tévésmaci - Kismadarak és ragadozók

  • .
  • 2011. április 28.

Trafik

Amikor Sztupa és Troché kinn a tónál az egyszarvú után kutatva egy vízimanó barackolásával voltak elfoglalva, a faluba katonák jöttek. Páncélozott járművek hozták őket, sorban megálltak a falu szélén, a katonák leugrálva menten alakzatba fejlődtek, s futólépésben haladtak végig a falun.
Minden kaput betörtek, s néhányan közülük bementek a házakba, hogy az utcára tereljék a falusiakat. A főtérig nekik is futólépésben kellett megtenniük az utat, fiataloknak, véneknek egyformán. A gyerekeket kihajtották az óvodákból, iskolából, pár öregasszonyt a templomból. A hivatalokból a kisasszonyokat, de szaladt a patikus, az állatorvos, mindenki. A kocsmában elhallgatott a hegedű. A postán szétlőtték a telefonokat, átvágták a vezetékeket. A falu vége felől vastag füst szállt az égre, akik onnan jöttek, azt mondták, már ég néhány ház is. A főtéren felállították a lihegő, jajveszékelő falusiakat, s minden katona azt üvöltötte, hogy maradjanak csendben. Aztán öt csoportra osztották őket, ide álljanak a nők, oda a férfiak, arrébb az öregasszonyok, a fal mellé a gyerekek. Mindenkit elszakítottak mindenkitől, kor és nem szerint osztályozva, szomszédok és ismerősök próbáltak egymás mellé sodródni, mintha úgy nagyobb biztonságban lennének. Paraszt a paraszt mellé, úr az úr mellé, de mind egyformán rémült volt. A legöregebbek még emlékeztek valami hasonlóra, de álmukban sem gondolták, hogy ilyesmi még előfordulhat velük. Már épp elcsendesedtek, amikor hatalmas robajjal katonai járművek futottak be a térre, s újabb katonák ugráltak le róluk. Ugye, jobb tévézni?

Pénteken (29-én) már délután odaülhetünk a Filmmúzeum elé, mert öt előtt a Főúr, tűnés! kezdődik (egy teljesen idióta cseh burleszk, amit a híres Jára Cimrman Színház két dudása, Smoljak és Sverák dobott össze 1980-ban), majd rögtön utána az erős hazai 1968-ból, melyben Latinovits Z. Trabanton cserkészi be Ruttkai Évát, megelőzve tán egy Opelt. Önök ismét kitalálták, ez a kerítésszaggató baromság az Alfa Rómeó és Júlia!

Szombaton délután négy előtt nyilván színigaz történet az RTL Klubon, Alamo - A 13 napos ostrom, Davy Crockett szerepében Billy Bob Thorntonnal. Nos, barátaim, ez a Davy Crockett, aki persze - spoiler, spoiler, uwaga, uwaga - otthagyta a fogát Alamónál, azon túl, hogy az Egyesült Államok egyik konkrét nemzeti hőse, még háromesztendősen elejtett egy medvét is. Állatokról szól a film+2-n kilenc után zúzott Békavári uraság - Az új kaland is, de immár a Monty Python-os csókák nélkül; mindazonáltal a BBC kiszerelésében és Bob Hoskinsszal Borz szerepében, úh. lehet a kölköt elhajtani a kiscsillagok műsoráról, szerintem.

Vasárnap töltsük a délutánt az isteni Lollóval, 17.10-kor Jó estét, Mrs. Campbell! a Filmmúzeumon, melyben a nagy művésznő egyenesen a híres leveskonzervről nevezi el magát, s ha jól emlékszem, Telly Savalas (több szavallaszverseny győztese) a partnere. Utána ugyanitt Pénzt vagy életet!, nagy kedvencünk, Richard Lester izgalmas és robbantós filmje 1974-ből, melyben a másik Richard (Harris) a bajnok. Este egy orosz műalkotás, a Pucoljunk! az RTL Klubon tizenegy után, egy igazi világsztárral (így mondják, nemde) a főszerepben. Tudták önök, hogy Michael Madsen szinte már magyar is? Éjjel két liter sűrű szirup: Napfivér, Holdnővér 1972-ből, Unfranco Zeffirelli elővezetésében.

Hétfőn visszajönnek a komcsik, és eltörlik a hétfői adásnapot.

Kedden egy lengyel versenymű a Dunán este kilenckor, a Nil tábornok. Dettó legenda.

Szerdán a hetvenes-nyolcvanas évek fordulójának kékharisnyái fölkelnek Csipkerózsika-álmukból, és újra a szegény lüszienek vérit szíjják: Etűdök gépzongorára a Dunán, kilenckor.

Csütörtökön szintén kilenckor, szintén a Dunán egy 2007-es német film: Ez a te életed. Felteszem, a Mások élete folytatása, de inkább mégis az előzménye. Akinek nem tetszik, negyven perccel a kezdés után válthat az m1-re, ahol az Ellopott életet adják (olasz film, szintén 2007) - biztos teljesen véletlenül. Vagy nem csak a hírműsorokat egyesítette a hatóság? No tv!

Figyelmébe ajánljuk

Aki úton van

Amikor 2021 nyarán megjelent Holi, azaz Hegyi Olivér első lemeze, sokan egy újabb izgalmas hazai rapkarrier kezdetét látták az anyagban.

A franciák megértették

Ritkán halljuk az isteneket énekelni. Néhanapján azonban zongoráznak, szájharmonikáznak és még gitároznak is. Legutóbb Párizs elővárosában, Boulogne-Billancourt-ban, a Szajna partján álló La Seine Musicale kulturális központban történt ilyen csoda.

Hitler fürdőkádjában

Lee Miller a múlt század húszas–harmincas éveinek bevállalós top divatmodellje volt, igazi címlaplány, de festette Picasso, fotózta és filmezte Man Ray, utóbbi élt is vele, és mentorálta mint fotóművészt.

Csaló napfény

Igaz, hamis, tény, vélemény, valóság és fikció. Ilyen és ehhez hasonló címkéket sietünk felnyalni a ránk zúduló információhalom darabjaira, hogy a kontroll, a rend illúziójával nyugtassuk magunkat és ne kelljen szembesülnünk vele, hogy nem létezik bizonyosság, csak kellően szűkre húzott nézőpont.