rés a présen

„Menni vagy maradni?”

  • rés a présen
  • 2022. május 4.

Színház

Jókai Ági színésznő

rés a présen: Kamaraoperát készítettetek Egy másik Róma címmel. Mi ennek a darabnak a története?

Jókai Ági: Maga a zenemű 2018-ban keletkezett, Dobri Dániel komponálta Lengyel Balázs Két Róma című esszéje és Nemes Nagy Ágnes versei nyomán a zeneakadémiai diplomahangversenyére. Nemes Nagy és Lengyel 1947/1948 telén Rómában voltak ösztöndíjasok. A darab a második világháború alatti történéseket, a két fiatal alkotó római időszakát, a hazatérésüket, szakítástörténetüket dolgozza fel. Annak idején ugyanis lehetőségük lett volna Olaszországban maradni, vagy akár továbbutazni, ők mégis Magyarországot választották. Azt hiszem, ebben rejlik az előadás drámaisága: menni vagy maradni? Azzal ugyanis, hogy Magyarországot választották, egyben azt is vállalták, hogy hosszú éveken át csupán az íróasztalfióknak írhatták műveiket.

rap: Kikből áll a KultúRecept Produkció, akikkel létrehoztátok az előadást?

JÁ: A KultúRecept alapvetően egy online kezdeményezés. A Covid alatt fogtam bele ebbe a számomra annyira kedves projektbe. Mivel a járvány idején nem lehetett élőben kultúrát fogyasztani, létrehoztam egy olyan kulturális platformot, ahová online szállíthatom azt. Elsősorban az emberek „életreceptjeit” kutatom, ahogy mindig elhangzik a műsorok elején is. Emellett próbálkozunk koncertközvetítésekkel, volt nálunk operabeavató, de kortárs zenei koncertfilmeket is forgattunk már. Körülbelül egy éve fogalmazódott meg bennem és Daniban is, hogy jó lenne élőben is létrehozni előadásokat, így került a képbe az Egy másik Róma. Juhász Anna pedig felkért minket, hogy csatlakozzunk a NemesNagy100-hoz, illetve az Irodalmi Karavánhoz.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.