olvasópróba

Történik egyszer Budapesten

Augusztus 20. után eldördül a színházi startpisztoly.

Az évadnyitókat követően próbálni kezdik az első bemutatókat, mi, nézők pedig szeptember végétől, október elejétől a bőség zavarával fogunk küzdeni. Most azonban még szélcsend van, használjuk ki, kutassunk fel néhány ritkán látható előadást!

Az újvidékiek Történt egyszer Újvidéken című zenés esztrádját nem is nagyon kell kutatni, helybe jön, a Városmajori Szabadtéri Színház vidéki és határon túli színházak előadásaiból válogató Szemle programjában láthatjuk majd.

A szerbiai magyar színházakban az utóbbi egy-két évben nagy volt a mozgás, új igazgatók váltották a régieket. Urbán András, aki 2006-tól a szabadkai Kosztolányi Dezső Színház élén állt, és emblematikus előadások sorával tette ismertté és elismertté a társulatot, 2023-ban átigazolt az Újvidéki Színházhoz. Ő a Történt egyszer Újvidéken rendezője is, így ez bemutatkozó és programadó munkájának is tekinthető. Így mi más lehetne a témája, mint a színház. Művészetelméleti és egészen hétköznapi kérdéseket tesz fel szórakoztató formában, megmutatja a színészek és a rendezők szemszögét, a köztük lévő viszonyokat („a rendezői színház jobbágyai vagyunk”), igaz és hamis közhelyeket idéz, miközben egyik dal követi a másikat, operett- és musicalbetéteket hallunk, a színészek is zenélnek, pereg és forog ez a rendkívül szórakoztató, közben meg a színház alapkérdéseivel szembesítő előadás. A szöveges jelenetek és a választott zenék, táncok ellenpontozzák egymást, új összefüggéseket bontanak ki. (Gergye Krisztián koreográfiája díjat nyert egy szerbiai drámafesztiválon, ahol a teljes előadást és két szereplőjét, Szalai Bencét és László Juditot is díjazták.) Az előadás azoknak ajánlható, akik nemcsak a színházban elmesélt történetekre, hanem magára a színház működésére is kíváncsiak. Nem mellesleg képet kaphatunk a jó formát mutató és teljes létszámmal felvonuló újvidéki társulatról. (Városmajori Szabadtéri Színház, augusztus 26.)

Ez egy remek cikk a nyomtatott Magyar Narancsból, amely online is elérhető.
Ha szeretné elolvasni, kérjük, fizessen elő lapunk digitális kiadására, vagy ha már előfizető, lépjen be!
Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Neked ajánljuk

Szövet

A németországi muszlimok különböző, olykor egymással ellenséges viszonyban álló közösségei a nyugati értékrend elutasításában mélységesen egyetértenek.

Nietzsche halott

Korunk erős realizmuskényszere olykor egészen elfeledteti velünk, hogy bármit csinálhatunk, s csak akkor szab határt a józan ész, ha hagyjuk.