chili&vanília - Bulgur, bulgur

  • .
  • 2011. április 28.

Trafik

A bulgur, ez a búzából készülő, finomra őrölt, szemcsés hozzávaló már szerencsére nálunk is egyre ismertebb alapanyag, az egyre szaporodó számú közel-keleti fűszerüzletekben mindenütt kapható, de mostanság már nagyobb szupermarketek "nemzetközi" részlegén is felbukkan. A török büfékben többnyire "török rizs" elnevezéssel illetik.
Készítésének az arab országokban óriási hagyománya van - a búzaszemeket előfőzik, megszárítják, majd megőrlik. A művelet régebben kézi módszerrel történt: aratáskor az asszonyok átválogatták a gabonát, megtisztították, hatalmas üstökben előfőzték, majd a háztetőkre kiterített pamutlepedőkön, napon megszárították. Végül a férfiak speciális, kizárólag bulgurra specializálódott malomba vitték, ahol malomkővel megtörték. Az utolsó fázisban átszitálták - ekkor alakult ki a három különböző méretű szemcse. A szegényebb vagy távolibb háztartásokban csak megszárítva tárolták egész évben, és minden egyes főzés előtt frissen őrölték. A házi készítéssel ma már elvétve találkozni, az ipari feldolgozás pedig csak két fokozatot - finomat és durvát - eredményez. Mindig tartok itthon, a nagy szemű változatból leggyakrabban ez a fűszeres köret készül: vegáknak sült padlizsánnal (húsleves helyett zöldséglevessel felöntve), húsevőknek sültekhez. Bármilyen szezonális zöldséggel készíthető, különböző fűszerekkel pedig más-más karaktert kap, nálam nem marad el a római kömény.

Csípős bulgurpiláf sült padlizsánnal

Hozzávalók (4 adag)

2 evőkanál olaj

1 hagyma, finomra aprítva

1 csípős zöldpaprika, felkockázva

1 paradicsom, meghámozva, kimagozva,

felkockázva

2 evőkanál sűrített paradicsom

1 kávéskanál őrölt pirospaprika

1 teáskanál őrölt római kömény

20 dkg nagyszemű bulgur

6 dl leszűrt húsleves

só, bors

1 kávéskanál őrölt cayenne bors

2 közepes padlizsán

4 evőkanál olívaolaj

Olajon, fedő alatt, csipet sóval meghintve üvegesre pároljuk a hagymát és a zöldpaprikát. Hozzáadjuk a felkockázott paradicsomot, a sűrített paradicsomot és a fűszereket, majd átforgatjuk.

A bulgurt átöblítjük, majd a zöldséges alaphoz adjuk, összekeverjük, hogy a fűszeres zöldség egyenletesen befedje. Felöntjük a húslevessel, sózzuk, borsozzuk, fedő alatt kb. 20 perc alatt puhára főzzük, amíg a teljes folyadékot felveszi. Ha szükséges, a főzés végén erős lángon elpárologtatjuk. Amikor kész, egy konyhai papírtörlőt vagy tiszta konyharuhát feszítünk ki a tetejére, majd a fedővel lefedjük, így hagyjuk állni 5-10 percig. Közben megsütjük a padlizsánt: a sütőt előmelegítjük 200 fokra. A padlizsánt kb. 1,5 cm vastag karikára szeleteljük, mindkét oldalát bőven megkenjük olívaolajjal, sózzuk, borsozzuk. Sütőpapírral fedett sütőlapra helyezzük, majd 20 perc alatt puhára sütjük. 15 perc után megfordítjuk a karikákat, hogy mindkét oldaluk piruljon. A bulgur mellett tálaljuk. Kínálhatunk hozzá sűrű török joghurtot.

A szerző blogja: www.chiliesvanilia.blogspot.com

Figyelmébe ajánljuk

Aki úton van

Amikor 2021 nyarán megjelent Holi, azaz Hegyi Olivér első lemeze, sokan egy újabb izgalmas hazai rapkarrier kezdetét látták az anyagban.

A franciák megértették

Ritkán halljuk az isteneket énekelni. Néhanapján azonban zongoráznak, szájharmonikáznak és még gitároznak is. Legutóbb Párizs elővárosában, Boulogne-Billancourt-ban, a Szajna partján álló La Seine Musicale kulturális központban történt ilyen csoda.

Hitler fürdőkádjában

Lee Miller a múlt század húszas–harmincas éveinek bevállalós top divatmodellje volt, igazi címlaplány, de festette Picasso, fotózta és filmezte Man Ray, utóbbi élt is vele, és mentorálta mint fotóművészt.

Csaló napfény

Igaz, hamis, tény, vélemény, valóság és fikció. Ilyen és ehhez hasonló címkéket sietünk felnyalni a ránk zúduló információhalom darabjaira, hogy a kontroll, a rend illúziójával nyugtassuk magunkat és ne kelljen szembesülnünk vele, hogy nem létezik bizonyosság, csak kellően szűkre húzott nézőpont.