étel, hordó - Pados grill

  • .
  • 2010. november 18.

Trafik

A budapesti közlekedés nyomorúságát általában a metróépítkezéssel magyarázzák, de akad itt más is. Az Astoria és a Deák tér közötti vezetékes turkálás például valamiféle ostromállapotot idéz, ám nekünk a szívünkben dúl a háború, mivel a környékbeli kiszemelt helyet átkelési nehézségek miatt nem tudjuk becserkészni.
Ráadásul az eső is rázendít, így hát logikus lépés, hogy az első, könnyen utunkba kerülő étterem azonnal "jó lesz" minősítést kap.

Csodát nem várunk az efféle módszertől, de azért némi csalódást okoz, hogy a Károly körúti - valaha sörözőként működő - önki pörgött ki a keréken. Az elmúlt tíz évben legalább százszor (ezerszer) elmentünk előtte, de soha nem gondoltuk komolyan, hogy "belemenjünk", valahogy nem láttuk értelmét. Most azonban kész helyzet előtt állunk, és legfeljebb annyi örömünk lehet, hogy a korábbi cégtáblát lematricázták avval, hogy "Pados grill" - vajon mi volt a hely régi neve? -, így hát az újdonság varázsa is adott.

Ahogy már szó volt róla, foszlós emlékeinkben valami sörbár szerepel, mint kezdeti lelkesedés, mérget persze nem vennénk rá, de a belső valóban igényesebbnek tűnik holmi lordok házánál. A bokszos enteriőrt azonban elnyomja a hatalmas üvegpult, a tálcahegy, no meg a palatábla a napi ajánlattal.

A háromféle leves, a kétféle főzelék, a tisztes méretű frissensültek és desszertek elfogadható külsővel bámulnak kalitkájukból, a húst, köretet kilóra mérik, legfeljebb a tálca méretével lehet bajunk. Két tányérnál többet nem visel el, így hát két kanyar után ülünk asztalhoz.

A póréhagymalevesről (360 Ft) annyit mondhatunk, hogy meleg és bőséges, bár biztosan lennének konyhások, akik kikérnék maguknak, mégis állítjuk, ezen a szinten ennél többet "nem illik akarni". A kijevi csirkemell (3400 Ft/kg) viszont simán elmenne magasabb osztályban is - frissnek tűnő hús, középszerű panír, remek töltelék - nem beszélve a fűszeres sült krumpliról (2300 Ft/kg), ami kenterbe veri a legtöbb nagyképű steak-house próbálkozását. Ami a látványt illeti, a gőzgombóc (420 Ft) mindent visz: a kellemes halmok mentén lekvártavacska kivi- és narancsszigettel, alig várjuk, hogy meghódítsuk... Ám e desszert csak látványosság: a kiszáradt gombócokat szinte lehetetlen megenni, mintha szivacsba harapnánk. Igazán sajnáljuk, hogy szinte kizárólag e végső sokkot őrzi emlékezetünk.

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Vezető és Megvezető

Ha valaki megnézi a korabeli filmhíradókat, azt látja, hogy Hitlerért rajongtak a németek. És nem csak a németek. A múlt század harmincas éveinek a gazdasági válságból éppen csak kilábaló Európájában (korántsem csak térségünkben) sokan szerettek volna egy erőt felmutatni képes vezetőt.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.

Hallják, hogy dübörgünk?

A megfelelően lezárt múlt nem szólhat vissza – ennyit gondolnak történelmünkről azok a politikai aktorok, akik országuk kacskaringós, rejtélyekben gazdag, ám forrásokban annál szegényebb előtörténetét ideológiai támaszként szeretnék használni ahhoz, hogy legitimálják jelenkori uralmi rendszerüket, amely leg­inkább valami korrupt autokrácia.

Próbaidő

Az eredetileg 2010-es kötet az első, amelyet a szerző halála óta kézbe vehettünk, immár egy lezárt, befejezett életmű felől olvasva. A mű megjelenésével a magyar nyelvű regénysorozat csaknem teljessé vált. Címe, története, egész miliője, bár az újrakezdés, újrakapcsolódás kérdéskörét járja körül.