olvasópróba

Tankcsapda Kisvárdán

Színházi bemutatókat, előadásokat ajánlunk.

Június közepén véget ér a színházi évad, egyúttal nyitnak a nyári színházak, kezdődik a fesztiválszezon. Itt is készülnek néhány premierrel, többségében azonban korábban bemutatott előadások kerülnek a csillagos ég vagy az esőben jó hangosan doboló ponyvatető alá. Vidéki és határon túli előadások érkeznek Budapestre, fővárosiak vidékre.

Június 20. és 28. között rendezik meg a Magyar Színházak 37. Kisvárdai Fesztiválját, ahol a határon túli magyar színházak előadásaiból kaphatunk egy bő válogatást. Kisvárda messze van, de sokkal közelebb, mint Gyergyószentmiklós, ahonnan egy egészen kiváló Liliom érkezik mindjárt a nyitónapon. Rendezője, Albu István egy másik előadásért, a szatmári III. Richárdért éppen most kapta meg a legjobb rendezés díját a romániai kritikusoktól. A legjobb előadásnak is megszavazott, monumentális díszlettel bíró III. Richárd sajnos nem fér be a kisvárdai színházi terekbe, de a Liliom igen. Elsőre talán hajmeresztően hangzik, hogy Molnár Ferenc drámáját a Tankcsapda dalai­val együtt játsszák ebben a koncertet és színházat ötvöző előadásban, de bármilyen meglepő, ettől a történet nem veszít az erejéből, a színház és a koncert pedig egységes egésszé olvad össze. A Liliomot játszó Farkas Zénó kiválóan énekel, Szilágyi Míra Julikájával emlékezetes kettőst alkotnak. Azoknak is bátran ajánlható, akiktől távol áll a Tankcsapda zenéje, vagy nem is ismerik. Amikor Gyergyóban láttuk, egy idős román kollégánk is lelkesedett érte, pedig ő addig hírét sem hallotta a zenekarnak. (Kisvárda, Refi Színpad, június 20.)

A nyári színház legalább annyira szól a helyszínről, annak hangulatáról, mint az előadásról. Most kipróbálhatunk egy új játszóteret. Barabás Miklós klasszicista stílusban épült egykori otthona, a Barabás-villa sok más program mellett eddig is helyet adott e műfajnak. Ezen a nyáron azonban a kertjében is színházazhatunk, 14 előadást hoznak el ide. Ezek közül most egy régebbi bemutatót, a Trojka Színházi Társulás ritkán látható Cseresznyéskertjét ajánljuk Soós Attila rendezésében. A Balassa Eszter által átdolgozott, sűrített változatot eredetileg az Országos Színháztörténeti Múzeum körtermében játszották, és fontos szerepet kapott benne egy zongora. Most más térbe kerül, és a szereposztás is módosult a bemutató óta, így újranézni is érdemes. Ljuba szerepében Gryllus Dorka helyett Rezes Juditot, Firszként Papp Jánost láthatjuk. (Ez a szerep volt Kulka János egyik első visszatérése a színpadra a betegsége után.) Trofimovként a rendező, Soós Attila is fellép, Lopahinként pedig Bárnai Péter törtet előre. Az külön érdekes lesz, hogyan oldják meg az eredetileg zárt térre tervezett zárójelenetet egy kertben. (Barabás-villa, június 29.)

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Hieronymus Bosch világa

  • - turcsányi -

Michael Connelly nem egy író, inkább egy regénygyár, rosszabb esetben áruvédjegy – az efféle státus persze nem oly ritka zsiráf manapság.

„Rodrigo”

A világ legnagyobb és legrangosabb színházi fesztiválja az avignoni. Jelentős társulatok seregszemléje, illetve már maga a fesztiválmeghívás jelentőssé tesz társulatokat. Aki a hivatalos programban van, az számít valakinek.

Félúton

Egykori nagymenő, aki a csúcsról lepottyanva már csak árnyéka önmagának; féktelen csodagyerek, akinek csak kemény munkára és iránymutatásra van szüksége, hogy azzá a sztárrá váljon, akit a végzete elrendelt neki – a sportfilmek talán legnagyobb kliséi ezek, a Stick pedig épp erre a kettőre épül.

Dinók a budoárban

Ötévesen, egy tollseprűtánccal indult Karácsonyi László (1976) művészi karrierje, diplomáját 2003-ban pedig egy lovagi páncélzatban védte meg. (A páncél maga volt a diplomamunkája.)

Angyalszárnycsikorgás

Nagy luxus olyan kis kultúrának, mint a magyar, nem megbecsülni a legjobbjait. Márpedig Halasi Zoltán a kortárs magyar költészet szűk élmezőnyébe tartozik, ám a szakma mintha nem tartaná számon érdemeinek megfelelően, a nagyközönség számára pedig minden bizonnyal ismeretlen.

Miért hallgat Erdő Péter?

2025 júliusának egyik forró szerda éjjelén Konrád-Lampedúza Bence betanított kémia­tanár hazafelé ballagott Ráczboldogkőn, a Kistücsök névre hallgató alma materéből. Nem volt ittas egy cseppet sem, de megviselte a nehéz levegő, amikor szembejött vele egy kormányzati óriásplakát. 

Kinek a bűne?

A kormánypárti média azzal igyekszik lejáratni egy Tisza párti önkéntest, hogy korábban pornófilmekben szerepelt. A kampány morális természetű, a nőt bűnösnek és erkölcstelennek állítja be, s persze ezt vetíti rá a pártra is.

„Lövésük sincs róla”

Magyarországon nem az illegális kábítószerek okozzák a legnagyobb problémát a fiatalok körében. A hazai 16 évesek élen járnak az alkohol, a cigaretta és e-cigaretta kipróbálásában, és kilátástalannak érzett helyzetük miatt sokan a serkentők felé fordulnak.

Te kinek képzeled magad?

Miután leérettségiztek, összehoztak egy zenés darabot a szentesi Horváth Mihály Gimnázium irodalmi-drámai tagozatos diákjai arról, hogyan élték meg konfliktusaikat az igazgatónővel, aki fideszes önkormányzati képviselő. Az előadás kész, fesztiválon szerepelnek vele.