Színház

Manipulációk

  • Sisso
  • 2015. július 4.

Színház

A Manipulációk magyar–szlovén–szerb–román koprodukcióban készült, színház és performansz ötvözete. Kelet-európai, balkáni társadalom- és személyiségfejlődési vízió, generációs időhajlítás, rejtett ok-okozati összefüggések nyílt színi vizsgálata. Bojan Jablanovec rendező sem feltétlenül rendezte a darabot a szó klasszikus értelmében, a szlovén Via Negatíva társulás ős-konceptualistája „mindössze” elgondolta, összekasztingolta, megvörksopozta, aztán meg se sütötte, nyitva hagyott néhány ablakot, szóval bármikor kifújhatja a szél az előadásból a fölösleget.

Az alaptéma: adós és hitelező; mindenféle konstrukcióban, érzelmi, pénzügyi, spirituális, színházi értelemben. A próbák változó helyeken zajlottak, az improvizációk, az alkotó színészek tapasztalatai újabb jelentéseket hoztak más vidékekről, a bizalom, az egyezkedés és végtére a mindezekkel összefüggő, cím­adó manipuláció is felmutatásra került az előadás folyamán. A zenei keret a The Who My Generation című dala, amely a hatvanas években született, és a dolgok takargatásáról, a régi eltűnéséről, az új megfojtásáról szól, meg arról, hogy reméljük, meghalunk, mielőtt megöregszünk. Az előadás számtalan, ezzel kapcsolatos érzést felszínre hoz, és a különböző háttérrel, előadói eszköztárral rendelkező színészek egymást segítve adják elő a színház- és társadalomfilozófiai performanszt. Ami nyilván minden alkalommal kicsit másképp alakul, megtartva a kereteket és a legjobb részeket, de a figyelemre méltó „hibáival” együtt mindig kemény tükröt tart konfliktuskezelési képességeink, emlékezetünk, a világban való jelenlétünk, a színházzal való prekoncepcióink elé. Aki bátran belenézne, kíváncsi erre a mágikus naturalista színházra, az a nyári szegedi Thealteren és az őszi szabadkai Desirée fesztiválon még biztosan megteheti.

TESZT Fesztivál, Temesvári Csiky Gergely Színház, május 23.

Figyelmébe ajánljuk

Jancsics Dávid korrupciókutató: Az Orbán család vagy a Matolcsy-klán működése új jelenség

Jancsics Dávid a Leukémia zenekar gitárosaként a hazai underground zenetörténethez is hozzátette a magáét, majd szociológusként az Egyesült Államokba ment, azóta a San Diego-i egyetem professzora. A magyarországi korrupcióról szóló doktori disszertációját átdolgozva idén magyarul is kiadták A korrupció szociológiája címmel. Erről beszélgettünk.

Újabb mérföldkő

  • Harci Andor

Mi lett volna, ha 1969-ben, az amougies-i fesztiválon Frank Zappa épp másfelé bolyong, s nem jelentkezik be fellépőnek a színpadon tartózkodó Pink Floyd tagjai mellé?

Vándormozi

  • - turcsányi -

John Maclean nem kapkodja el, az előző filmje, a Slow West (A nyugat útján) 2015-ben jött ki.

Mi, angyalok

Egyesével bukkannak elő a lelátó hátsó részét határoló cserjésből a zenekar tagjai (Tara Khozein – ének, Bartek Zsolt klarinét, szaxofon, Darázs Ádám – gitár, Kertész Endre – cselló) és a táncos pár (Juhász Kata és Déri András).

Új válaszok

A művészet nem verseny, de mégiscsak biennálék, pályázatok, díjak és elismerések rendezik a sorokat. Minden országnak van egy-egy rangos, referenciaként szolgáló díja.

Mintha a földön állva…

Összegyűjtött és új verseket tartalmazó kötete, a 2018-ban megjelent A Vak Remény a költő teljes életművét átfogó könyv volt, ám az új versek jelenlétét is kiemelő alcím a lírai opus folyamatosan „történő” állapotára mutat, arra, hogy még korántsem egy megállapodott vagy kevésbé dinamikus költői nyelvről van szó.