ŐSZMŰVÉSZET - rés a présen

„Most a filmet és a humort helyeztük előtérbe”

Sándor Anna, a Spinoza Színház igazgatója

  • rés a présen
  • 2017. szeptember 24.

Színház

rés a présen: Nyakunkon a Spinoza Zsidó Fesztivál. Hányadik is ez már?

Sándor Anna: Ez a 15. Büszke vagyok, hogy megéltük a tizenötödiket. Amikor a kétezres évek elején Budapesten megkezdődött a zsidó negyed fizikai rehabilitációja, akkor úgy gondoltuk, hogy mi pedig a szellemi rehabilitációhoz kívánunk hozzájárulni. És hogy miért épp szeptemberben? A zsidó új év szeptemberben kezdődik, így a fesztiválunkat az új év jó kezdetének szánjuk. A legelső zsidó fesztivált 2003. szeptember 1-én kezdtük, akkor épp Kaján Tibor bibliai tárgyú karikatúrakiállításával nyitottunk.

rap: Mi lesz az idén?

SA: A fesztiválunk hivatalosan szeptember 9. és 24. között lesz, de már most néhány nappal meg kellett hosszabbítanunk. Egyes előadásokra ugyanis a jegyek olyan hamar elfogytak, hogy új előadásokat kellett beraknunk. Fesztiválunk alapelképzelése, hogy a zsidó kultúra minden szegmenséből adjunk valamit, és mindezt egy helyen. Így szerepel a programunkban dráma, zenés játék, koncert, film, előadás. A hangsúly azonban minden évben más. Most a filmet és a humort helyeztük előtérbe. Filmből több premierünk is van, és vannak filmek, amik kimondottan a fesztiválunkra készültek, az egyik ilyen például a magyar zsidóság ötvenes évekbeli helyzetéről szól. A humorhoz pedig négy programunk is kapcsolódik. Ebből kiemelném Heller Ágnes és Gábor György beszélgetését, akik a zsidó Biblia humoros oldalát taglalják.

rap: Mik az idei szívügyeid?

SA: Szívügyem az egész fesztivál. De ezen belül, ami egyúttal a hagyományunk is: minden évben készül a fesztiválra néhány premier, színdarab és zenés játék egyaránt. Karády Katalinról például kevésbé tudják, hogy féltett ékszereit adta el zsidó gyerekek megmentéséért. Erről szól a Karády Katalin: A Díva című zenés játékunk. Királyhegyi Pál humorista pedig sietett haza Amerikából, nehogy lekésse az auschwitzi gyorsot. Elérte. A Királyhegyi Pál életéről szóló monodráma lesz a másik premierünk. Különösen sok zene, dalest, koncert lesz. Leonard Cohen- és klezmerkoncertek, jiddis, héber, zsidó, orosz-zsidó dalestek szerepelnek még a fesztivál műsorán.

rap: Hogyan alakul a következő évad a Spinozában?

SA: Ősszel Ferenczi Sándorról, Freud munkatársáról lesz egy drámabemutatónk. Továbbá van egy Erről is beszélnünk kell! című drámasorozatunk, amelynek a következő monodrámája Angéláról szól, aki férfiból nővé válva élte-éli lélektanilag küzdelmes életét. A harmadik bemutatónk pedig egy régi téma mai áthallással egy 1910-es esetről, amely egy Szatmár megyei faluban történt: a húsvéti bálon több mint 300 ember bennégett egy csűrben. A felelősök máig nincsenek meg.

rap: Van-e hosszú távú jövőképed a helyet illetően?

SA: Szeretném, ha a Spinoza Színház a következő 15 évet is megélné, mégpedig ugyanilyen lendülettel. Ez persze csak a jelenlegi munkatársaim erőfeszítésével, munkájával lehetséges, mindenesetre az eddigi munkájukért itt is köszönetet mondok.

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.