutatja be a Nemzeti Örkény István Macskajáték című művét. Minden bizonnyal ennek a díszleteit vették ki a teherautókból és vitték be az épületbe. Az egyik szemtanú szerint egy több száz kilós vascső eshetett egy munkás lábára, míg egy másikuk azt mondta, úgy látta, hogy a mentőbe tett férfi nem volt eszméleténél. A parkolót legalább fél órára lezárták, be-, sem kihajtani nem lehetett, míg a mentők el nem mentek.
„Az Ön által jelzett helyszínről egy férfit szállítottunk végtagsérülés miatt kórházba” – válaszolta az esettel kapcsolatos érdeklődésünkre Győrfi Pál, az Országos Mentőszolgálat (OMSZ) kommunikációs vezetője. Bár az OMSZ nem közölte, de minden bizonnyal a Békés Megyei Központi Kórház gyulai tagintézményének sürgősségi osztályára szállították a sérültet. A Békés Vármegyei Rendőr-főkapitányságot is megkerestük; a rendőrség válaszában azt közölte, hogy a levelünkben leírtakkal összefüggésben nem kaptak bejelentést.
Ezt követően a Nemzeti Színház Igazgatóságához és a Gyulai Várszínház igazgatójához, Elek Tiborhoz fordultunk, hogy érdeklődjünk a történtekről. Azt kérdeztük: pontosan mi történt az Erkel Ferenc Művelődési Ház parkolójában, illetve a végtagsérüléseket szenvedett és kórházba szállított férfi a Nemzeti Színház alkalmazottja vagy a Gyulai Várszínházé. Azt is tudakoltuk, mennyi időt vesz igénybe a sérült lábadozása, s hogy az esettel kapcsolatban miért nem értesítették a rendőrséget. Végül azt kérdeztük, kinek a felelősségét veti fel a baleset. Cikkünk publikálásáig választ egyik helyről sem kaptunk, de amint ez megtörténik, közzétesszük.
FRISSÍTÉS!
Szerda délelőtt reagált korábbi megkeresésünkre Elek Tibor, a Gyulai Várszínház igazgatója. Ebben elismerte, hogy hétfő délelőtt az Erkel Ferenc Művelődési Ház parkolójában, a Nemzeti Színház kamionjában, a budapesti teátrum egyik díszletező munkásának lábára esett néhány súlyos díszletelem. Információi szerint mindez nagy fájdalmat okozott a férfinak, de eszméletét nem vesztette el. A sérülés konkrét jellegéről és a gyógyulás folyamatáról nem tudott érdemi tájékoztatás adni. „A balesetet követően a Nemzeti Színház munkatársai, illetve a helyszínen lévő műszaki vezetőnk a 112-es segélyhívót hívta, ők intézkedtek a továbbiakról, a mentők hívásáról” – írta válaszában Elek. Hozzátette, a felelősség kérdésének megállapítása nem az ő kompetenciája, bizonyára létrehoznak a Nemzeti Színházban egy bizottságot, ami kivizsgálja az esetet, s megállapítja majd a felelőst, vagy felelősöket. Egyebekben pedig arra kért, hogy további információkért a Nemzeti Színház illetékeseinél érdeklődjünk. Ezt már korábban megtettük, de válasz idáig nem kaptunk.
A közvéleményt élénken foglalkoztató hír lett, hogy 2023. november 10-én súlyos baleset történt Budapesten, a Nemzeti Színházban. Ekkor a Shakespeare: Rómeó és Júlia előadásán egy mintegy 4 méter magas díszletről esett le és szenvedett súlyos sérüléseket és többszörös csonttörést két színész, Horváth Lajos Ottó és Szász Júlia. A történtek miatt félbe kellett szakítani az előadást és utána több produkciót elhalasztottak.
Bár ez az eset színészekkel és a színpadon, míg a mostani feltehetően díszlet- vagy segédmunkásokkal és parkolóban történt, mégis megegyezik, hogy mindkét eset a Nemzeti Színházhoz köthető, ahogy az is, hogy első körben az illetékesek nem értesítették a rendőrséget (a gyulai balesetet illetően legalábbis cikkünk megjelenéséig nem volt erről tudomása a rendőrségnek). A korábbi baleset a színpad és kulisszák határán történt, ahol a két színész a vastraverzekkel felépített díszlet felső emeletéről zuhant több – egyesek szerint négy – métert hátrafelé, és olyan súlyos sérüléseket és töréseket szenvedtek, hogy felépülésük ma sem teljes, sőt Horváth Lajos Ottó sérülései maradandónak bizonyultak. A színházi baleset után nem sokkal lemondott ugyan Vidnyánszky Attila vezérigazgató, ám ezt a kulturális és innovációs tárca vezetője nem fogadta el. Közben élénk vita alakult ki a felelősség kérdéséről, ahol többen azt is megemlítették, hogy előzetesen szóltak, a díszlet életveszélyes. Nemrégiben pedig arról alakult ki polémia az érintettek között, hogy a színészek megkapták vagy sem azt a többmilliós összeget, amiről a Nemzeti Színház első embere beszélt egy interjúban.