rés a présen

„Vérszemet kaptam”

Színház

Für Anikó színész

rés a présen: 2006 óta dolgozol Jamie Winchester és Hrutka Róbert zenekarával, most jelent meg negyedik stúdióalbumod, a Für for Ten. Hol van a zene helye az életedben?

Für Anikó: Klasszikus zenén nőttem fel. Édesanyám két diplomával végzett a Zeneakadémián, nagyanyám pedig az Operaház ösztöndíjasa volt, ígéretesen induló karrierjének egy súlyos betegség és a háború vetett véget. Amikor a Színművészetire felvételt nyertem, Bagó Gizella lett az énekmesterem – és mind a mai napig az, a maga csodálatos emberi minőségével és szaktudásával. A pályafutásomat a Madách Színházban kezdtem, amely akkor még nem az a tisztán zenés színház volt, mint amilyen lett később. Sok nagyszerű musicalszerepet énekelhettem el akkor, dacára annak, hogy igazán nem vagyok a műfaj rajongója. De mindig a szerep és a feladat érdekelt.

rap: Az első két lemezed szövegét Bereményi Géza írta, később a férjed, Fekete György.

FA: Nem azért énekelem Gyuri szövegeit, mert a férjem, hanem azért, mert jók. Nem számít újoncnak ezen a terepen – noha az egyik diplomája halbiológus, a másik pedig közgazdász –, hiszen Gerendás Péternek tíz éven át írt dalszövegeket, és Friderika is sokszor énekelte a szerzeményeit. 2014-ben pedig megnyerte a Madách Színház musicalpályázatát, Munkácsi Miklós Dögkeselyűjének zenés változatával. A darabot nagy sikerrel játszották. Sokan kérdezték akkoriban, hogy jaj, a harmadik lemez szövegét miért nem Bereményi írja, vajon mi történt? Mondtam, hogy semmi a világon! Csak az történt, hogy a Magyar hangja vagyok lemez ötlete a férjem fejéből pattant ki. Nekem ezek a dalok jelentik a zenei univerzumomat, vagyis inkább csak kisbolygómat, hiszen nem vagyok énekesnő, de szeretek ebben a régóta ismerős zenei közegben mozogni. Az pedig az új boldogságok egyike, hogy tavaly nyár óta Dés László Így öten! nevű formációjában szintén énekelhetek négyesben Básti Julival, Nagy Ervinnel és Mácsai Pállal, vele még duettet is.

rap: Új albumodon két szólódal fog körbe tíz duettet. Honnan jött ez a koncepció?

FA: Gyurival sokat beszélgettünk és ötleteltünk, ekkor született meg a duettalbum gondolata. Kis idő elteltével vérszemet kaptam, és mind a tíz dalt más partnerrel képzeltem el. Sok remek előadó jutott az eszünkbe, és ahogy telt az idő, szép lassan mindegyik dal megtalálta a maga előadóját.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

Gombaszezon

François Ozon új filmjében Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t. Kritika.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.