"Meg fogjuk hirdetni az Átrium tizedik évadát"

  • narancs.hu
  • 2022. július 8.

Színház

Eddig több mint 40 millió forintot adományoztak a nézők, és ebben még nincs benne az Egy kávé az Átriumért akcióból származó pénz. Hamarosan lehet majd jegyet venni az őszi előadásokra.

"Noha jelenleg nincs meg rá a biztos fedezet, bízva az elért eredményben, a ti támogatásotokban és ennek erejében, meg fogjuk hirdetni az Átrium tizedik évadát" – ezt írta csütörtök éjjel a színház, mely az állami támogatás hiánya miatt a bezárás szélére került. 

"Nem gondoltuk, hogy az Átrium kényszerű bezárásának lehetősége pár nap alatt több ezer embert és sok millió forintot mozgat meg a tikkasztó nyár, az uborkaszezon kellős közepén. Nem gondoltuk, hogy a világ minden szegletéből kapunk üzenetet és pénzt a folytatásra. Itt jellemzően sok-sok ember mikroadományáról van szó, nem százezres tételekről, bár van olyan is. De ugyanolyan hálásak vagyunk a vidéki kisnyugdíjasnak, a kisvárosi cipőbolti eladónak, a kőbányai felszolgálónak, a buda óvónőnek, akik a napról napra kevesebbet érő fizetésükből utalnak el párezer forintot, csak hogy mi legyünk. Úgy érezzük, hogy szimbolikus dologgá vált az Átrium."

Arról számoltak be, hogy csütörtök estig több mint 40 millió forint adományt kaptak a nézőktől, és ebben még nincs benne az Egy kávé az Átriumért elnevezésű csütörtöki akció. 40 kávézó csatlakozott a kezdeményezéshez, mely során felajánlották a tegnap elkészített kávékból származó bevételét a színháznak. Hogy e kezdeményezésből mekkora összeg jut az Átriumnak, az pénteken derül ki. De a főszervező Jedermann beszámolója szerint csak ők 229 700 forintnyi kávébevételt és 177 535 forint adományt gyűjtöttek, azaz 407 235 forintot utalnak majd az Átriumnak.

„Ti kifejeztétek azt az igényeteket, hogy erre a színházra szükségetek van. Fontos tudnotok, hogy a színház működtetéséhez évente több száz millió forintra van szükség, de ezt elsősorban nem tőletek várjuk, hanem azoktól, akik a kultúrára szánt közpénzek felett döntenek. Erőt és reményt a folytatáshoz viszont mindenek előtt a ti támogatásotok ad, hogy küzdjünk a színház fennmaradásáért” – írta az Átrium. Hozzátették, hamarosan elindítják a augusztus-szeptember-októberi előadásokra a jegyvásárlást.

(Facebook/Átrium)

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.