Színház

Szerbhorváth György: Van valami bejelentenivalója?

  • Sisso
  • 2015. szeptember 27.

Színház

„És már azt is mesélik, hogy Tito muzulmán volt, azért volt jóba az összes arab országgal is, nem csak az olaj miatt. Muzulmán lett, ezért nem lesz a sírján vörös csillag, pedig az minden néphősén, partizánén ott van. Neki meg csak a neve, csak az évszámok. De ez csak egy temetés, egy halál. Sose értettem, az emberek miért félnek a haláltól? Annyi ember meghalt már, és semmi bajuk nem lett.”

Monodráma és optimista túlélő­show a Szabadkai Népszínház és a Vajdasági Drámaművészek Egyesületének koprodukciójában. Csernik Árpád játssza és rendezte, vetítésekkel, archív bejátszásokkal színesítve a monológokat. Egy portás ül és mesél, valahol a Vajdaságban. Elmennek mellette rendszerek, háborúk, történelmi drámák, futballcsapatok, de ő kisember marad, mint a dédapja meg az apja. Nem volt és nem lesz hős soha, nem kapott háborús kitüntetést, nem lázadt az aktuális rendszerek ellen, nem emelte fel a szavát semmi mellett. Pont, ahogy apáitól tanulta, túlélt és tűrt, várta a következő határmódosítást, háborút, miniszterelnököt. Próbálja értelmezni a világot, de pont csak annyira, hogy neki még kényelmes legyen. Mintha Švejket hallanánk, portáskabátban. A Monarchia él, és benne az abszurd meg mi ugyanolyanok vagyunk Pozsonytól Szabadkáig. Európának ezen a más nemzetek felett ítélkezni nem rest felén, ahol a kisembernek sosem lesz köze a saját sorsához, Szerbhorváth írása mindig aktuális marad. Csernik játéka harsány és jóízű, csak talán kissé túl sokat pakol. Mármint a színpadon a bútorait.

Ördögkatlan Fesztivál, Palkonyai Faluház, augusztus 6.

Figyelmébe ajánljuk

Két óra X

Ayn Rand műveiből már több adaptáció is született, de egyik sem mutatta be olyan szemléletesen az oroszországi zsidó származású, ám Amerikában alkotó író-filozófus gondolatait, mint a tőle teljesen független Mountainhead.

Megtörtént események

  • - turcsányi -

A film elején megkapjuk az adekvát tájékoztatást: a mű megtörtént események alapján készült. Első látásra e megtörtént események a 20. század második felének délelőttjén, az ötvenes–hatvanas évek egymásba érő szakaszán játszódnak, a zömmel New York-i illetékességű italoamerikai gengsztervilág nagyra becsült köreiben.

Élet-halál pálinkaágyon

Óvodás korunktól ismerjük a „Hej, Dunáról fúj a szél…” kezdetű népdalt. Az első versszakban mintha a népi meteorológia a nehéz paraszti sors feletti búsongással forrna össze, a második strófája pedig egyfajta könnyed csúfolódásnak tűnik, mintha csak a pajkos leánykák cukkolnák a nyeszlett fiúcskákat.

Egy fölényeskedő miniszter játékszere lett a MÁV

A tavalyi és a tavalyelőtti nyári rajtokhoz hasonlóan a vasúttársaság most sem tudott mit kezdeni a kánikula, a kereslet és a körülmények kibékíthetetlen ellentétével, s a mostani hosszú hétvégén ismét katasztrofális állapotok közt találhatták magukat az utasok.