Mi az a laborvizsgálat, és mire ad választ?
A laboratóriumi vizsgálat alapvetően két területet foglal össze: a vérvizsgálatot, valamint esetenként a vizeletvizsgálatot. Ezeket akkor rendeli el orvosunk, amikor valamely tünetek okára szeretne választ kapni. A levett vért egy laborban megvizsgálják, kiértékelik, így pontosabb képet kaphatunk egészségi állapotunkról.
Bár a laborvizsgálat rendkívül fontos adatokkal szolgál, és egy általános képet ad szervezetünk működéséről, ez csupán egy szelete a diagnózis felállításának, melyet orvosunk még különböző vizsgálatokkal egészít ki. Az általa kapott információk mégis elengedhetetlenek, hiszen más módon nem ismerhetnénk meg őket.
Milyen területei vannak a laborvizsgálatnak?
A levett mintákon számtalan vizsgálat végezhető el, az alábbiakban csak a leggyakoribbakat tekintjük át.
Az allergiatesztek során a különböző allergének – ételek, rovarcsípések stb. – okozta ellenanyagokat tanulmányozzák. Genetikai vizsgálat által az örökletes betegségek hajlama ismerhető fel, a hematológiai vizsgálatok pedig a vérképzőrendszer megbetegedéseit, kóros sejtjeit és eltéréseit mutatják meg.
Laborvizsgálattal kimutathatóak a gyulladások, mérhető a hormonszint, a hormontermelő szervek eltérése, az immunbetegségek és az immunhiányt okozó eltérések, biokémiai vizsgálatokkal pedig az egyes szervek működése térképezhető fel.
A mikrobiológiai vizsgálatok a fertőzéseket okozó kórokozókat mutatják ki, illetve így mérhető a szervezetben ezekkel szemben kialakult ellenanyagszint. Léteznek még tumormarker vizsgálatok, vérvétel útján ellenőrizhető a szervezetben fellelhető vitaminok és nyomelemek mennyisége, de a vércsoport megállapítására is ezzel a módszerrel van lehetőség.
Milyen esetekben menthet életet a laborvizsgálat?
A laborvizsgálat számos okból nélkülözhetetlen a diagnosztikában. Általa követhető nyomon a páciens általános egészségi állapota, a betegségek progressziója és a kezelés hatékonysága. Segítségével beállítható az egyes gyógyszerek adagolása, vizsgálhatók az esetleges mellékhatások, kialakíthatók a biztonságos kezelési tervek. A vizsgálat ráadásul fájdalommentes, gyors és költséghatékony, legfontosabb szerepe azonban abban áll, hogy lehetővé teszi a betegségek korai diagnosztizálását.
Számos olyan egészségügyi probléma létezik, melynél a látható tünetek csak későn, előrehaladott stádiumban jelentkeznek. A laborvizsgálat során ezek sokszor időben felfedezhetők, jelentősen javítva a gyógyulás esélyét, a kezelés sikerességét. Egyes esetekben pedig arra is lehetőség van, hogy a kockázati tényezők felismerésével még a betegség kialakulása előtt tudomást szerezzünk az arra való hajlamunkról.
Lássuk tehát, hogy mely esetekben lehet egy laborvizsgálat akár életmentő is!
Szív- és érrendszeri betegségek
A vérvétel információt ad a magas koleszterinszintről és egyéb olyan rizikófaktorokról, melyek szív- és érrendszeri betegségekhez vezethetnek. A magyar népesség körében a halálozások elsődleges okai a keringési eredetű problémák, láthatjuk tehát, hogy mekkora a jelentősége a korai diagnózisnak. Ezek a betegségek azért különösen veszélyesek, mert a tünetek már csak az előrehaladott állapotban mutatkoznak meg, a vérvizsgálat tehát mindenfajta túlzás nélkül megmentheti életünket.
Daganatos megbetegedések
Mind a nők, mind a férfiak között Magyarországon a második leggyakoribb halálokot a daganatos betegségek jelentik.
Vérvizsgálattal kimutatható a leukémia, mely a csontvelő és a nyirokrendszer daganatos megbetegedése, az egyéb esetek kiszűrésére pedig alkalmasak lehetnek a tumormarker vizsgálatok. A tumormarker egy olyan anyag, melyet a tumoros sejtek, vagy a normális sejtek tumoros sejtek jelenlétére reagálva termelnek. Ha családunkban előfordultak ilyen megbetegedések, érdemes a tesztet elvégezni. Fontos azonban, hogy nem minden tumormarker vizsgálható vérmintából, ezzel kapcsolatban orvosunk tud pontosabb tájékoztatást adni.
Cukorbetegség
A diabétesz is azon betegségek közé tartozik, mely sokáig tünetmentes, egy egyszerű vérvizsgálat azonban időben észleli a magas vércukorszintet, így azonnal megkezdhető a kezelés, és megelőzhető a súlyosabb szövődmények kialakulása.
Fertőző betegségek
A laborvizsgálat azonosíthatja a Hepatitis B- és C-vírusokat, a HIV, vagy akár a szifilisz jelenlétét is, lehetővé téve a korai kezelést. Ahogy a gyűjtőnév is mutatja, ezek a betegségek nem csak ránk veszélyesek, hiszen másokat is megfertőzhetünk velük, nagyon fontos tehát, hogy legyünk tisztában ezek meglétével.
Autoimmun betegségek
Azokban az esetekben, mikor immunrendszerünk a saját sejtjei ellen támad, a korai diagnózist segíthetik a célzott laborvizsgálatok. Ennek köszönhetően megkezdhető a kezelés, és jelentősen lassítható a betegség progressziója.
Egy egyszerű vizsgálat is óriási jelentőséggel bír
Láthatjuk, hogy a vérvizsgálat bizonyos súlyos betegségek esetén valóban létfontosságú. Jelentősége azonban kiemelkedő lehet egyéb esetekben is: életet menthet az is, ha időben tudomást szerzünk egy komolyabb allergia fennállásáról, de egy baleset esetén a vércsoportunk ismerete is sokat segíthet. Ne késlekedjünk tehát, rendszeresen jelenjünk meg a laborvizsgálatokon, hiszen nincs ennél egyszerűbb módja egészségünk feltérképezésének.