Tánc

Timothy and The Things: Schrödingerre várva

  • - sisso -
  • 2017. február 26.

Színház

Szeretettel, kritikával és némi megszállottsággal járjuk körül emberi kapcsolódásaink gyenge pontjait – ahogy ez a társulatalapító Fülöp László táncdarabjaira jellemző. Ebben a formációban két éve dolgozik, eddig duókat és triókat koreografált, ám ezúttal hat táncost mozgat: korábbi, Lábán-díjas előadása két táncosával, Biczók Annát és Cuhorka Emesét, valamint Furulyás Dórát, Kelemen Patrikot, Marcio K. Canabarrót és Varga Csabát.

Fülöp most is azzal foglalkozik, hogyan lehet a lelki dolgokról a tánc nyelvén beszélni, és a fizikus Erwin Schrödinger népszerű, kvantumfizikai értelemben egyszerre élő és halott macskája ihlette meg, akiről ugyebár nem tudhatjuk, hogy megölte-e a sugárzás, amíg ki nem nyitjuk a dobozt. Az élő és holt macskákat alakító táncosok élve boncolják önmagukat, saját és a másik létezésével kapcsolatos kételyeiket és a közöttük tévelygő Timothyt. Őrült társaság, különböző táncnyelveken beszélnek, próbára teszik egymás és a közönség idegeit, illetve nevetőizmait. Utóbbi egyébként mindig lenyűgöz, hogyan lehet az, hogy a kortárs tánc egyfolytában mosolyog. Talán úgy, hogy ennek az új generációs táncos csapatnak jó értelemben véve hiányoznak a színpadi gátlásai. Úgy használják a verbalitást is, hogy bár érthető az angol beszéd, de csak úgy értelmezhető, ha a mozdulatok is láthatók, hiszen azokból jön, azokból táplálkozik. Dinamikus, filozofikus testkabaré.

Trafó, január 22.

Figyelmébe ajánljuk

„Boldog békeévek”

A több mint kétszáz műtárgyat felvonultató kiállítás fókuszában a szecessziós plakátművészet és reklámgrafika áll, a magyar művészetnek az az aranykora, amikor összhangba került a nyugati művészeti törekvésekkel, radikálisan modernizálva a kiegyezést követő évtizedek (fél)feudalista, konzervatív, a historizmus béklyóiba zárt világát.

Nem tud úgy tenni, mintha…

„Hányan ülnek most a szobáikban egyedül? Miért vannak ott, és mióta? Meddig lehet ezt kibírni?” – olvastuk a Katona József Színház 2022-ben bemutatott (nemrég a műsorról levett) Melancholy Rooms című, Zenés magány nyolc hangra alcímű darabjának színlapján.

Nyolcadik himnusz az elmúlásról

Egy rövid kijelentő mondattal el lehetne intézni: Willie Nelson új albuma csendes, bölcs és szerethető. Akik kedvelik a countryzene állócsillagának könnyen felismerhető hangját, szomorkás dalait, fonott hajával és fejkendőkkel keretezett lázadó imázsát, tudhatják, hogy sokkal többről van szó, mint egyszeri csodáról vagy véletlen szerencséről.

Szobáról szobára

Füstös terembe érkezünk, a DJ (Kókai Tünde) keveri az elektronikus zenét – mintha egy rave buliba csöppennénk. A placc különböző pontjain két-két stúdiós ácsorog, a párok egyikének kezében színes zászló. Hatféle színű karszalagot osztanak el a nézők között. Üt az óra, a lila csapattal elhagyjuk a stúdiót, a szín­skála többi viselője a szélrózsa más-más irányába vándorol.

Séta a Holdon

A miniszterelnök május 9-i tihanyi beszédével akkora lehetőséget kínált fel Magyar Péternek a látványos politikai reagálásra, hogy az még a Holdról is látszott.

Elengedték őket

Ukrajna belső, háború sújtotta vagy veszélyeztette területeiről rengetegen menekültek Kárpátaljára, főleg a városokba, az ottani magyar közösség emiatt szinte láthatatlanná vált sok helyen. A napi gondok mellett a magyar kormány hülyeségeire senkinek nincs ideje figyelni.

Egyszerű világpolgár, hídépítő

  • Mártonffy Marcell

Észak-amerikai pápára senki sem számított. Íratlan szabály volt – állítják bennfentesek –, hogy jezsuita és amerikai szóba sem jöhet. A szilárd alapelv egyik fele 2013-ban, másik fele 2025. május 8-án dőlt meg. A Chicago környékéről származó Robert Francis Prevost bíboros a megbízható szakértők listáján sem szerepelt a legesélyesebbek között. A fehér füst azonban meglepően hamar előgomolygott a Sixtus-kápolna ideiglenes kéményéből.