rés a présen

„Én is folyton változom”

Bethlenfalvy Ádám színész-drámatanár

  • rés a présen
  • 2018. december 29.

Színház

rés a présen: Színházi nevelőmunkátok kezdeteihez képest mennyit változott a világ körülöttetek?

Bethlenfalvy Ádám: Magyarországon 1992-ben indult el a színházi nevelési mozgalom, amikor Kaposi László megalapította a Kerekasztal Színházi Nevelési Központot. Hat évvel később kapcsolódtam be, de így is húsz éve dolgozom ezen a területen. ’92-ben egyetlen társulat volt, aztán sok évig kettő, de ma már szinte nincs olyan színház Magyarországon, amely ne kínálna színház-pedagógiai programot az előadásai mellé fiataloknak. Egy tavalyi kutatásunk is megerősítette, hogy egyedülállóan gazdag színházi nevelési, illetve színház-pedagógiai kínálat van ma Magyarországon, ez egy igazi érték. És komoly szándék van a területen dolgozó társulatok között az együttműködésre, ezt mutatja az a 2017-ben elindított egyeztetési folyamat, amit az InSite részéről Cziboly Ádám vezetett, de több mint 80 szervezet képviseltette magát benne. A szinhazineveles.hu nevű oldalon most is lehet csatlakozni az együttműködéshez, vagy keresgélni a hazai színházi nevelési programok között.

rap: Mi sodort anno a műfaj felé?

BÁ: A színházzal kapcsolatos első élményeim mind a közösségről és a közös alkotásról szóltak. Hogy a színház arra való, hogy gondolkodjunk, röhögjünk és sírjunk együtt. Indiában gyerekeskedtem, és ott is egy ilyen szellemiségű csoportba jártam, itthon Szakall Judit csoportja is erről szólt. Önmagamat ebben a műfajban a birminghami Big Brum Theatre in Education Companynél kezdtem megtalálni, de szerencsére nemcsak a világ, hanem én is folyton változom, így jólesően keresgélek továbbra is.

rap: Milyen előadásaid vannak most repertoáron?

BÁ: A Láthatáron Csoport műsoron tartja két rendezésemet, az egyik az Ablak, amit Edward Bond írt, aki zseniális a határátlépésekben, és nagy mestere a dramatikus struktúráknak. Megosztó a szerző és megosztó a darab, amelyet én fordítottam, de mindenképpen nagyon izgalmas és sűrű. Az előadás után mindig van egy közös gondolkodás. Az Én Prométheuszra gondoltam meg egy egészen másfajta élmény, olyan, mintha egy nagyon jó slam poetry órára menne el az ember. Második randira tökéletes program, sok minden kiderülhet a partneredről, és garantáltan lesz miről beszélnetek utána. Izgalmas párost alkot benne Horváth Kristóf (Színész Bob) és Feuer Yvette. Játszom is két előadásban. Az egyik a Kerekasztal Színházi Nevelési Központ Fogságban című előadása (A császár új ruhájának a feldolgozása), ami mérföldkő volt annak idején a gyerekek bevonásának mértékét tekintve, és ma is aktuális színházi játék. A másik az InSite Drama és a Kerekasztal koprodukciójában készült Az óriás ölelése, amit óvodákban játszunk Ceri Townsend rendezésében.

rap: Mivel bővítitek a repertoárt?

BÁ: A Csomag című új, kisiskolásoknak szóló tantermi előadásunk munkabemutatóját a napokban tartottuk meg, ez is az InSite Drama és a Kerekasztal koprodukciójaként jött létre, s ugyancsak Ceri Townsend a rendező. Az óriás ölelésében jól bevált Laci bácsi és Bence párosa most egy hatalmas csomaggal érkezik, amelynek a tartalma kapcsán egy kislány és az apukája története bontakozik ki. Rengeteg kérdést vet fel, és lehetőséget nyújt a 7-8 éves gyerekeknek, hogy komplex dolgokról, játékról, veszteségről, alkotásról gondolkodjanak.

rap: Debrecenben rendezel a jövő év elején. Mit?

BÁ: A Csokonai Színház 2019. február 20-án mutatja be a Szétbombázva című előadást. Sarah Kane első darabja izgalmas kihívás. Vígjátékszerűen indul egy hotelszobában, ahová egy korosabb férfi felvisz egy fiatal lányt, akivel korábban viszonya volt. A történet arról szól, hogy leválaszthatjuk-e magunkat arról, ami körülöttünk történik a világban.

rap: Bond és Kane nem túl kemény szerzők a sulisoknak?

BÁ: A Kane-darabot Debrecenben nem középiskolásoknak játsszuk majd, hanem elsősorban fiatal felnőtteknek. A fiatalok szeretik, ha komolyan veszik őket, és az emberi létezés alapvető kérdéseiről gondolkodhatnak. Úgy érzem, pont nem azoktól a történetektől óvjuk meg a gyereket, amelyektől kéne.

rap: Szerinted is színház az egész világ?

BÁ: Hát, dráma bőven van az egész világon. De azért annak, ami a valóságban történik körülöttünk, komolyabb hatása van emberek életére; a színháznak arra lehet hatása, hogyan viszonyulunk a körü­löttük lévő valósághoz.

Figyelmébe ajánljuk

Halál kasmírpulóverben

Almodóvar öregszik. E tény új dolgokra sarkallja: megjött az étvágya, hogy az öregedésről és a halál egyre nyomasztóbb közelségéről meséljen, és el-elkalandozik spanyol anyanyelvétől.

Mi végre, mi végre?

A Láthatáron Csoport új produkciójának az alcíme – részvételi boldogulás 90 percben – csak első pillanatban tűnik furcsának, hisz’ mindenki próbál valahogyan boldogulni. Együtt, külön, akárhogy. De van-e értelme az egésznek?

Dubček dadogása

2023. október 17-én Pekingben, ahová Kína önfényező „Egy övezet, egy út” fórumára Orbán Viktor egyedüli uniós politikusként utazott el, a magyar kormányfő Vlagyimir Putyinnal is tárgyalt.

Sorcsere Brüsszelben

Az Európai Parlament október 27-én jóváhagyta az Ursula von der Leyen vezette második Európai Bizottság névsorát, rajta a magyar Várhelyi Olivérrel. Az EU új végrehajtó szerve, „kormánya” december 1-jén kezdte meg munkáját, és a 2029-es európai választásokig lesz hivatalban. Ugyanekkor történt őrségváltás az állam- és kormányfők testületében, az Európai Tanácsban is, ahol a belga liberális Charles Michel helyére a portugál szocialista António Costa lépett elnökként. Ezzel teljessé vált a tisztújítás az uniós intézmények élén.

Digidemokrácia

  • Bretter Zoltán

Az elmúlt években sokszor tettem fel magamnak azt a kérdést, hogy vajon hol marad a „román Orbán Viktor”? Az elnökválasztás november 24-én tartott első fordulójának másnapján Romániában mindenki azt kérdezte, hogy honnan bukkant föl Orbán Viktor románsággal súlyosbított változata?

A tétovák és a rutinos betartók

Két hónap után sem jutottak dűlőre egymással a frakciók a Fővárosi Közgyűlésben a főpolgármester-helyettesek ügyében, és nem tűnik úgy, hogy közelednének az álláspontok. A Tisza Párt mintha továbbra is keresné a helyét a fővárosi politikában.

Mennyek és poklok

Jövő márciusban lejár Matolcsy György mandátuma az MNB élén, utóda Varga Mihály pénzügyminiszter lesz. Mit köszönhetünk Matolcsy jegybankelnöknek a Pallas Athéné Alapítványokon, a „kőgazdag” fián és a még mindig magas alapkamaton kívül?

„Ezt ma egy magyar bíró nem meri kimondani”

Másfél évtizede dekorálja ki a kormány társadalmi célú hirdetéseknek álcázott propagandaplakátjait a pécsi jogász, akit ezért elmarasztalt a bíróság. Nem adja fel, az elzárást is vállalja a szabad véleménynyilvánításért. Örül annak, hogy az „óbaloldal” eltűnőben van, de szerinte a Tisza Párt nem tud választást nyerni ellenállási mozgalom nélkül.

„Megjelent egy elefánt”

Mit tesznek a szakemberek a hortobágyi őslovak védelméért, s hogyan kell elaltatni a Budapesti Állatkert egyik rinocéroszát – a Spektrum új, saját gyártású műsorából ez is kiderül, de a nézők a jegesmedvéktől kezdve a bölényeken át a viperákig rengeteg állattal találkozhatnak a nyolc epizódban. A Dr. S.O.S. – Vészhelyzet a vadonban két főszereplőjével beszélgettünk.

Felöltözhet, Mrs. Robinson

Miközben a média és a művészet a feminizmustól hangos, észre sem vesszük, hogy női egyenjogúság címen néha még mindig férfivágyakat kiszolgáló képeket, történeteket adnak el. A gerontoszex témáját feldolgozó filmeket olykor már önmagukban progressziónak tekintik – de vajon valódi reprezentálást nyújtanak-e az érintett nőknek, vagy csak mélyítik a problémát?