kulthírek

  • .
  • 2010. november 18.

Trafik

DÍJ Mundruczó Kornél Szelíd teremtés - A Frankenstein-terv című alkotása nyerte a zsűri különdíját a Sevillai Filmfesztiválon, a legjobb operatőr Erdély Mátyás lett. A fődíjat az iraki Mohamed Al-Daradji kapta (Son of Babylon), a legjobb rendező a dán Susanne Bier lett (In a Better World), a közönség Stephen Frearst jutalmazta (Tamara Drewe). A Zaha Hadid tervezte római múzeum, a MAXXI kapta 2010 legjobb kulturális épületének díját a Barcelonában rendezett Építészeti Világfesztiválon. ÚJ MÚZEUM VARSÓBAN Centrum Nauki Kopernik néven megnyílt a Kopernikuszról elnevezett tudományos ismeretterjesztő központ: az 52 millió eurós beruházást EU-támogatással valósították meg.
A Visztula-parti épület állandó és ideiglenes kiállításoknak, laboratóriumoknak, műhelyeknek, tanácskozó-, színház- és étteremnek ad helyet 15 ezer nm-en. Jövőre planetáriumot is építenek mellé, a parkját pedig szabadtéri programok és kiállítások céljára hasznosítják.

HARRY POTTER: PREMIER Londonban bemutatták a filmsorozat utolsó darabjának első részét: a Harry Potter és a halál ereklyéinek második része júniusban jön. A premier hétvégéjén New Yorkban rendezte meg a Nemzetközi Kviddics Szövetség a történelem első kviddicsbajnokságát. A játékosok a lábuk között tartott söprűvel szaladgálnak, de pontokat ugyanolyan módon kell elérniük, mint a filmben.

WYCLEF VISSZAVÁG Wyclef Jean, aki elindult volna a haiti elnökválasztáson, de nem felelt meg minden jogszabályi előírásnak, If I Were President: My Haitian Experience címmel december elején jelenteti meg új lemezét, rajta az Election Time.

HOLLYWOOD ÉS BOLLYWOOD Megállapodást kötött a világ két legnagyobb filmgyártó központja: a jövőben még több bollywoodi produkciót forgatnak majd a Los Angeles-i stúdiókban, s szorosabban együttműködnek a forgalmazás és a szerzői jogok védelmének terén.

KIÁLLÍTÁS A DROGRÓL High Society - e többértelmű (az előkelő társaságra és a kábítószeres lebegésre utaló) címmel nyílt kiállítás a londoni Wellcome Collection termeiben. Az intézmény nevét adó Sir Henry Wellcome (1853-1936) a modern gyógyszerészet és gyógyszer-kereskedelem úttörői közé tartozott, cége az elsők között kínált gyógyszereket tabletta formájában. A végrendeletének megfelelően létrehozott alapítvány ember- és állat-egészségügyi kutatásokat finanszíroz, s fenntart egy nagy gyógyszerészeti gyűjteményt, könyvtárat és kiállítóhelyiséget. Ez adott otthont a kábítószerek hatásmechanizmusát és kétezer éves kultúrtörténetét, orvosi és élvezeti használatát, előállításuk és forgalmazásuk körülményeinek változását bemutató kiállításnak, egyúttal ismét fölvetvén a különböző drogok és más szerek (alkohol, dohány, kávé) legalitásával, illegalitásával kapcsolatos kérdéseket is. Bűn? Bűncselekmény? Vétek? Betegség? A február 27-ig nyitva tartó kiállításhoz kapcsolódva egy kötetet is kiadtak (High Society: Mind altering drugs in history and culture); minderről bővebben a wellcomecollection.org címen. Illusztrációinkon egy 1823-as karikatúra színes tussal a korabeli kéjgáz-partikról, egy kínai vízfestmény gazdag ópiumszívókról, szintén a 19. századból, rizspapíron, és egy LSD-tabletta csomagolására szolgáló itatóspapír Timothy Leary aláírásával.

A PRODUCER HALÁLA 91 éves korában elhunyt Dino De Laurentiis: hosszú pályája során több száz film készítésében vett részt, 2000-ben Oscar-díjat kapott, s ugyanígy, életművéért részesült elismerésben a 2003-as Velencei Filmfesztiválon is. Nápoly közelében született, huszonéves korában alapította első filmgyártó cégét. A második világháború után Carlo Pontival közös vállalatot hozott létre, 1952-ben ők gyártották az első színes olasz játékfilmet. Fellini révén kétszer is részese volt a legjobb külföldi film Oscar-díját elnyerő művek készítésének: Országúton, Cabiria éjszakái. Az 1970-es években tette át székhelyét Hollywoodba. Olyan filmek fűződnek a nevéhez, mint az Odüszszeusz, a Barbarella, a Serpico, a Keselyű három napja, a King Kong, a Dűne, a Ragtime vagy a Conan, a barbár.

KÉPREGÉNYEN A BEATLES A tavaly megnyílt hamburgi Beatlemania Museumban rendezték Arne Bellstorf képregénykötete bemutatóját: a Baby's in Black - The story of Astrid Kirchherr & Stuart Sutcliffe az 1960-ban Hamburgba szerződött, még ismeretlen zenekar 21 éves korában elhunyt gitárosa, Stuart Sutcliffe és német szerelme, Astrid Kirchherr történetét meséli el. Astrid készítette az első profi - és hamar ikonikus érvényűvé vált - fotókat a Kaiserkellerben szereplő Beatlesről. Arne Bellstorf 1979-ben született, 2005-ben végzett a hamburgi alkalmazott művészeti egyetemen, diplomamunkájaként készített képregénykötete (acht, neun, zehn) már franciául, olaszul, lengyelül és Dél-Koreában is megjelent.

ELHUNYT GÓRECKI 76 éves korában elhunyt Henryk Górecki lengyel zeneszerző. 1960-ban fejezte be tanulmányait Katowicében. A szerializmus és disszonancia eszköztárát alkalmazó kompozíciói a kortárs zene élvonalába emelték. Stílusa a 70-es években könnyebben befogadhatóvá vált, ekkoriban írta 2. és 3. szimfóniáját: előbbit Kopernikusz születésének 500. évfordulójára, egy New York-i alapítvány felkérésére, utóbbival a koncentrációs táborok áldozatainak állított emléket. Ennek 1992-es lemezfelvétele (Symphony of Sorrowful Songs) Dawn Upshaw amerikai szoprán énekével a kortárs klasszikus zene műfajában elképesztő, millió fölötti példányszámban kelt el világszerte. 1991-ben kórusművet írt a Szolidaritás küzdelmeinek tiszteletére. 4. szimfóniájának londoni ősbemutatóját idénre tervezték, de betegsége miatt elhalasztották.

Figyelmébe ajánljuk

Gombaszezon

Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Huszein imám mártíromsága

Az Izrael és Irán között lezajlott tizenkét napos háború újra rádöbbentette a régió népeit: új közel-keleti hatalmi rend van kialakulóban. Az egyre élesebben körvonalazódó kép azonban egyre többeket tölt el félelemmel.

„A lehetőségek léteznek”

Úgy tűnik, hogy az emberi történelem és politika soha nem fog megváltozni. Kőbalta, máglyán égő „eretnekek”, százéves háborúk, gulágok… Vagy­is mi sohasem fogunk megváltozni. Reménytelen.

Taxival Auschwitzba

Idén áprilistól a francia közszolgálati televízió közel kilenc­órányi dokumentumfilm-folyamban mutatta be azt a három történelmi pert, amelyek során 1987 és 1998 között a náci kollaboráns Vichy-rezsim egykori kiszolgálóinak kellett számot adniuk bűneikről. A három film mindegyike más-más oldalról mutatja be a megszállás időszakát. A YouTube-on is hozzáférhető harmadiknak van talán a leginkább megszívlelendő tanulsága.

Lábujjhegyen

A hízelgéseknek, a geopolitikai realitásoknak és a szerencsének köszönhetően jól zárult a hágai NATO-csúcs. Azonban az, hogy a tagállamok vezetői jól tudják kezelni az Egyesült Államok elnökének egóját, nem a transzatlanti kapcsolatok legszilárdabb alapja.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.

Pillanatnyi nehézségek

Gyors viták, vetélkedő erős emberek, ügynöközés és fele-fele arányban megosztott tagság: megpróbáltuk összerakni a szép reményekkel indult, de a 2026-os választáson a távolmaradás mellett döntő liberális párt történetét.