rés a présen

„Néha hiányzik a nagyszínpad”

Czeizel Gábor rendező

  • rés a présen
  • 2019. szeptember 29.

Színház

Czeizel Gábor rendezővel beszélgettünk színházról, sűrű évadról és a Spinoza színházhoz fűződő viszonyáról.

rés a présen: Szabadtéri bemutató után vagy épp. Mi történt a Szarvasi Víziszínházban, senki nem ázott el?

Czeizel Gábor: Iszonyú szerencsénk volt, megúsztuk! A kollégáim facebookos bejegyzései szerint szinte csak mi tudtuk végigjátszani az előadást.
A Spirit Színházzal voltunk, a Nagyon Nagy Ő című előadással. Először játszottuk szabadtéren, hatalmas nézőtér előtt. A közönséget kéne megkérdezni, de úgy éreztem, nagyon szerették. Nem először hívták meg oda előadásomat, és tanulva a korábbiakból, amikor színészeim elmentek szabad idejükben úszni a Körösben, most én is vittem fürdőnadrágot. Viszont most az idő nem volt olyan.

rap: Sűrű évadod volt. Milyen rendezéseid vannak műsoron?

CG: Hát, tényleg nem volt időm unatkozni. Mert az elmúlt évad egyik első előadásának, a Dorian Graynek a dramatizálását is én végeztem. A Spinozában a Mata Hari operácska volt új bemutatóm. Utána a Spirit Színházban a Maria Callas mesterkurzusa következett (ez most nyáron is látható augusztus 12–13–14-én), majd az Eszter hagyatéka. Izgalmas volt Márai mondatait megfejteni. És egy nagyon szép darab, az Örökké… szabadon… Sándor Péterrel és Papadimitriu Athinával.

Czeizel Gábor rendező

Czeizel Gábor rendező

Fotó: Czeizel Balázs

 

Azután két bónusz, azaz a helyzet hozta bemutató jött: a Kövek, mert két srácot ki akartunk próbálni, és bevált, jövőre több darabban is szerepelni fognak a Spiritben, majd amibe beleszerettem, és összejött: Székely Csaba Öröm és boldogság című, erdélyi melegekről és leszbikusokról szóló darabja, amely augusztus végén lesz legközelebb látható.

rap: A monodrámák, illetve kevés szereplős előadások a specialitásod?

CG: Nem egészen. Mostanában főleg a Spinozában és a Spiritben dolgozom, oda nem lehet bevinni tánckart. Szeretem ezeket is, mert sokkal intimebb, belsőségesebb, színészközpontú munkákra ad lehetőséget. De igazán Debrecenben, Lengyel György igazgatása alatt volt lehetőségem mindenre: ott musicalt, Schillert, Kleistet, Lila ákácot is rendezhettem a kortárs művek mellett. Néha hiányzik a nagyszínpad. Ezért is jó néha nyáron látni, hogy a kis térben készült előadásaink is működnek nagy szabadtéri színpadokon. Vagy például a spinozás Herzl egy zsinagógában.

rap: A Spirit az egyik állandó helyed. Mit szeretsz benne?

CG: Azt, hogy Perjés János igazgató olyan darabokkal kínál meg, amilyenekre nem is gondoltam, de nagyon szeretem, vagy nagyon izgalmas új darabokkal. És nagyszerű színészekkel dolgozhatok itt is. Hegyi Barbara az én hívásomra jött, Gubík Ágiba itt szerettem bele, és itt minden színésszel jó dolgozni, mert ugyanazt akarjuk.

rap: A Spinoza régi kötődés. Mi a háttere?

CG: Sándor Anna igazgatónő „főrendezőnek” hív… Egymásra találtunk. Tizenhat éve a Kolibriben próbáltunk egy nehéz Bernard Marie Koltes-darabot, elég jól álltunk vele, amikor a két szereplő közül az egyiket, Pál Andrist felvették a Kaposvári Egyetemre. Nem akartam félbehagyni az izgalmasan alakuló próbákat, nyáron kellett bemutatni. Olvastam valahol, hogy nyílik a Spinoza. Írtam Annának, aki befogadta az előadást – ez volt az első prózai premier ott. Aztán pár év szünet után azt vettem észre, hogy minden évben legalább egyet rendezek. És a legtöbb műsoron van folyamatosan.

rap: A szeptemberi Spinoza Fesztiválon mit mutatsz be?

CG: A fesztiválon bemutatjuk újra a Frida című operácskánkat (Frida Kahlo szerepében Herczenik Anna, Diego Hábetler András). A Pulitzer-ügyet (Fodor Tamás, Makranczi Zalán és Szinetár Dóra), valamint a szívünk csücskét, a Herzlt (Makranczi, Gyabronka, Hajdú Laci) – de persze nem csak az én előadásaim lesznek láthatóak (például a legfrissebb, a Mata Hari azért nem, mert Anna szerint abban kevés a zsidó vonal, azaz nem lehet egy zsidó fesztiválon bemutatni). Lesz viszont izgalmas filmpremier Kertész Ákosról, zenés játék Szenes Hannáról, lesznek kabaréestek és koncertek. A kedvencem, Klein Judit is fellép a Dávid Klezmer Quintettel.

rap: Mik a hosszabb távú terveid?

CG: Hosszabb táv? Örülök, ha a rövid távúakat teljesíteni tudom. A Spinozában jön a Kálmán Imre októberben.

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?

„Egy normális országban”

Borús, esős időben több száz fő, neonácik és civilek állnak a Somogy megyei Fonó község központjában. Nemzeti és Mi Hazánk-os zászlók lobognak a szélben. Tyirityán Zsolt, a Betyársereg vezetője és Toroczkai László, a szélsőjobboldali párt elnöke is beszédet mond. A résztvevők a lehangoló idő ellenére azért gyűltek össze szombat délután, mert pár hete szörnyű esemény történt a faluban. Március 14-én egy 31 éves ámokfutó fahusánggal rontott rá helyi lakosokra: egy középkorú és egy idős nő belehalt a támadásba, egy idős férfi súlyos sérüléseket szenvedett.